مقالات ما : RSS چیست؟ 11 آذر 1390

 

 

نويسنده:  علی لفظی قاضی

چاپ شده در ماهنامه وب / شماره ۱۱۱/ شهريور ۱۳۸۸ 

استفاده از مطالب بدون ذکر نام نویسنده و دخل و تصرف در آن پیگرد قانونی دارد!

 

 

کلمه‌ی RSS مخفف کلمات Really Simple Syndication است ، و به آن یک فید RSS یا RSS Feed نیز گفته می شود. ار اس اس یا همان اخبار خوان یکی از آخرین تکنولوژی های به اشتراک گذاری مطالب بصورت آنلاین است.

 

RSS روشی برای توصیف اخبار و محتوی وب می‌باشد که برای توزیع از طریق یک ناشر آن‌لاین به کاربران وب بکار می‌رود این برنامه، کاربردی از زبان نشانه‌گذاری گسترش‌پذیر (XML) است که بوسیله کنسرسیومResource Description Framework (RDF) پشتیبانی می‌شود. هرگاه وب‌گاهی قصد داشته باشد محتوی مطالب خود را منتشر کند توصیفی از آن محتوی به شکل یک مدرک RSS تهیه می‌کند که یک کاربر با یک مرورگر یا برنامه خاصی که قابلیت خواندن محتوی توزیع‌شده به این وسیله را داشته باشد، می‌تواند آن مطالب را دریافت کند." RSS برای اولین بار توسط Netscape در اواخر سال 1999 میلادی با ارائه RSS 0.9 ارائه شد پس از مدتی با کناره گیری Netscape از بخش تجاری، Userland که محصولات وبلاگ نویسی را گسترش می‌داد توسعه آن را به عهده گرفت و ویرایشRSS 0.91 را تولید کرد سپس ویرایش‌های v0.92، v0.93 و v0.94 را تهیه کرد و اخیرا ویرایش‌های RSS 1.0 و RSS 2.0 را ارائه کرده‌است.

به طور کلی می توان ساختار آر اس اس و فیدهای اینترنتی را مشابه فایل های ایکس ام ال دانست که محتوای یک سایت را بصورت یک فهرست توزیع شده درآورده و در نهایت آن را برای نمایش در مرورگرها و سایت های دیگر در اختیار استفاده کنندگان خود قرار می دهند .

 

 

امروزه میلیون ها سایت و وبلاگ و میلیاردها صفحات اینترنتی وجود دارند که مطالب آن ها روزانه و حتی آنی در حال تغییر است، با توجه به حجم انبوه اطلاعات در اینترنت به طور حتم امکان به روز شدن اطلاعات مورد نیاز کاربران و دریافت مطالب جدید با مراجعات مکرر آن ها میسر نمی گردد. تکنولوژی آر اس اس یکی از روش هایی است که برای حل این مشکل ارائه شده است.

حال فکر کنید که تکنولوژی آر اس اس چه کاری را می تواند برای با خبر سازی محتوای به روز شده در سطح کاربران، موتورهای کاوش ، مدیران سایت ها و یا حتی در سطح اجتماع ارائه نماید؟

 

 

آر اس اس برای کاربران:

اگر شما جزو کاربران اینترنتی باشید که از مروگرهای جدید استفاده می کند حتماً با بخش فید های آر اس اس آشنا هستید، با وارد نمودن آدرس فید آر اس اس وبلاگ و یا سایت های مورد نظر خود می توانید بدون مراجعه به آن سایت ها از آخرین تغییرات آن ها آنها مطلع گردید، این امکان برای کاربران دیگر نیز با استفاده از نرم افزارهای اخبار خوان فراهم می گردد.

 

 

 

 

کاربرد آر اس اس در موتورهای کاوش:

 

 

به 3 دلیل کلی می توان آر اس اس را یکی از پر کاربردترین وسیله برای ذخیره و نمایش اطلاعات سایت ها، توسط موتورهای کاوش دانست.

 

 

1) ارائه مطالب سایت بصورت سریع و مختصر

2) تامین مطالب جدید و به روز شده سایت

3) امکان تغذیه محتوای سایت ها به صورت دائم

 

 

موتورهای کاوشگر برای ذخیره سازی اطلاعات و محتوای وب از ابزاری بهره می گیرند که ربات نام دارد. رباتها بصورت هوشمند دائماً به سایت ها سر می زنند و محتوای جدید آن ها را تشخیص داده و آن ها را ذخیره می نمایند، برای سرعت بخشیدن به امر ذخیره سازی توسط ربات ها، عمل ذخیره سازی طی چند مرحله انجام می گیرد. ذخیره اولیه که فقط محتوا و پیوندهای جدید سایت را در بر می گیرد که این امر در صورت وجود نسخه آر اس اس و یا ایکس ام ال و با معرفی آن برای موتور کاوشگر توسط مدیران سایت ها امکان پذیر می شود. دوم ذخیره کامل محتوا ، پیوندها، تصاویر و قالب سایت در موتور کاوشگر، که بعد از طی مرحله اول انجام می گیرد.

 

 

 

 

کاربرد آر اس اس برای مدیران سایت ها:

یکی از مهمترین هدف های مدیران سایت ها افزایش بازدید و یا همان ترافیک سایت است چرا که در دنیای مجازی امروزی بازدید بیشتر یک سایت نقش اساسی در فروش و ارائه خدمات بیشتر و در نهایت موفقیت آن ایفا می کند. 

آر اس اس یک فن آوری است که این پتانسیل را دارد تا بتواند بر چالش ها و مشکلات بازاریابی اینترنتی که امروزه با آن مواجه هستیم غلبه کند.

و همچنین به عنوان یک ابزار برای کمک به رتبه بندی موتورهای کاوش به حساب آید.

فرض کنید شما صاحب یک فروشگاه مجازی اینترنتی هستید که به تازگی یک محصول جدید را به فروشگاه خود اضافه نمودید، حال اگر منتظر این باشد که گوگل و سایر موتورهای کاوش عنوان محصول شما را در نتایج خود ذخیره نمایند، احتمالاً با زمان از دست رفته بسیاری از بازدیدکنندگان را نیز از دست داده و از سایر رقبای خود نیز عقب خواهید افتاد و علیرغم تلاشی که می کنید از اینکه چرا موتورهای کاوش مطالب سایت شما را دیر ذخیره و نمایش می دهند گلایه می کنید !

موتورهای کاوش از جمله گوگل با ارائه بخشی تحت عنوان مدیران سایت ها این امکان را برای مدیران فراهم نموده اند تا علاوه بر ثبت سایت خود در موتورهای کاوش، بتوانند لینک آر اس اس سایت خود را به عنوان نقشه سایت در آن ها ثبت کنند و در نهایت امکان به روز رسانی سریع مطالب برای سایت آن ها با استفاده از فناوری آر اس اس و ایکس ام ال فراهم گردد ، به عنوان مثال این امکان را در گوگل می توانید با رفتن به بخش Google Webmasters و ثبت سایت خود و سپس اضافه نمودن لینک آر اس اس سایت خود فعال نمایید.

یکی دیگر از روش های افزایش رتبه بندی در موتورهای کاوش و افزایش بازدیدکنندگان سایت در برداشتن محتوای مناسب، کافی و مرتبط با کلمات کلیدی می باشد، سایت های زیادی در اینترنت وجود دارند که بدون در بر داشتن محتوای مستقل، صرفاً مطالب سایت های دیگر را با استفاده از فید آر اس اس دیگر سایت ها نمایش می دهند و اتفاقاً برخی از آنها از سایت اصلی انتشار دهنده آن خبر و یا مطلب رتبه بهتری را در گوگل از خود نشان می دهند و از این طریق توانسته اند ترافیک زیادی را به سایت خود اختصاص دهند.

 

 

1) عنوان آر اس اس: آشکار است که عنوان باید مرتبط و درست باشد و در عین حال بر کلمات کلیدی تاکید کند. در نهایت، عنوان باید خواننده را به خواندن جلب کند نه اینکه او را گمراه کند، از طرفی نیز نباید فراموش نمود که همیشه مرتبط بودن عناوین نقش کلیدی را در رتبه بندی سایت ها ایفا می کند، همچنین سعی کنید لینک آر اس اس سایت خود در دسترس و با آرم مخصوص آن نمایش دهید تا کاربران از وجود نسخه آر اس اس سایت مطلع گردند.

 

 

 

 

 

 

2) به اشتراک گذاری آر اس اس: 

سایت هایی وجود دارند که به کاربران خود اجازه می دهند تا محتوای فیدهای سایت خود را از طریق آن سایت به اشتراک بگذارند و همین طور آر اس اس های ثبت شده دیگران هم مشاهده و به سبد مورد علاقه های خود اضافه کنند، شما نیز می توانید با ثبت لینک آر اس اس سایت خود در موضوع مرتبط تعداد لینک های ورودی به سایت خود را افزایش دهید، این کار علاوه بر مشاهده بیشتر لینک های سایت شما منجر به افزایش رتبه بندی سایت شما در موتورهای کاوش خواهد گردید. از طریق این لینک می توانید ار اس اس سایت خود را در لیست مربوطه درج نمایید : http://tinyurl.com/sendrss

 

 

نويسنده : علي لفظي قاضي

 

 

 

 

3) نمایش آر اس اس :

اکثر مدیران سایت ها برای طراحی سایت از یکی از زبان های برنامه نویسی PHP و یا ASP بهره می گیرند، در این صورت این امکان نیز وجود دارد که مطالب سایت های دیگر را نمایش داده و موتورهای کاوش مطالب دیگر سایت ها را نیز جزیی از سایت نمایش دهنده بدانند و آن را نیز ذخیره کنند.

یکی از سایت هایی که امکان نمایش آر اس دیگر سایت ها را برای سایت شما بدون نیاز به برنامه نویسی و با قابلیت پشتیبانی از زبان های برنامه نویسی مختلف فراهم می آورد، سایت http://feed.informer.com می باشد.

البته باید این نکته را در نظر گرفت سایت هایی که امکان نمایش فیدها را بصورت جاوا اسکریپت فراهم می کنند، مطالب و یا لینک های نمایش داده شده به هیچ عنوان در موتورهای کاوش ذخیره نمی گردند و از این نظر از دید موتورهای کاوش بی اهمیت تلقی می گردند.

این روش از این جهت برای مدیران سایت ها قابل توجه است که در صورتی که رتبه سایت اصلی آن ها بالا باشد می توانند مطالب دیگر سایت ها را از طریق فید آر اس اس آن ها، در سایت خود نشان دهند و در نهایت حتی جایگاه بالاتری نیز نسبت به سایت اصلی آن مطلب در موتورهای کاوش کسب کنند.

 

 

کاربرد آر اس اس در سطح اجتماع:

 

 

از کاربردهای فراگیر آر اس اس ها در دنیای امروز و در سطح اجتماع می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 

 

1) دریافت اخبار و اطلاعیه ها

2) با خبر شدن از لیست پروازها

3) اطلاع از آخرین برنامه های تلویزیون و رادیو و ...

4) دریافت آخرین فرصت های شغلی

5) دریافت آخرین لیست محصولات مورد نیاز

6) با خبر سازی دانشجویان از نمرات و تکالیف

 

 

مطمئناً آر اس اس ها به دلیل ماهیتی که دارند توانسته اند به یکی از بهترین ها روش های نقل و انتقال آسان و سریع اطلاعات مبدل گردند، چرا که به راحتی می توانند جوابگوی تغییرات و تازه های دنیای امروز باشند و خود را با بیشتر نیازهای انسان هماهنگ سازند.

 


 
به یک وبسایت نیاز دارید؟
فروشگاه ساز می خواهید؟