تصور شما از سیستم‌عامل چیست؟ آیا سیستم‌عامل همان ویندوز است؟ یا ویندوز همان سیستم‌عامل است؟

آیا منظور از سیستم‌عامل همین ویندوزهایی است که هر از چند گاهی نسخه جدید آن ارایه می‌شود و نسبت به نسخه قبلی کمی خوشگل‌تر و البته کندتر و سنگین‌تر شده است؟ آیا سیستم‌عامل جدیدتر یعنی نیاز به سخت‌افزار قوی‌تر؟

آیا می‌توان توقع دیگری از سیستم‌عامل داشت؟

یادتان باشد که اگر انسان فقط به فکر توسعه و پیشرفت ماشین بود، هیچ‌ وقت به فکر پرواز نمی‌افتاد! به نظر می‌رسد که وقت پرواز است (شکل 1). شما چه فکر می‌کنید؟

شاید وقت آن باشد که از رانندگی با ماشین‌های پر زرق و برق و پیشرفته ویندوز مایکروسافت دست کشید و با کروم گوگل پرواز کرد! 

 

 

شکل 1: صفحه ورود به سیستم‌عامل کروم

 

مقدمه

امروزه شکایات بسياري از کاربران کامپیوتر شنیده می‌شود که البته خیلی از آنها هم واضح، روشن و درست است! کاربران می‌گویند: کامپیوترها باید بهتر شوند! مردم می‌خواهند سریع‌تر ایمیل‌های خود را دريافت کنند. آنها می‌خواهند کامپیوترشان همیشه مثل همان روز اول که خریده‌اند، سریع کار کند! بدون فوت وقت برای بوت و باز شدن مرورگر. مهم‌تر اينکه نمی‌خواهند ساعت‌ها وقت صرف پیکربندی کامپیوتر کنند تا با یک قطعه جدید کار کند! یا مدام در حال به‌روزرساني نرم‌افزارها باشند. آنها دوست دارند هر جا که هستند، اطلاعات‌شان در کنارشان باشد و البته نگران گم شدن کامپیوتر و یا فراموش کردن پشتيبان‌گیری نباشند! اصلاً کامپیوتر شخصی معنا ندارد، هر کامپیوتری می‌تواند برای همه باشد و در عین حال دریچه‌ای برای دسترسی به اطلاعات خصوصی آن فرد نيز محسوب شود.

شاید کمی رویاپردازی به نظر برسد، اما گوگل با سیستم‌عامل کروم خود به این رویا جنبه واقعی بخشیده است.

 

ایده گوگل در مقیاس کوچک

بی‌شک کاربران کامپیوتر با چت یاهو آشنا هستند. یکی از ویژگی‌های یاهو مسنجر این است که از هر کامپیوتری که نرم‌افزار یاهو مسنجر را داشته باشد (يا به شيوه تحت وب)، کاربر می‌تواند تنها با وارد کردن شناسه کاربري و رمز عبور خود چت کند. نکته‌ای که برای کاربران عادی شده این است که اطلاعاتی نظیر فهرست دوستان 

(Friend list) در کجا ذخیره شده است که از هر کامپیوتری می‌توان به آن دسترسی داشت. قطعاً این اطلاعات در کامپیوتر شخصی کاربر نیست، چرا که در این صورت با login کردن از کامپیوتری دیگر، نمی‌توانستیم به این اطلاعات دسترسی داشته باشيم. بنابراین مشخص است که کلیه اطلاعات شناسه کاربري در سرورهای یاهو ذخیره شده و تنها با لاگين کردن، اين اطلاعات در دسترس قرار مي‌گيرند.

گوگل این ایده را تعمیم داده و آن را در سطح یک سیستم‌عامل (و نه یک برنامه کوچک) گسترش داده است. در سیستم‌عامل کروم با وارد کردن شناسه کاربري خود، به تمامی اطلاعات و برنامه‌های کاربردی خودتان که در سرورهای اینترنت ذخیره شده‌اند، دسترسی پیدا می‌کنید. به بیان ساده‌تر، هر کجا که اینترنت هست، کامپیوتر شخصی شما نيز هم همان جا است!

 

نگاهی دقیق‌تر

بعد از عرضه مرورگر کروم توسط گوگل و موفقيت نسبي آن به گونه‌اي که امروزه بيش از 30 ميليون کاربر فعال دارد، نوبت به قدم بعدي گوگل رسيد يعني معرفي سيستم‌عامل کروم. سیستم‌عامل کروم شرگت گوگل، سیستم‌عاملی است که در فاز اول برای نت‌بوک طراحی شده است. هدف اصلی آن استفاده از اینترنت، یعنی همان تخصص کاری گوگل است. در تاریخ 7 جولای 2009 نسخه آزمایشی آن عرضه شد و همان موقع اعلام شد که نسخه نهایی آن هم تا نیمه دوم سال 2010 روانه بازار خواهد شد.

مرورگر کروم براي افرادي طراحي شد که در وب زندگي مي‌کنند و مدت‌هاي طولاني پشت کامپيوتر در حال جستجو، چک ايميل، خواندن جديدترين اخبار، خريد الکترونيکي و يا چت و ارتباط زنده با دوستان خود هستند. نکته کليدي اين است که سيستم‌عاملي که آنها روي سيستم خود دارند، زماني طراحي شده که چيزي به نام وب معنا نداشت! شايد اين سوال مطرح شود که مثلاً سيستم‌عامل ويندوز 7 که سيستم‌عامل جديدي است. اما اگر با ديد حرفه‌اي‌تر به معماري سيستم‌عامل نگاه شود، مشخص مي‌‌شود که اين سيستم‌عامل مثل سيستم‌عامل‌هاي پيشين خود مانند ويندوز 95، براساس مديريت سيستم سخت‌افزاري طراحي شده و ارتباط با وب در آن فقط به عنوان يک سرويس جانبي در نظر گرفته شده است. يعني ارتباط با وب هم سرويسي است مانند ساير سرويس‌هايي که يک سيستم‌عامل ارايه مي‌دهد، مثل پخش موسيقي يا مديريت هاردديسک.

اما سيستم‌عامل گوگل (کروم) براساس ارتباط با وب طراحي شده و در آن ارتباط با وب فقط يک سرويس جانبي نيست، بلکه پایه طراحی و هدف نهايي است. گوگل مي‌گويد که تلاش دارد تا با ارايه سیستم‌عامل کروم، به همگان بگويد که در آستانه سال 2010 يک سيستم‌عامل بايد چه باشد و چه کار کند؟

سیستم‌عامل کروم یک سیستم‌عامل کدباز و سبک است که در ابتدا برای نت‌بوک‌ها طراحی شده است. در همين سال ميلادي کد سیستم‌عامل کروم در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و در نیمه دوم سال، نت‌بوک‌های مجهز به سیستم‌عامل کروم را در بازار خواهید دید.

سرعت، سادگی و امنیت، سه جنبه کلیدی سیستم‌عامل کروم است. این سیستم‌عامل طوری طراحی شده که در عرض چند ثانیه سیستم را بوت کرده و به اینترنت متصل مي‌شود. اینترفیس این سیستم‌عامل بسیار ساده طراحی شده تا کاربران به سادگی و به سرعت طرز کار با آن را بیاموزند. معماری امنیتی در این سیستم‌عامل از نو و به طور پایه‌ای و اصولی طراحی شده تا کاربران درگیر انواع ویروس‌ها و بدافزارها نشوند، چرا که سیستم‌عامل کروم فقط باید کار کند! مثل تراکتور! آیا قرار است Ctlr+Alt+Del به موزه فرستاده شود؟

این سیستم‌عامل روی پلتفرم X86 و ARM اجرا می‌شود و در سال آینده چندین تولید‌کننده، نت‌بوک‌های مجهز به اين سیستم‌عامل را در بازار ارايه خواهند کرد. معماری نرم‌افزاری آن هم بسیار ساده است، کروم براساس یک سیستم جدید مبتنی بر پنجره (تقریباً مشابه ویندوز مایکروسافت) که روی هسته‌ای از جنس لینوکس سوار شده، کار می‌کند، در واقع هسته (Kernel) سیستم عامل فوق برپایه لینوکس است و پوسته (Shell) آن براساس مرورگر محبوب گوگل، یعنی کروم است. برای برنامه‌نویسان، وب پلتفرم نرم‌افزاری خواهد بود. تمام برنامه‌های تحت وب به طور اتوماتیک روی کروم کار می‌کنند و برنامه‌های جدید هم باید با استفاده از انواع فناوري‌‎‌های تحت وب نوشته شوند. البته این نرم‌افزارها نه تنها روی سیستم‌عامل کروم اجرا مي‌شوند، بلکه روی تمامي مرورگر‌هاي استانداردی که تحت ویندوز، مک و لینوکس نصب شده باشند، هم کار خواهند کرد. بنابراین برنامه‌نویسان نگران نیستند که برنامه‌های‌شان فقط روی کروم کار ‌کند، بلکه عملاً روی هر سیستم‌عامل و در نتیجه هر مرورگری کار می‌کند.

این سیستم‌عامل ذخیره اطلاعات را براساس محاسبات ابری (Cloud Computing) و اجرای برنامه‌ها را از طریق برنامه‌های مبتنی بر وب (Web-based Application) که در سروری در فضای اینترنت قرار دارند، پیاده‌سازی می‌کند. در واقع مرورگر کروم تنها برنامه‌ای است که روی این سیستم‌عامل نصب می‌شود و سایر برنامه از طریق اینترنت اجرا می‌شوند. بنابراین سیستم‌عامل کروم مناسب افرادی است که بیشتر وقت خود را در اینترنت می‌گذرانند. در 19 نوامبر 2009 آقای "ساندر پیچای" نایب رئیس پروژه کروم، نمونه‌ی اولیه‌ای از سیستم‌عامل کروم را به نمایش گذاشت که دسکتاپ آن شباهت بسیار زیادی به مرورگر کروم داشت. با این تفاوت که tabهایی داشت که هر کدام مربوط به برنامه‌های پرکاربرد مبتنی بر وب (Web-based) بودند. سیستم‌عامل کروم نت‌بوک را در 7 ثانیه بوت کرد! و جالب آنکه گوگل ادعا می‌کند این زمان را در نسخه اصلی کاهش خواهد داد. البته ساندر پیچای گفته است که گوگل قصد ندارد سیستم‌عامل کروم را حداقل در ابتدا به عنوان سیستم‌عامل اصلی کامپیوترها معرفی کند. یعنی فعلاً مایکروسافت آسوده باشد که سیستم‌عامل کروم در کامپیوترهای دسکتاپ و نوت‌بوک رقیبی برایش به حساب نمی‌آید، هر چند در بازار نت‌بوک این‌گونه نیست و گوگل نت‌بوک را هدف قرار داده است، جایی که مایکروسافت با سیستم‌عامل‌های معروفی مثل

 XP Home Edition، Vista Basic و 7 Basic رقیب می‌طلبد. گوگل برای افزایش سرعت سیستم‌عامل کروم، دیسک‌های(SSD (Solid State Disk را به جای هارددیسک معمولی پیشنهاد می‌کند. دلیل این پیشنهاد هم واضح است، SSDها کم ظرفیت اما در عوض با سرعت بالا هستند و هارددیسک‌ها با ظرفیت بالا و در عوض با سرعت پایین‌تر کار می‌کنند. نکته این است که سیستم‌عامل کروم نیاز به فضای کمی دارد و هیچ اطلاعاتی را هم در دیسک خود ذخیره نمی‌کند، بنابراين یک دیسک کوچک SSD هم برای آن کافیست و در عوض باعث افزایش سرعت آن می‌‌شود. گوگل می‌گوید اگر سیستم‌عامل کروم را روی SSD نصب کنید، سرعت آن 60 برابر سیستم‌عامل سریع ویندوز 7 می‌‌شود! شصت برابر سریع‌تر، یعنی کار کردن با ویندوز 7 دیوانگی است!

گوگل برای توسعه سیستم‌عامل کروم، یک نسخه کدباز (Open Source) از آن را به نام Chromium OS عرضه کرده تا برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار به تولید برنامه‌های مبتنی بر آن اقدام کنند (شکل 2).

 

 

شکل 2: تعدادی از برنامه‌های کاربردی براي سیستم‌عامل کروم

 

Cloud Computing چیست؟

اگر خیلی ساده بخواهیم «محاسبات ابری» را توضیح دهیم، باید به این نکته اشاره کنیم که در این‌گونه سیستم‌عامل‌ها، فایل‌ها به جای کامپیوتر در اینترنت ذخیره شده و برنامه‌ها هم به جای اینکه در کامپیوتر نصب شوند، در محیط اینترنت وجود داشته و شما فقط آنها را اجرا می‌کنید. در این صورت نیازی به هارددیسکی بزرگ برای ذخیره اطلاعات نداشته و در عین حال نیازی به سخت‌افزاری قوی برای پردازش ندارید، چرا که پردازش‌ها در کامپیوتر شما انجام نمی‌شوند بلکه از طریق سرورهای موجود در فضای اینترنت انجام می‌گیرند.

در حال حاضر شرکت‌های بزرگی همچون مايکروسافت، گوگل، آمازون، آي‌بي‌ام و ... به طور جدی روی محاسبات ابری کار می‌کنند. در محاسبات ابری تنها وظیفه‌ کامپیوتر‌های شخصی، برقراري ارتباط با ابر است که به سادگی اتصال به یک سرور اینترنت است و از آن جا به بعد تمام کار‌ها توسط ابر کامپیوتری پردازش می‌شوند. برخی از مزایای محاسبات ابری عبارتند از:

• تنها چیزی که کامپیوتر نیاز دارد، سخت‌افزاری ضعیف برای اتصال به اینترنت است، چرا که کلیه پردازش‌ها در اینترنت انجام می‌شود. بنابراین کامپیوتر ضعیف‌تر به معنای کامپیوتر ارزان‌تر هم خواهد بود.

• چون برنامه‌ها در سرورهای اینترنت قرار دارند و کاربران فقط آنها را اجرا می‌کنند، دیگر نیازی به آپدیت نرم‌افزارها نیست و همیشه از آخرین نسخه استفاده می‌کنید.

• با توجه به اینکه اطلاعات شما در سرورهای اینترنت ذخیره می‌شوند، دیگر نیازی به پشتيبان‌گيري نخواهيد داشت.

• تقریباً به یک فضای نامحدود برای ذخیره اطلاعات دسترسی دارید.

• در هر جایی امکان استفاده از برنامه‌ها و فایل‌های خود را دارید، چه در خانه، چه در محل کار، چه در کافی‌نت و ... تصور کنید به خارج از کشور سفر کرده‌اید، کافی است خود را به اولین کامپیوتر برسانید تا به کلیه اطلاعات و برنامه‌های خود دسترسی پیدا کنید.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد Cloud Computing به مقاله "Cloud Computing، محاسبات کامپیوتری در فضای ابری" در شماره 55 ماهنامه مراجعه کنید.

 

رابط کاربري

هدف نهايي رابط کاربري سیستم‌عامل کروم، استفاده از حداقل فضاي صفحه از طريق ترکيب برنامه‌ها و صفحات استاندارد وب به يک تب (Tab) باريک است. طراحان گوگل يک طرح پنجره‌اي شکل ساده را که فقط در حالت تمام صفحه کار مي‌کند، براي مديريت اين سيستم‌عامل در نظر گرفته‌اند. برنامه‌هاي ديگر توسط پانل‌ها مديريت مي‌شوند. پانل‌ها پنجره‌هاي متحرکي هستند که در پايين صفحه جاي مي‌گيرند، مثل پانل برنامه‌هاي چت. همچنين امکان تقسيم (Split) صفحه نمايش به چند قسمت وجود دارد تا محتويات متفاوت را در کنار هم ببينيد.

سیستم‌عامل کروم هم مانند مرورگر کروم براساس HTML 5 و پردازش در پس‌زمينه

(background processing )عمل مي‌کند. طراحان گوگل استفاده از تب‌ جستجو و تب‌هاي سنجاقي (Pinned tabs) را به عنوان راهکاري سريع براي يافتن و اجراي برنامه‌ها پيشنهاد مي‌کنند.

 

معماري

گوگل اعلام کرده است که سیستم‌عامل کروم از معماري جديد براي سيستم امنيتي خود استفاده مي‌کند. آخرين اخبار از گوگل حاکي از آن است که اين شرکت قصد دارد يک معماري امنيتي جديدي را از ابتدا و به صورت کامل طراحي کند تا ديگر کاربران نگران انواع ويروس‌ها و بدافزارها، و منتظر وصله‌هاي امنيتي نباشند.

 

سخت‌افزار

سیستم‌عامل کروم کامپيوترهاي ثانويه مثل نت‌بوک‌ و PocketPC‌ را هدف قرار داده است و حداقل فعلاً طرحي براي کامپيوترهاي اصلي کاربران مثل دسکتاپ‌ها و نوت‌بوک‌ها ندارد. اين سیستم‌عامل فقط روي دستگاه‌هايي که مجهز به پردازنده‌هاي سري x86 و يا ARM هستند، اجرا مي‌شود. همچنين اين سیستم‌عامل براي کار روي ديسک‌هاي SSD طراحي شده ‌است که به مراتب از هاردديسک‌هاي معمول سريع‌تر هستند و راندمان بهتري هم دارند. در حال حاضر شرکت‌هاي معروفي مثل

 Intel، HP، Acer، Asus، Lenovo، Toshiba، Qualcomm و Texas Instruments براي توليد سخت‌افزار با گوگل همکاري مي‌کنند.

 

مجاب کردن بازار

وقتي گوگل در سپتامبر 2008 مرورگر کروم را ارايه کرد، در واقع نشان‌دهنده عزم گوگل براي ادامه جنگ با مايکروسافت بود. هر چند تا اواخر سال 2009 همچنان مايکروسافت در زمينه سيستم‌عامل‌ دسکتاپ و نرم‌افزارهاي تجاري عمومي مثل ورد و اکسل برتري چشم‌گيري نسبت به ساير رقبا داشت، اما با رشد سيستم‌عامل کروم و توسعه برنامه‌هاي مبتني بر پردازش ابري، آينده مايکروسافت کمي مبهم است! در واقع سيستم‌عامل کروم قدم بعدي را در اين مبارزه‌ سخت برداشته است.

 

ارتباط با آندرويد (Android)

عرضه پي‌در‌پي دو سيستم‌عامل کدباز و مبتني بر کلاينت (Client-based) از سوي گوگل، يعني آندرويد و کروم، بازار را گيج کرده است! مخصوصاً که آندرويد سيستم‌عامل موفقي هم بود. مايکروسافت رقيبش را متهم مي‌کند که نمي‌تواند فکر خود را جمع کند و يک استراتژي واحد ندارد. گوگل هم اين انتقاد را جدي نمي‌گيرد و مي‌گويد که اين دو سيستم‌عامل، دو بازار متفاوت را هدف قرار داده‌اند و هم‌پوشاني ندارند. اولي براي بازار موبايل و دومي براي بازار کامپيوترهاي کوچک طراحي شده است. در واقع آندروید از ابتدا برای کار با تجهیزات کوچک و سیار، از موبایل گرفته تا نت‌بوک طراحی شده، در حالی که سیستم‌عامل کروم برای افرادی که در وب زندگی می‌کنند! طراحی شده است و خیلی ارتباطی به اندازه دستگاه ندارد، بنابراین کروم کامپیوترهایی از نت‌بوک گرفته تا دسکتاپ را هدف نهایی خود قرار داده است. هر چند در بعضی نقاط این دو سیستم‌عامل یعنی آندروید و کروم هم‌پوشانی هم دارند، مثلاً نت‌بوک‌هایی مجهز به آندروید و نت‌بوک‌هایی مجهز به کروم!

 

پنج سوال در مورد سیستم‌عامل کروم

با توجه به مطالب ذکر شده در مورد سیستم عامل کروم، این سوال مطرح می‌‌شود که آیا کروم جایگزیني مفید برای سیستم‌عامل‌های موجود خواهد بود یا اینکه صرفاً راهی است که کاربران بیشتری را به استفاده از برنامه‌ها و سرویس‌های گوگل مثل GMail، Google Docs، Google Calendar، Google Reader، Google Earth و ... سوق دهد؟

سوالات فراوانی در این زمینه وجود دارد که چند سوال مهم‌تر عبارتند از:

آیا واقعاً سیستم‌عامل کروم مناسب دستگاه‌های قوی‌تر از تجهیزات سیار دسترسی به اینترنت هم هست؟ 

به عقیده بعضی از کارشناسان تنها تجهیزات سیار دسترسی به اینترنت

 (MID-Mobile Internet Device) هستند که می‌توانند از سیستم‌عامل کروم استفاده کنند. گوگل می‌گوید سیستم‌عامل کروم به گونه‌ای طراحی شده که سریع و سبک باشد و در عرض چند ثانیه بوت شود و به اینترنت متصل شود. در عین حال نرم‌افزارهای مبتنی بر وب روی آن اجرا می‌‌شوند نه نرم‌افزارهای مبتنی بر سیستم‌عامل، به عبارت ساده‎‌تر برنامه‌هایی مثل ورد، اکسل، فتوشاپ و ... روی آن اجرا نمی‌شوند.

این یک مشکل بزرگ به نظر می‌رسد، چرا که مثلاً Google Docs نرم‌افزار خوبی برای تهیه یک متن ساده است اما به هیچ عنوان نمی‌توان برای تهیه متن‌های پیچیده‌ای که با ورد تهيه می‌شوند، از آن استفاده کرد.

از طرف دیگر گوگل می‌گوید سیستم‌عامل کروم مناسب نت‌بوک‌هاست، اما سوالی که مطرح می‌شود، این است که چرا باید از یک سیستم‌عامل ضعیف روی یک پلتفرم نسبتاً قوی استفاده کرد؟ چرا که سخت‌افزار نت‌بوک بسیار قوی‌تر از نیاز‌های سخت‌افزاری کروم است.

ضمناً گوگل می‌گوید که کروم مناسب دسکتاپ‌ها هم هست. اما آیا تمام نیازهای خانگی کاربران را فراهم می‌کند؟ شاید تنها راه‌حل این باشد که از یک سیستم‌ چند‌بوتی استفاده کرد و در مواقع لزوم کامپیوتر را با کروم بوت کرد و در سایر موارد با سیستم‌عامل اصلی دستگاه مثلاً ویندوز بوت کرد.

آیا سیستم‌عامل کروم، مایکروسافت را به عقب‌نشینی وا می‌دارد؟

عده‌ای دیگر از کارشناسان معتقدند که شرکت گوگل در حیطه سیستم‌عامل، مثل پشه‌ای مقابل مایکروسافت است که البته این پشه مالاریا هم ندارد. یعنی رقیبی است بسیار بی‌خطر و تصور اینکه گوگل در آینده نزدیک رقیبی جدی برای مایکروسافت باشد، خیلی خوش‌بینانه است.

از طرفی اگر در مورد Cloud Computing بحث شود، باز هم این دو شرکت مسیر معکوسی را طی می‌کنند. چرا که گوگل با سیستم‌عامل کروم خود سیستم‌های خانگی (Client) را هدف قرار داده و مایکروسافت هم با Azure سیستم‌های سرویس‌دهنده (Server) را در فضای Cloud Computing مورد توجه قرار داده است.

آیا سيستم‌عامل کروم واقعاً عاری از هر گونه ویروس است؟

گوگل ادعا می‌کند که یک سیستم‌عامل افسانه‌ای عاری از ویروس طراحی کرده است. واقعیت این است که هیچ سیستم‌عاملی نمی‌توان طراحی کرد که ویروسی برای آن نوشته نشود. در واقع یکی از پارامترهای مهم در تعدد ویروس برای یک سیستم‌عامل، میزان گسترش آن است. طبیعی است برای سیستم‌عامل رایجی مثل ویندوز که شاید تعداد کاربران آن از مرز میلیارد هم بگذرد، تعداد ویروس بسیار زیاد است، حال آنکه برای سیستم‌عامل مک که کاربران به مراتب کمتری دارد، تعداد ویروس‌ها هم کمتر است. در مورد سیستم‌عامل کروم هم همین موضوع صادق است. تا زمانی که کروم به یک سیستم‎عامل رایج تبدیل نشود، هکرها و ویروس‌نویسان هم به سراغ آن نخواهند آمد.

آیا دستگاه‌هایی که سیستم‎عامل کروم دارند، ارزان‌تر خواهند بود؟

اگر آندروید را به عنوان شاخص در نظر بگیریم، خیلی نمی‌توان مطمئن بود که دستگاه‌های مجهز به کروم خیلی ارزان‌تر باشند. با توجه به اینکه تولید نت‌بوک‎‌ها و تجهيزات سيار دسترسي به اينترنت نسل 3G و 4G به زودی گسترش چشم‌گیری خواهد یافت و اين محصولات بسیاری از وظايف موبایل‌ها را انجام خواهند داد، بسیاری از کاربران به دنبال دستگاه‌هایی می‌گردند که همان خدمات را به صورت ارزان‌تر ارایه دهند.

اما نکته این است که دستگاه‌هایی که کروم دارند، چقدر ارزان‌تر از دستگاه‌های مبتني بر ویندوز هستند؟ احتمالاً گوگل سیستم‎عامل کروم را در اختیار سازندگان سخت‌افزار قرار می‌دهد، مشابه همان کاری که با آندروید کرد و آن را در اختیار سازندگان موبایل قرار داد، که این باعث خواهد شد سازندگان سخت‌افزار براساس قراردادي با گوگل بتوانند به صورت رایگان از سیستم‌عامل آن استفاده کنند.

اما سوال این است که اگر آندروید رایگان است، چرا گوشی‌های دارای آندروید از قیمت بالایی برخوردارند؟ مثلاً گوشی G1 که از سیستم‌عامل آندروید استفاده می‌کند، قیمتی حدود 400 دلار دارد، حال آنکه Samsung Jack که از ویندوز استفاده می‌کند، قیمتی حدود 350 دلار دارد، ضمن اینکه از نظر کارآیی به مراتب بهتر است و حداکثر از 16 گیگابایت حافظه خارجی نيز می‌تواند استفاده کند. در حالی که G1 حداکثر از 8 گیگابایت حافظه استفاده کرده و کارآیی پایین‌تری دارد. یعنی گوشی ارزان‌تر به مراتب بهتر از گوشی گرانتر است!

البته این منصفانه نیست که در مورد سیستم‌عامل کروم براساس آندروید قضاوت کنیم، اما می‌توان این‌گونه استدلال کرد که هیچ دلیلی ندارد که دستگاه‌های مجهز به سیستم‌عامل کروم ارزان‌تر باشند.

آیا می‌توان سیستم‌عامل کروم را به راحتی دانلود کرد؟

ظاهراً پاسخ مثبت است، اما جالب است که در سایت گوگل هیچ لینک مستقیمی برای دانلود وجود ندارد! ظاهراً گوگل تمام تمرکز خود را روی سازندگان قرار داده است، نه کاربران! البته ما توانستیم از سایت‌های دیگر آن را دانلود کنیم.

 

سیستم‎عامل کروم و کاربران ایرانی

در حال حاضر دو مشکل پيش روی کاربران ایرانی استفاده کننده از سیستم‌عامل کروم قرار دارد:

• مشکل اول ناشی از محدودیتی است که شرکت گوگل برای بعضی از کشورها از جمله ایران تعیین کرده و اجازه استفاده از برخی سرویس‌های خود را به آنها نمی‌دهد. تقریباً اغلب کاربران مشکل استفاده از Google Earth را تجربه کرده‌اند که با ترفندهایی می‌توان از آن استفاده کرد و در غیر این ‌صورت حتی امکان دانلود آن هم به کاربران ایرانی داده نمی‌شود. متاسفانه این مشکل در سیستم‌عامل کروم حادتر شده و وقتی وارد سیستم‌عامل می‌شوید، اجازه استفاده از هیچ‌یک از برنامه‌های کاربردی آن را نمی‌دهد (شکل 3).

 

 

شکل 3: عدم اجازه دسترسی به سرویس‌های سیستم‌عامل کروم

 

• مشکل دوم ناشی از سرعت پایین اینترنت در ایران است. با توجه به اینکه این سیستم‌عامل کلیه پردازش‌های خود را در محیط اینترنت انجام می‌دهد، بنابراين نیاز به پهنای باند بالا و سرعت قابل قبول خطوط اینترنت دارد، یعنی همان چیزی که ما کاربران ایرانی در حسرت آن هستیم.

ما سیستم‌عامل کروم را در محیط Sun VirtualBox به صورت مجازي نصب کردیم و فایل‌هاي مربوطه در دی‌وی‌دی ماهنامه همين شماره عرضه شده است.

 

سخن پایانی

به نظر نگارنده هر چند که سیستم‌عامل کروم هنوز در ابتدای راه است، اما آینده‌ای روشن در انتظار ایده‌ آن است. شاید گوگل موفق نشود که سیستم‌عامل خود را همگانی کند، اما آنچه مسلم است، این است که سیستم‌عامل‌های آینده بر مبنای Cloud Computing خواهند بود.

 


 
به یک وبسایت نیاز دارید؟
فروشگاه ساز می خواهید؟