نويسنده:  علی لفظی قاضی

چاپ شده در ماهنامه وب / شماره ۱۱۱/ شهريور ۱۳۸۸ 

استفاده از مطالب بدون ذکر نام نویسنده و دخل و تصرف در آن پیگرد قانونی دارد!

 

 

کلمه‌ی RSS مخفف کلمات Really Simple Syndication است ، و به آن یک فید RSS یا RSS Feed نیز گفته می شود. ار اس اس یا همان اخبار خوان یکی از آخرین تکنولوژی های به اشتراک گذاری مطالب بصورت آنلاین است.

 

RSS روشی برای توصیف اخبار و محتوی وب می‌باشد که برای توزیع از طریق یک ناشر آن‌لاین به کاربران وب بکار می‌رود این برنامه، کاربردی از زبان نشانه‌گذاری گسترش‌پذیر (XML) است که بوسیله کنسرسیومResource Description Framework (RDF) پشتیبانی می‌شود. هرگاه وب‌گاهی قصد داشته باشد محتوی مطالب خود را منتشر کند توصیفی از آن محتوی به شکل یک مدرک RSS تهیه می‌کند که یک کاربر با یک مرورگر یا برنامه خاصی که قابلیت خواندن محتوی توزیع‌شده به این وسیله را داشته باشد، می‌تواند آن مطالب را دریافت کند." RSS برای اولین بار توسط Netscape در اواخر سال 1999 میلادی با ارائه RSS 0.9 ارائه شد پس از مدتی با کناره گیری Netscape از بخش تجاری، Userland که محصولات وبلاگ نویسی را گسترش می‌داد توسعه آن را به عهده گرفت و ویرایشRSS 0.91 را تولید کرد سپس ویرایش‌های v0.92، v0.93 و v0.94 را تهیه کرد و اخیرا ویرایش‌های RSS 1.0 و RSS 2.0 را ارائه کرده‌است.

به طور کلی می توان ساختار آر اس اس و فیدهای اینترنتی را مشابه فایل های ایکس ام ال دانست که محتوای یک سایت را بصورت یک فهرست توزیع شده درآورده و در نهایت آن را برای نمایش در مرورگرها و سایت های دیگر در اختیار استفاده کنندگان خود قرار می دهند .

 

 

امروزه میلیون ها سایت و وبلاگ و میلیاردها صفحات اینترنتی وجود دارند که مطالب آن ها روزانه و حتی آنی در حال تغییر است، با توجه به حجم انبوه اطلاعات در اینترنت به طور حتم امکان به روز شدن اطلاعات مورد نیاز کاربران و دریافت مطالب جدید با مراجعات مکرر آن ها میسر نمی گردد. تکنولوژی آر اس اس یکی از روش هایی است که برای حل این مشکل ارائه شده است.

حال فکر کنید که تکنولوژی آر اس اس چه کاری را می تواند برای با خبر سازی محتوای به روز شده در سطح کاربران، موتورهای کاوش ، مدیران سایت ها و یا حتی در سطح اجتماع ارائه نماید؟

 

 

آر اس اس برای کاربران:

اگر شما جزو کاربران اینترنتی باشید که از مروگرهای جدید استفاده می کند حتماً با بخش فید های آر اس اس آشنا هستید، با وارد نمودن آدرس فید آر اس اس وبلاگ و یا سایت های مورد نظر خود می توانید بدون مراجعه به آن سایت ها از آخرین تغییرات آن ها آنها مطلع گردید، این امکان برای کاربران دیگر نیز با استفاده از نرم افزارهای اخبار خوان فراهم می گردد.

 

 

 

 

کاربرد آر اس اس در موتورهای کاوش:

 

 

به 3 دلیل کلی می توان آر اس اس را یکی از پر کاربردترین وسیله برای ذخیره و نمایش اطلاعات سایت ها، توسط موتورهای کاوش دانست.

 

 

1) ارائه مطالب سایت بصورت سریع و مختصر

2) تامین مطالب جدید و به روز شده سایت

3) امکان تغذیه محتوای سایت ها به صورت دائم

 

 

موتورهای کاوشگر برای ذخیره سازی اطلاعات و محتوای وب از ابزاری بهره می گیرند که ربات نام دارد. رباتها بصورت هوشمند دائماً به سایت ها سر می زنند و محتوای جدید آن ها را تشخیص داده و آن ها را ذخیره می نمایند، برای سرعت بخشیدن به امر ذخیره سازی توسط ربات ها، عمل ذخیره سازی طی چند مرحله انجام می گیرد. ذخیره اولیه که فقط محتوا و پیوندهای جدید سایت را در بر می گیرد که این امر در صورت وجود نسخه آر اس اس و یا ایکس ام ال و با معرفی آن برای موتور کاوشگر توسط مدیران سایت ها امکان پذیر می شود. دوم ذخیره کامل محتوا ، پیوندها، تصاویر و قالب سایت در موتور کاوشگر، که بعد از طی مرحله اول انجام می گیرد.

 

 

 

 

کاربرد آر اس اس برای مدیران سایت ها:

یکی از مهمترین هدف های مدیران سایت ها افزایش بازدید و یا همان ترافیک سایت است چرا که در دنیای مجازی امروزی بازدید بیشتر یک سایت نقش اساسی در فروش و ارائه خدمات بیشتر و در نهایت موفقیت آن ایفا می کند. 

آر اس اس یک فن آوری است که این پتانسیل را دارد تا بتواند بر چالش ها و مشکلات بازاریابی اینترنتی که امروزه با آن مواجه هستیم غلبه کند.

و همچنین به عنوان یک ابزار برای کمک به رتبه بندی موتورهای کاوش به حساب آید.

فرض کنید شما صاحب یک فروشگاه مجازی اینترنتی هستید که به تازگی یک محصول جدید را به فروشگاه خود اضافه نمودید، حال اگر منتظر این باشد که گوگل و سایر موتورهای کاوش عنوان محصول شما را در نتایج خود ذخیره نمایند، احتمالاً با زمان از دست رفته بسیاری از بازدیدکنندگان را نیز از دست داده و از سایر رقبای خود نیز عقب خواهید افتاد و علیرغم تلاشی که می کنید از اینکه چرا موتورهای کاوش مطالب سایت شما را دیر ذخیره و نمایش می دهند گلایه می کنید !

موتورهای کاوش از جمله گوگل با ارائه بخشی تحت عنوان مدیران سایت ها این امکان را برای مدیران فراهم نموده اند تا علاوه بر ثبت سایت خود در موتورهای کاوش، بتوانند لینک آر اس اس سایت خود را به عنوان نقشه سایت در آن ها ثبت کنند و در نهایت امکان به روز رسانی سریع مطالب برای سایت آن ها با استفاده از فناوری آر اس اس و ایکس ام ال فراهم گردد ، به عنوان مثال این امکان را در گوگل می توانید با رفتن به بخش Google Webmasters و ثبت سایت خود و سپس اضافه نمودن لینک آر اس اس سایت خود فعال نمایید.

یکی دیگر از روش های افزایش رتبه بندی در موتورهای کاوش و افزایش بازدیدکنندگان سایت در برداشتن محتوای مناسب، کافی و مرتبط با کلمات کلیدی می باشد، سایت های زیادی در اینترنت وجود دارند که بدون در بر داشتن محتوای مستقل، صرفاً مطالب سایت های دیگر را با استفاده از فید آر اس اس دیگر سایت ها نمایش می دهند و اتفاقاً برخی از آنها از سایت اصلی انتشار دهنده آن خبر و یا مطلب رتبه بهتری را در گوگل از خود نشان می دهند و از این طریق توانسته اند ترافیک زیادی را به سایت خود اختصاص دهند.

 

 

1) عنوان آر اس اس: آشکار است که عنوان باید مرتبط و درست باشد و در عین حال بر کلمات کلیدی تاکید کند. در نهایت، عنوان باید خواننده را به خواندن جلب کند نه اینکه او را گمراه کند، از طرفی نیز نباید فراموش نمود که همیشه مرتبط بودن عناوین نقش کلیدی را در رتبه بندی سایت ها ایفا می کند، همچنین سعی کنید لینک آر اس اس سایت خود در دسترس و با آرم مخصوص آن نمایش دهید تا کاربران از وجود نسخه آر اس اس سایت مطلع گردند.

 

 

 

 

 

 

2) به اشتراک گذاری آر اس اس: 

سایت هایی وجود دارند که به کاربران خود اجازه می دهند تا محتوای فیدهای سایت خود را از طریق آن سایت به اشتراک بگذارند و همین طور آر اس اس های ثبت شده دیگران هم مشاهده و به سبد مورد علاقه های خود اضافه کنند، شما نیز می توانید با ثبت لینک آر اس اس سایت خود در موضوع مرتبط تعداد لینک های ورودی به سایت خود را افزایش دهید، این کار علاوه بر مشاهده بیشتر لینک های سایت شما منجر به افزایش رتبه بندی سایت شما در موتورهای کاوش خواهد گردید. از طریق این لینک می توانید ار اس اس سایت خود را در لیست مربوطه درج نمایید : http://tinyurl.com/sendrss

 

 

نويسنده : علي لفظي قاضي

 

 

 

 

3) نمایش آر اس اس :

اکثر مدیران سایت ها برای طراحی سایت از یکی از زبان های برنامه نویسی PHP و یا ASP بهره می گیرند، در این صورت این امکان نیز وجود دارد که مطالب سایت های دیگر را نمایش داده و موتورهای کاوش مطالب دیگر سایت ها را نیز جزیی از سایت نمایش دهنده بدانند و آن را نیز ذخیره کنند.

یکی از سایت هایی که امکان نمایش آر اس دیگر سایت ها را برای سایت شما بدون نیاز به برنامه نویسی و با قابلیت پشتیبانی از زبان های برنامه نویسی مختلف فراهم می آورد، سایت http://feed.informer.com می باشد.

البته باید این نکته را در نظر گرفت سایت هایی که امکان نمایش فیدها را بصورت جاوا اسکریپت فراهم می کنند، مطالب و یا لینک های نمایش داده شده به هیچ عنوان در موتورهای کاوش ذخیره نمی گردند و از این نظر از دید موتورهای کاوش بی اهمیت تلقی می گردند.

این روش از این جهت برای مدیران سایت ها قابل توجه است که در صورتی که رتبه سایت اصلی آن ها بالا باشد می توانند مطالب دیگر سایت ها را از طریق فید آر اس اس آن ها، در سایت خود نشان دهند و در نهایت حتی جایگاه بالاتری نیز نسبت به سایت اصلی آن مطلب در موتورهای کاوش کسب کنند.

 

 

کاربرد آر اس اس در سطح اجتماع:

 

 

از کاربردهای فراگیر آر اس اس ها در دنیای امروز و در سطح اجتماع می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 

 

1) دریافت اخبار و اطلاعیه ها

2) با خبر شدن از لیست پروازها

3) اطلاع از آخرین برنامه های تلویزیون و رادیو و ...

4) دریافت آخرین فرصت های شغلی

5) دریافت آخرین لیست محصولات مورد نیاز

6) با خبر سازی دانشجویان از نمرات و تکالیف

 

 

مطمئناً آر اس اس ها به دلیل ماهیتی که دارند توانسته اند به یکی از بهترین ها روش های نقل و انتقال آسان و سریع اطلاعات مبدل گردند، چرا که به راحتی می توانند جوابگوی تغییرات و تازه های دنیای امروز باشند و خود را با بیشتر نیازهای انسان هماهنگ سازند.

 


 

مولف: 

۱. علی لفظی قاضی

 

 

anbarh-dadh.doc [220 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 268)
دانلود کامل مقاله

استفاده از مطالب بدون ذکر نام نویسنده و دخل و تصرف در آن پیگرد قانونی دارد!

 

 

 

 

 

مقدمه

انباره های داده پایه گذار فن آوری لازم برای ساخت و بهره برداری از برنامه های هوشمندی هستند که بعضا در برخی فیلم های تخیلی با آنها آشنا شده ایم. برنامه هایی که اطلاعات را برای صاحبان خود جمع آوری نموده و پس از تجزیه و تحلیل با آنها به مشاوره می پردازند.[1]

 

 

تاريخچه: Datawarehouse

"بعد از رشد استفاده از TPS ها به عنوان سيستمهاي پرداش تراکنش در بخش هاي عملياتي سازمان، نياز جدي به سيستمهاي اطلاعاتي که بتوانند عمليات گزارش گيري را علي الخصوص در رده گزارشهاي مديريتي ساماندهي کنند احساس مي شد. علي الخصوص بوجود آمدن جزاير فنآوري، سيستمهايي که به صورت جد از هم فعاليت مي کرد و امکان تهيه گزارشات ترکيبي از اطلاعات سيستمهاي مختلف و انجام پرس و جو ها را مشکل و يا غير ممکن مي نمود. بنابراين حرکت به سمت سيستمهاي اطلاعات مديريت (Management Information System) و بويژه سيستمهاي گزارشگيري مديريتي (MRS:Management Reporting System) آغاز شد. اما مشکل آنجا بود که اين سيستمها به شدت به TPS ها وابسته بودند و داده هاشان اغلب يکي بود. اين باعث مي شد که تغيير يکي باعث انتشار تغييرات در همه سيستمها شود. از سوي ديگر ساختار داده اي مشابه، امکان تهيه گزارشات زماني و موضوعي را مشکل مي ساخت. اين شد که مدل جديدي از تفکر به نام انباره داده ها ايجاد شد."[2]

 

تعريف: Datawarehouse

- تعريف Ralhp Kimball از انباره داده : يک DW نسخه اي از داده هاي تراکنشي است که به صورت اختصاصي براي پرس و جو ها و گزارش گيري ،سازمان دهي شده است.

A data warehouse is a copy of transaction data specifically structured for querying and reporting.

گرچند به اين تعريف دو ايراد وارد است:که اولاً گاهي داده هايي که در يک DW ذخيره مي شوند ،غيرتراکنشي هستند . اگرچه معمولاً 95 تا 99 درصد داده ها تراکنشي هستند . ثانياً خروجي اصلي سيستم هاي DW ، ليست گيري هاي فهرست وار (queries) در حجم کم و يا گزارش هاي اداري در حجم زياد هستند.

- تكنولوژي انبار داده‌ها شامل مجموعه‌ای مفاهيم و ابزارهای جديدی است كه با فراهم آوردن اطلاعات به پشتيباني از تصميم گیری می پردازد . دليل اصلي ساخت انبار داده ها، بهبود كيفيت اطلاعات در سازمان است. در واقع داده‌ها از درون سازمان و از منابع داخلي و خارجي تهيه مي‌شوند و به اشكال گوناگون از داده‌های ساختاریافته گرفته تا داده‌های بدون ساختارمانند فايل‌هاي متني يا چند رسانه‌ای، در مخزني مجتمع مي‌شوند. انبار داده‌ها يا DWH این مخزن داده‌هاست كه به صورتي قابل درك در دسترس كاربران نهايي كسب و كار قرار مي‌گيرد.

- اگر تعاريف زير برقرار باشد:

داده : حقيقت قابل مشاهده ، فايل ضبط

اطلاع : مجموعه سازماندهي شده از حقيقت ها ؛ داده هاي با ارتباط و هدف

سيستم عملياتي : محيطي از داده ها و برنامه هاي لازم براي ادامه فعاليتهاي يک سازمان

انبار داده ي اطلاعاتي :مجموعه اي از داده و برنامه ها، براي "تحليل " و "تصميم گيري "، جدا از سيستم عملياتي يک انباره داده(DW) معماري جداگانه اي است براي نگهداري داه هاي حساس تاريخي که اين داده ها از انبار داده هاي عملياتي به دست آمده اند و به صورتي قابل درک براي عمليات تحليل سازمان درآمده اند.

- يک تعريف از W.H.INMON 

يک DW مجموعه اي از اطلاعات يکپارچه که داراي قابليت آناليز کردن و استخراج داده ها (query)ميباشد

"repository of integrated information, available for querying and analysis "

بعضي از خصوصيات Data warehouse ها از اين قرارند :

•يکپارچه بودن

•متغير با زمان

•غير فرار

•موضوع گرا (Subject-oriented)[3]

 

دلايل استفاده از DW ها :

- تهيه گزارشات (Reports) و انجام پرس و جو هايي (Query) که نياز به عمليات ورودي/خروجي (IO) بسياري هستند: از اهداف سيستمهاي پردازش تراکنش (TPS:Transaction Processing System) آن است که گزارشات مورد نياز بخش هاي عملياتي و مديريتي را توليد کنند. تهيه اين گزارشات معمولا سخت و باحجم زياد IO همراه است و باعث کند شدن خود سيستمها مي گردد. بنابراين شرکت هاي تجاري به دنبال راهي هستند تا در کمترين زمان و با کمترين هزينه به سيستم هايي دست يابند که زمان پردازش تراکنش ها در آن ها قابل قبول باشد . بهترين راهکار استفاده از DW هايي بود که از منابع IO مجزايي براي گزارش گيري و انجام پرس و جو استفاده مي کردند.

- استفاده از مدل هاي داده اي و يا تکنولوژي هاي سرور به منظور بالا بردن سرعت عمليات گزارش گيري و پرس و جو ها که سيستم هاي عادي پردازش تراکنش ها(TPS) براي آن ها مناسب نيست.

- ايجاد محيطي براي براي تسهيل و آسان نمودن به دست آوردن گزارش ها و پرس و جو ها و يا ايجاد وسيله اي براي سرعت بخشيدن به عمليات گزارش گيري: اغلب مي توان DW اي ساخت که کاربراني باسطح آگاهي کمتر بتوانند گزارش ها و پرس و جوهاي ساده اي را تهيه کنند . 

- براي ايجاد انباري از داده هاي تصفيه شده ي سيستم هاي پردازش تراکنش ها (TPS)که مي توانند به طور پيوسته گزارش از آن تهيه نمود. اين انبار الزاماً احتياجي به ثابت بودت TPS ها ندارد :DW ها اين امکان را به شما مي دهند که داده ها را بدون تغيير دادن سيستم هاي پردازش تراکنش ها ،تصفيه کنند. (clean up) توجه کنيد که در برخي از پياده سازي ها ، DW ها به گونه اي هستند که در آن ها امکان يافتن اصلاحات انجام شده بر روي داده هاي DW و فرستادن feedback به TPS ها براي اعلام اين تغييرات ، وجود دارد. گاهي اوقات اين گونه رفتار کردن با تغييرات داده ها بامعناتر از اين است که تغييرات را به طور مستقيم بر روي خود TPS ها اعمال کنيم .

- براي آن که بر اساس قواعد ، گزارش گيري و پژوهش را بر روي داده هايي که از چندين TPS مختلف مي آيند و يا از يک منبع داده اي خارجي مي آيند، يا اينکه داده هايي هستند که تنها براي گزارش گيري و انجام تحقيقات بايد ذخيره شوند ، تسهيل بخشيم:براي مدت زمان مديدي ، شرکت هايي که نياز به گزارش هايي بر پايه ي داده هاي چندين TPS مختلف ، داشتند ؛ مجبور بودند داده هاي هر TPS را بيرون کشيده ، سپس آن ها را مرتب نموده و در هم ادغام نمايند تا به داده ي چکيده اي برسند که مناسب گزارش گيري است .در بسياري از موارد اين روش مناسب است.اما در شرکت هايي که با حجم عظيمي از داده هايي مواجه هستند که مرتباً نياز به مرتب سازي و ادغام دارند ؛ در صورتي که نياز به گزارش گيري از داده هاي تصفيه شده ي TPS ها داشته باشيم ؛ DW ها کارايي بيشتري دارند.

-براي ايجاد مخزني از داده هاي TPS ها ، که شامل داده هاي يک بازه ي زماني بسيار طولاني هستند وبه همين دليل کارايي کنترل آن ها توسط خود TPS پايين مي آيد . :داده هاي قديمي تر غالباً از يک TPS خالي مي شوند تا زمان پاسخ مورد انتظار دراين سيستم ها ، به راحتي کنترل شود .براي انجام تحقيقات و گزارش ها ممکن است داده هاي قديمي و داده هاي جاري مورد نياز باشند که در اين موارد استفاده از DW به علت مهم نبودن زمان انتظار براي پاسخ ، موثر خواهد بود.

 

روش کار:

در DW فرايندي داريم به نام ETL: Extract, Transform,Load که در طي آن داده ها از سيستمهاي پرادزش تراکنش استخراج مي شود (E) تغيير فرمت هاي لازم در آن صورت مي گيرد (T) و سپس در قالب داده اي جديد مناسب براي گزارشگيري آماده مي شود (L) پس از آن از طريق داده کاوي (Data Mining ) و مکانيزم هايي مانند OLAP پرس و جو ها ايجاد و گزارشات مورد نياز تهيه مي شود.[4]

 

مركز داده چيست؟

مركز داده يك انباره مركزي است كه (چه به صورت فيزيكي و چه به صورت مجازي) براي ذخيره سازي،مديريت،توزيع داده ها و اطلاعات طبقه بندي شده حول انواع دانش يا وابسته به يك تجارت خاص به كار مي رود. براي مثال NCDC يك مركز داده ي عمومي است كه بزرگترين آرشيو جهاني اطلاعات آب و هواي دنيا به شمار مي رود. يك مركز داده ي خصوصي ممكن است درون يك سازمان قرار گرفته باشد يا به صورت يك عضو مجزا در خارج از آن قرار بگيرد. به گفته خانم Carrie Higbie مدير بازاريابي بخش كاربردهاي شبكه ي جهاني در شركت سايمون،هر سازماني يك مركز داده دارد،اگر چه شايد به آن اتاق سرور گفته شود يا حتي تنها يك كامپيوتر باشد كه در جايي از سازمان مخفي است. در برخي مواقع نيز مركز داده ممكن است مترادف با يك مركز عمليات شبكه (NOC ) در نظر گرفته شود. مكاني محافظت شده شامل يك سيستم خود مختار كه دائما” در حال مراقبت و ثبت رفتار سرور ،ترافيك وب و كارايي شبكه است. شركت سايمون در مقاله اي آورده است: اسم مركز داده معاني مختلفي را در اذهان افراد مختلف تداعي مي كند. بعضي افراد فكر مي كنند مركز داده مكاني براي قرارگيري سرورها است در حالي كه برخي افراد تصوري كاملا” متفاوت تر از يك مركز داده دارند. شايد در زماني اين يك تصور صحيح بود اما اكنون مراكز داده چيزي بيش از يك مكان امن براي سرويس دهنده هستند. امروزه با پيشرفت تكنولوژي و نحوه تعاملات جديد مبتني بر اطلاعات و تجمع اطلاعات،اين مفهوم تغيير كرده و به مكاني براي ذخيره سازي اطلاعات يك سازمان تبديل شده است كه براي عملكرد صحيح يك سازمان ضروري هستند و عدم وجود اين اطلاعات حياتي به معناي نابودي سازمان است. برطبق آخرين تحقيقات موسسه Infonetics روي بازار مراكز داده ي آمريكايي شمالي،انتظار مي رود خدمات و محصولات مراكز داده با افزايش 47 درصدي از مبلغ 6/10 ميليارد دلار در سال 2003 به مبلغ 6/15 ميليارد دلار در سال 2007 برسند. مركز داده مي تواند تا 50 در صد هزينه هاي فناوري اطلاعات يك سازمان را در بر بگيرد. كاربردهايي چون ERP ، e-commerce ،SCM ، CAD\CAM ،rich media ،B2B ،B2C و ... جزو اهم فعاليت هاي يك سازمان با زير ساخت IT است. مراكز داده به طور ساده به دو مقوله تفكيك مي شوند: - مراكز داده ي سازماني CDC – مراكز داده ي اينترنتي IDC ، CDC ها اطلاعاتي را كه مربوط به شركت ها است نگهداري و راهبري مي كنند در حالي كه IDC ها توسط ISP6 ها به عنوان محلي براي قرارگيري وب سايت ها يا سرويس هاي اينترنتي مانند e-mail ، FTP و ... مورد استفاده قرار مي گيرند. براي تعريف كميته ي علمي همايش نقش مركز داده در توسعه ي فناوري ارتباطات و اطلاعات كشور مركز داده مكاني است: الف) با امنيت فيزيكي و الكترونيكي بالا،برخوردار از پهناي باند ارتباطي وسيع،متصل به شبكه هاي رايانه اي ملي يا جهاني ،با خدمات تمام وقت و در دسترس. ب) كه شامل انواع تجهيزات سخت افزاري (رايانه ها ،سوئيچ ها،مودم ها و ... ) و نرم افزاري ( پايگاه هاي داده،سرورها ،سيستم عامل و ...) پيشرفته بوده و از پشتيباني و نگهداري حرفه اي و تمام وقت برخوردار است و ج) به پشتيباني و ارايه خدمات مرتبط با اطلاعات و داده از قبيل خدمات ذخيره، نگهداري و بازيابي داده،خدمات ERP ،ميزباني خدمات اينترنتي ،ميزباني ارايه ي خدمات كاربردي (ASP )،ميزباني برون سپاري خدمات (Out-sourcing )، خدمات شبكه ي اختصاصي مجازي (VPN ) و غيره براي شركت هاي خصوصي يا دولتي مي پردازد. رويكرد مركز داده سه دوره ي تاريخي راپشت سر گذاشته است،مرحله ي مراكز داده ي متمركز كه با پيدايش رايانه هاي بزرگ اوليه آغاز شد،مرحله ي مراكز داده ي توزيع شده كه در دهه 80 ميلادي و با پيدايش رايانه هاي شخصي شروع شد و مرحله ي تمركز مجدد كه اواخر دهه ي 90 و با توسعه ي شبكه هاي رايانه اي و اينترنت آغاز گرديد. برخي از تعاريف زير مربوط به دوران اول يا دوم هستند. تعريف جمعبندي فوق،مركز داده را در شرايط جاري و در دوره ي سوم توصيف مي كند.

يك انباره داده جمع‌آوري و مركزيت دادن به اين داده‌ها را چه از يك منبع يا چندين منبع در يك مكان واحد برعهده دارد. تجمع اين داده‌ها در يك مكان متمركز امكان تحليل و بررسي آنها را براي يك كمپاني ساده‌تر كرده و شرايط مناسبي جهت يك تصميم‌گيري هوشمندانه براي يك تجارت بزرگ فراهم مي‌كند.

تعداد زيادي از شرکت ها از منافع انباره داده براي جمع‌آوري اطلاعاتي كه توسط پايگاههاي داده‌اي مبتني بر سيستمهاي پردازش لحظه اي تراکنشها ( OLTP ) يا ديگر برنامه‌ها توليد شده‌اند، استفاده مي‌كنند. مقياس‌پذيري كه از كنار هم قرار دادن اين انباره‌هاي اطلاعات در يك مرکز داده به وجود مي‌آيد بسيار قابل توجه و جذاب است . نياز مبرم انباره‌هاي داده به فضاي ذخيره‌سازي و قدرت پردازشي بالا، دقيقاً مقوله‌هايي هستند كه يك مرکز داده مي‌تواند در اختيار شركتها و با هزينه پايين‌تر قرار دهد.

 

تعاريف مختلف مركز داده

1- به مراكزي مانند مركز پردازش كارت اعتباري بانك كه مكاني براي پردازش داده هاي الكترونيكي است مركز داده اطلاق مي شود.

2- مركز داده انباره ي متمركزي براي ذخيره،مديريت و توزيع داده و اطلاعاتي است كه اين داده ها به حيطه ي مشخصي از دانش يا كاربرد تعلق دارند. مركز داده ممكن است داراي يك مركز عمليات شبكه ( NOC ) باشد كه دسترسي محدود و كنترل شده اي دارد و شامل سيستم هاي خودكار مراقبت از فعاليت هاي سرور،ترافيك وب و عملكرد شبكه بوده و كوچكترين اختلال را به مهندسين گزارش مي كند و آن ها مشكلات احتمالي را قبل از وقوع مهار مي كنند.

3- مجموعه اي ا زتجهيزات متمركز شده

4- محلي براي نگهداري يك يا چند محيط توليد و فرآوري (از قبيل كامپيوترهاي سرور،تجهيزات اتصال شبكه،پايگاه هاي داده و كاربردها) كه توسط يك سازمان براي انجام پردازش هاي داده هاي كاربران آن سازمان به كار مي رود. 

5- مركز داده مجتمعي براي نگهداري سيستم هاي كامپيوتري حياتي (ماموريت گرا) و اجزاي مرتبط آن است. اين مراكز معمولا” داراي كنترل هاي محيطي (تنظيم هوا،جلوگيري از آتش سوزي و غيره) ، تداركات برق پشتيبان و امنيت بالا مي باشند. خدمات اينترنتي و ميزباني وب معمولا” محل حضور و ارايه ي خدمات وب خود را در مراكز داده قرار مي دهند.

6-مجموعه اي از ابزارهاي فوق امن و مقاوم در برابر خرابي كه تجهيزات مشتري در آن قرار ميگيرد و به شبكه هاي ارتباطي متصل است. اين ابزارها شامل سرورهاي وب،سوئيچ ها،مسيرياب ها و مودم ها است. مركز داده از سايت هاي وب شركت ها پشتيباني مي كند و محلي براي ISP ها، ASP ها، شركت هاي ميزباني وب و ارايه كنندگان خدمات DSL است.

7- محل فيزيكي سيستم هاي رايانه اي بزرگ و پايگاه هاي داده

8- مركز خدمات اينترنت كه معمولا”‌توسط شخص ثالث ارايه مي شود،شامل تجهيزات مرتبط با اينترنت براي استفاده ي سازمان ها و تشكيلات اقتصادي ،ISP ها ،ASP ها ، شركت هاي تجارت الكترونيك و ساير شركت ها است. مركز خدمات اينترنت معمولا” مكان برون سپاري،سرورها،ميزباني خدمات ، شبكه ي اختصاصي مجازي و ساير شبكه ها بوده و انواع خدمات انتقال اطلاعات را ارايه مي كند.

9- مركز داده بخشي از سازمان يا شركت است كه شامل سيستم هاي رايانه اي و تجهيزات مرتبط مي باشد. ورود داده ها و برنامه نويسي سازمان هم ممكن است در اين محل انجام شود. همچنين يك مركز كنترل،بر كارها نظارت مي كند.

10- يا ساختمان امن و محافظت شده كه شامل انواع رايانه ها،سرورها،مسيرياب ها،شبكه،سوئيچ ها و تجهيزات و تخصص هاي لازم براي پشتيباني از انبوه اطلاعات معتبر كه قابل دسترسي توسط كاربران گوناگون در اقصي نقاط جهان باشد.

 

 

 

مركز داده به عنوان انباره ي داده ( Data ware house )

امروزه ابزارهايي كه به كار مي بريم مقادير زيادي اطلاعات و داده توليد مي كنند. پراكندگي اين داده ها باعث مي شود كه شركت هايي كه اين داده ها را توليد كرده اند به سختي بتوانند آن ها را مديريت كرده و از منافع آن بهره مند شوند. يك انباره داده جمع آوري و مركزيت دادن به اين داده ها را چه از يك منبع يا چندين منبع در يك مكان واحد برعهده دارد. تجمع اين داده ها در يك مكان متمركز امكان تحليل و بررسي آن ها را براي يك كمپاني ساده تر كرده و شرايط مناسبي جهت يك تصميم گيري هوشمندانه براي يك تجارت بزرگ فراهم مي كند. تعداد زيادي از شركت ها از منافع انباره داده براي جمع آوري اطلاعاتي كه توسط پايگاههاي داده اي مبتني بر سيستم هاي پردازش لحظه اي تراكنش ها (OLTP ) يا ديگر برنامه ها توليد شده اند،استفاده مي كنند. مقياس پذيري كه از كنار هم قرار دادن اين انباره هاي اطلاعات در يك مركز داده به وجود مي آيد بسيار قابل توجه و جذاب است. نياز مبرم انباره هاي داده به فضاي ذخيره سازي و قدرت پردازشي بالا،دقيقا” مقوله هايي هستند كه يك مركز داده مي تواند در اختيار شركت ها و با هزينه پايين تر قرار دهد.

 

 

مركز داده به عنوان LOB

سازمان ها در هر اندازه اي و در هر زمينه اي در يك مقوله اشتراك دارند: همه آنها نياز دارند كه پروسه هاي تجاري روزمره و معمول را به صورت خودكار در آورند. كارهايي مثل ورود درخواست ها، پرداخت ها، بدهي ها، توليد و پردازش ها اطلاعات،خروج درخواست ها،كارها و ... LOB8 ها در دو مقوله قابل تفكيك هستند يا عمودي و يا افقي هستند. LOB هاي عمودي آن هايي هستند كه در مقوله تجارت،ERP9 ،CRM10 ،انبار داده ها و مديريت دانش مي گنجند. توضيح هر كدام از اين لغات نياز به مقاله اي بسيار مفصل تر دارد. اما افقي ها آن هايي هستند كه در بخش سرويس دهي مانند سرويس هاي اقتصادي، خريد و فروش ،پزشكي و ... فعالند. بديهي است كه ماهيت حياتي اطلاعاتي كه دراين زمينه روي مركز داده ذخيره مي شود نياز مبرمي به فعاليت بي وفقه و تمام وقت وجود دارد،اتخاذ راه حل امنيتي بالا براي اطمينان از محافظت داده ها در مقابل حوادث ناخواسته و همچنين استفاده از پرسنل و متخصصين كاملا” مجرب را الزامي مي سازد.

مركز داده به عنوان مركز گواهي هويت

در دنياي امروز امنيت به عنوان يكي از مهمترين مسائل خصوصا” در بحث تجارت الكترونيك مطرح است. در اين ميان مقبول ترين روش يعني امضاي ديجيتالي بهعنوان راه حلي عموميت يافته و مطمئن،نياز به مراكز صدور گواهينامه هاي ديجيتالي را ضروري مي سازد. احراز هويت در تجارت الكترونيكي و يا سايز تعاولات الكترونيكي در سراسر دنيا توسط امضاي ديجيتالي انجام مي شود. يكي از مهمترين مراكز نگهداري گواهينامه هاي ديجيتالي،شركت Verisign در آمريكا است. از آن جايي كه ايران جزو ليست سياه قرار دارد،امكان گرفتن مجوز و نمايندگي گواهينامه هاي ديجيتالي غير ممكن است. از سوي ديگر وجود چنين مركزي به عنوان پايه و اساس تجارت الكتونيك براي نگهداري گواهينامه هاي ديجيتالي در كشور امري مهم است. خصوصا” به دليل آنكه مركز داده ماهيتا” امن طراحي مي شود،اين مركز يك گزينه مثبت براي كانديد شدن به عنوان يك مركز نگهداري گواهينامه هاي ديجيتالي است.

 

مراكز اطلاعات(Data Center) در امريكا

 

دولت امريكا به منظور ارتقاي ضريب ايمني مراكز اطلاعاتي خود بانك‌هاي اطلاعاتي و كارگزاران شبكه ( Servers ) خود را در مكان‌هاي با ا منيت بالا نگهداري مي‌كند. بعضي از اين اماكن محوطه‌هاي وسيعي در اعماق كوههاي راكي، در نقاط پنهاني از اعماق صحرا ها ي نوادا وآريزونا، در زير يخچال‌هاي آلاسكا و در اعماق اقيانوس‌ها مي‌باشند.

اين نقاط با شديدترين تدابير امنيتي حفاظت مي‌شو ند از طرف ديگر پيش‌بيني‌هاي ايمني تهديدات فيزيكي ، از جمله آتش سوزي و بلاياي طبيعي را به حداقل رسانده است. تجهيزات حفاظتي ، امكان دستبرد و يا آسيب هوشمندانه فيزيكي را كاهش داده است. در اين اماكن خطوط متعدد فيبرنوري با پهناي باند بالا بالاترين سرعت انتقال داده و اطلاعات را تأمين مي‌كنند. تجهيزات پرسرعت مانند سوپر كامپيوترها ( Main Frame ) و پردازنده‌هاي بسيار سريع و موازي بالاترين سرعت دسترسي را در اختيار مي‌گذارند. سيستم‌هاي پيشرفتة تنظيم دما و حرارت، تنظيم رطوبت و كنترل تركيبات هواي محيط بهينه‌ترين شرايط را براي كار تجهيزات مهيا مي‌ سازند و تجهيزات مانيتورينگ دقيق، لحظه به لحظه وضعيت‌هاي مختلف را كنترل و بازنگري مي‌كنند. بناهاي مستحكم در اعماق زمين نه تنها توان تحمل شديدترين زلزله‌ها را دارند، بلكه در مقابل قويترين بمب‌هاي هسته‌اي موجود آسيبي نمي‌بينند. سيستم‌هاي پشتيبان، از اطلاعات در فواصل زماني مشخص بر طبق آخرين تكنيك‌هاي موجود نسخه‌هاي پشتيبان تهيه مي‌كنند. ژنراتورها و مولد هاي قوي برق( UPS )، آمادة تأمين نيروي برق لازم در صورت بروز اختلال مي‌باشند و پوشش‌هاي مخصوص، تجهيزات را از تهديد امواج مختلف از قبيل امواج ماكروويو و يا ميدان‌هاي الكترومغناطيسي خارج ي يا توليد شده از خود تجهيزات محافظت مي‌كنند.

به هر يك از اين مراكز، مركز داده‌اي ( Data Center ) گفته مي‌شود. در كنار هر مركز داده‌اي دو مــــركـــز ديـــگـــر آمـــادة انجام عمليــات مي‌باشنــــد. يــكـــي مركز بازيافت اطلاعات آسيب ديده ( Disaster Recovery center ) است كه فعاليت‌هاي آنها در قالب كلي بازيافت داده ( Data Recovery ) مي‌گنجد كه خود مقولة بسيار مهمي است كه از ضروري‌ترين نيازهاي هر ارگان و تشكل مرتبط با اطلاعات مي‌باشد. 

مركز دوم مركز كنترل و فرمان است كه مديريت انساني مركز داده‌اي را به عهده دارد ، در اين مركز افرادي با تخصص بالا و با دستمزدهاي بسيار بالا كار مي‌كنند. بانك‌ها اطلاعاتي و سرورهاي مربوط به زيرساخت‌هاي اين كشور از قبيل شبكة برق، آب و نيز اطلاعات شركت‌ها ي دولتي ي ا خصوصي‌ حساس مثل شركت‌هاي اسلحه‌سازي و يا اطلاعات بانك‌ها در اين مراكز نگهداري مي‌شود.

ايدة مركز داده ( Data Center ) در سطوح پايين‌تر و با درجه حساسيت كمتر نيز پياده شده است. به طوري كه امروزه شركت‌هايي وجود دارند كه با فراهم آوردن اماكني كه بعضي از امتيازات فوق را دارند در ازاي دريافت اجاره‌بها اطلاعات فردي يا سازمان‌ها را ميزباني مي‌كن ن د و خدمات مورد نظر آنها را با كيفيتي بسيار بهتر در اختيار مشتريان قرار مي‌ د ه ن د. سايت‌هاي خارجي دفتر در چنين محيط‌هايي قرار داده شده‌اند.

به صورت خلاصه مزاياي استفاده از مراكز داده عبارتند از:

• امنيت فيزيكي بالا

• امنيت الكترونيكي بالا

• مقابله با افزونگي و تكرار اطلاعات

• ارائة بالاترين سرعت پردازش در يك مكان

• ارائة بالاترين سرعت انتقال اطلاعات

• خريد تنها يك نسخه از نرم‌افزارها

• پشتيباني متمركز

اگر از مراكز داده استفاده نشود و هر سازماني بانك اطلاعاتي خود را در شبكه داشته باشد، به تعداد سازمان‌ها نياز به تيم پشتيباني جداگانه، نرم‌افزار جداگانه، سخت‌افزار جداگانه، پهناي باند جداگانه، امنيت جداگانه و ... خواهيم داشت كه سر بار هزينه‌اي بالايي دارد. 

به نظر مي‌رسد ايدة Data Center به دليل تأمين كارايي و امنيت بالا و جلوگيري از افزونگي، سهولت نگهداري و مديريت و بسياري جنبه‌هاي فني ديگر ، در تحقق اهدافي همچون دولت الكترونيكي، ايده‌اي كارساز باشد.

 

تاريخچه مرکز داده در امريکا 

قسمت هواشناسي نيروي هوايي و نيروي دريايي در نيواورلئان و لس آنجلس در نوامبر 1951 در هم ادغام شدند و مرکز جديدي در آشويل 1به نام مرکز ملي مدارک هوايي (NWRC) به وجودآمد. فعاليت اين مرکز در ابتدا به صورت پراکنده بود. با قدرتمندتر شدن کامپيوترها کنترل کيفيت، جمع آوري وانتشار اطلاعات هواشناسي با هزينه کمتر در يک مکان واحد مقرون به صرفه و ممکن گرديد. در ژوئن 1970 NWRC به مرکز ملي آب و هوا (NCC) تغيير نام داد تا عنوان کاري آن بهتر بتواند فعاليتهاي اين اداره را نشان دهد. 2 سال بعد اين مرکز شروع به جمع آوري داده ها از ماهواره هاي هواشناسي کرد و سرويس دهي رسمي آن آغاز شد.

پس از چند سال، اداره ثبت و بايگاني ملي اين کشور، مرکز داده ملي آب و هوا (NCDC) را به عنوان آژانس مرکزي ثبت آب و هوا طراحي کرد و بالاخره در سال 1984، NCC به NCDC تيير نام داد. نقش اين مرکز دقيقا مانند نام آن بود يعني مرکز داده هاي آب و هواي ملي ... 

داده هاي NCDC توسط جاهاي ديگري مثل سرويس هواشناسي امريکا، سرويس نظامي، اداره هوانوردي ملي و گارد ساحلي و همچنين افراد داوطلبي که به صورت تحقيقاتي روي آب و هوا کار مي کنند فراهم مي شود. NCDC همچنين مقداري از داده هاي خود را از جاهاي ديگري مثل ASOS و NEXRAD تامين مي کند.

جمع آوري و پردازش اين همه داده در زماني معقول کاري است که NCDC اکنون انجام مي دهد: NCDC اکنون داده هايش را از تمام جهان مي گيرد. اين مرکز اکنون از بيش از 150 سال گذشته داده در دست دارد و هم اکنون 224 گيگابايت اطلاعات جديد هرروز دريافت مي کند . NCDC اکنون 320 ميليون صفحه اطلاعات کتبي، 5/2 ميليون ميکروفيش،2/1 پتا بايت اطلاعات ديجيتالي وعکسهاي ماهواره اي از سال 1960 تا کنون از کره زمين را در يک محيط ذخيره سازي عظيم نگهداري مي کند. همچنين NCDC 2/1 ميليون کپي اطلاعات آب و هوايي را نيز براي مشترکان و 33000 کاربر خود ارسال مي کند. NCDC همچنين 500 مجموعه ديجيتالي دارد که حدود 2 ميليون درخواست در سال دارند و 100 ميليون بازديد کننده از وب سايتش در سال دارد. NCDC همچنين با موسساتي مثل International Council for Science Union (ICSU) و مرکز داده جهان ( WDC) همکاري دارد. 

مراكز اطلاعات در آمريكا

دولت آمريكا به منظور ارتقاي ضريب ايمني مراكز اطلاعاتي ،بانك هاي اطلاعاتي و كارگزاران شبكه ( Servers ) خود را در مكان هاي با امنيت بالا نگهداري مي كند. بعضي از اين اماكن محوطه هاي وسيعي در اعماق كوه ها ي راكي،در نقاط پنهاني از اعماق صحراهاي نوادا و آريزونا،در زير يخچال هاي آلاسكا و در اعماق اقيانوس ها مي باشند. اين نقاط با شديدترين تدابير امنيتي حفاظت مي شوند از طرف ديگر پيش بيني هاي ايمني تهديدات فيزيكي ،از جمله آتش سوزي و بلاياي طبيعي را به حداقل رسانده است. تجهيزات حفاظتي ،امكان دستبرد و يا آسيب هوشمندانه فيزيكي را كاهش داده است. در اين اماكن خطوط متعدد فيبر نوري با پهناي باند بالا بالاترين سرعت انتقال داده و اطلاعات را تامين مي كنند. تجهيزات پرسرعت مانند سوپر كامپيوترها ( Main Frame ) و پردازنده هاي بسيار سريع و موازي بالاترين سرعت دسترسي را در اختيار مي گذارند. سيستم هاي پيشرفته تنظيم دما و حرارت تنظيم رطوبت و كنترل تركيبات هواي محيط بهينه ترين شرايط را براي كار تجهيزات مهيا مي سازند و تجهيزات مانيتورينگ دقيق، لحظه به لحظه وضعيت هاي مختلف را كنترل و بازنگري مي كنند. بناهاي مستحكم در اعماق زمين نه تنها توان تحمل شديد ترين زلزله ها را دارند، بلكه در مقابل قويترين بمب هاي هسته اي موجود آسيبي نمي بينند. سيستم هاي پشتيبان،از اطلاعات در فواصل زماني مشخص بر طبق آخرين تكنيك هاي موجود نسخه هاي پشتيبان تهيه مي كنند. ژنراتورها و مولدهاي قوي برق (UPS )،آماده تامين نيروي برق لازم در صورت بروز اختلال مي باشندو پوشش هاي مخصوص،تجهيزات را از تهديد امواج مختلف از قبيل امواج ماكروويو و يا ميدان هاي الكترومغناطيسي خارجي يا توليد شده از خود تجهيزات محافظت مي كنند. به هر يك از اين مراكز،مركز داده اي (Data Center ) گفته مي شود. در كنار هر مركز داده اي دو مركز ديگر آماده ي انجام عمليات مي باشند. يكي مركز بازيافت اطلاعات آسيب ديده ( Disaster Recovery Center ) است كه فعاليت هاي آن در قالب كلي بازيافت داده (Data Recovery ) مي گنجد كه خود مقوله ي بسيار مهمي است كه از ضروري ترين نيازهاي هر ارگان و تشكل مرتبط با اطلاعات مي باشد. مركز دوم مركز كنترل و فرمان است كه مديريت انساني مركز داده اي را به عهده دارد ،در اين مركز افرادي با تخصص بالا و با دستمزدهاي بسيار بالا كار مي كنند. بانك هاي اطلاعاتي و سرورهاي مربوط به زير ساخت هاي اين كشور از قبيل شبكه ي برق،آب و نيز اطلاعات شركت هاي دولتي يا خصوصي حساس مثل شركت هاي اسلحه سازي و يا اطلاعات بانك ها در اين مراكز نگهداري مي شود. ايده ي مركز داده (Data Center ) در سطوح پايين تر و با درجه حساسيت كمتر نيز پياده شده است. به طوري كه امروزه شركت هايي وجود دارند كه با فراهم آوردن اماكني كه بعضي از امتيازات فوق را دارند در ازاي دريافت اجاره بها اطلاعات فردي يا سازمان ها را ميزباني مي كنند و خدمات مورد نظر آن ها را با كيفيتي بسيار بهتر در اختيار مشتريان قرار مي دهند. سايت هاي خارجي در چنين محيط هايي قرار داده شده اند. به صورت خلاصه مزاياي استفاده از مراكز داده عبارتند از:

• امنيت فيزيكي بالا

• امنيت الكترونيكي بال

• مقابله با افزونگي و تكرار اطلاعات

• ارايه بالاترين سرعت پردازش در يك مكان

• ارايه بالاترين سرعت انتقال اطلاعات

• خريد تنها يك نسخه از نرم افزارها

• پشتيباني متمركز

اگر از مراكز داده استفاده نشود و هر سازماني بانك اطلاعاتي خود را در شبكه داشته باشد،به تعداد سازمان ها نياز به تيم پشتيباني جداگانه،نرم افزار جداگانه،سخت افزار جداگانه،پهناي باند جداگانه،امنيت جداگانه و ... خواهيم داشت كه سرباز هزينه اي بالايي دارد. به نظر مي رسد ايده ي Data Center به دليل تامين كارايي و امنيت بالا و جلوگيري از افزونگي ،سهولت نگهداري و مديريت و بسياري جنبه هاي فني ديگر،در تحقق اهدافي همچون دولت الكترونيكي ،ايده اي كارساز باشد.

 

برون سپاري و مراكز داده

يكي از مفاهيمي كه امروزه بسيار در صنعت IT شنيده مي شود مفهومي به نام برون سپاري است. شايد با اندكي اهمال برون سپاري را بتوان به معناي تكثير مركزيت يا سپردن كار به كاردان در نظر گرفت. امروزه با افزايش نگراني در رابطه با افزايش هزينه ها در صنعت IT و فشار بازار رقابتي، تصميم گيري در رابطه با برون سپاري به عنوان يك راه حل منطقي،براي شركت ها آسان تر شده است. آنچه باقي مي ماند سوالاتي از قبيل مديريت ارتباطات برون سپاري،افزايش كارايي در كنار كاهش هزينه ها و هر گونه تغييري است كه يك شركت بايد در سازه و كار خود بدهد. مهمترين قسمت يك سازمان در صنعت IT همانا اطلاعات آن است. مركزيت اين اطلاعات در مركز داده داخلي به عنوان قلب تپنده سازمان يا شركت و حجيم تر شدن روزمره اين اطلاعات نياز به مراكزي با كارايي و امنيت بالا و هزينه پايين براي ادامه حيات يك شركت،رابيش از پيش نمايان مي سازد. حال سوال اين است كه كجا براي اين امر مناسب تر است؟ مراكز داده به صورت استراتژيك در موقعيت هاي مشخصي پخش شده و در مقابل نبود برق و بلاياي طبيعي محافظت مي شوند. همچنين داراي منابع اضافي براي توليد برق و پهناي باند بلا استفاده در شرايط اضطراري مي باشند. به اين ترتيب سازمان ها در اطراف جهان مي توانند با خيال راحت برون سپاري خود را از طريق مراكز داده انجام دهند و از خدمات آن ها بدون نياز به نگراني از بابت مسائل جنبي مركز داده ي محلي خود نهايت استفاده را ببرند. همچنين آن ها مي توانند با حدف اين نگراني ها توجه خود را هر چه بيشتر به مسائل تجارتي معطوف كنند و با افزايش كيفي خدمات خود سعي در نزديكي هر چه بيشتر به نظرات مشتري و گام برداشتن در جهت ايجاد يك جو مشتري مدار داشته باشند. اما با تمام اين تعاريف چرا هنوز مديران حركت به سمت برون سپاري را آغاز نكرده اند يا به آن به ديده شك و دودلي مي نگرند؟برخي از مديران IT معتقدند مشكلات برون سپاري بيشتر از منافع آن است. مثلا” اگر به هر نحوي مشكلي در مركز داه ي اجاره اي يا خريداري شده آن ها در يك كشور ديگر به وجود بيايد،آن ها چگونه بايد در اين رابطه اقدام كنند؟يا اگر مشكلي در روابط كشورها به وجود بيايد چه اتفاقي مي افتد؟ به طور كلي يك مجموعه مجتمع راحت تر مديريت مي شود. اما اگر قسمت مركزي آن به جاي ديگري كه ارزان تر است منتقل شود،آيا هزينه هاي جانبي آن قابل پيش بيني خواهد بود؟نگهداري رابطه بين مركز اصلي و خارجي نيازمند يك برنامه اصولي است،آيا اين هزينه و ديگر هزينه هاي پنهان ناشي از اين مقوله باز هم اجراي آن را مقرون به صرفه نگه مي دارد؟ آيا در نهادهاي دولتي كه نياز بسيار مبرمي به مقوله امنيت و به خصوص بحث امنيت ملي دارند اعتماد به يك طرف بيگانه امري عقلاني محسوب مي شود؟اين ها مقولاتي هستند كه تصميم گيري نهايي در آن ها به عهده مديران IT سازمان ها است. جايي كه آن ها معمولا” بايد پاسخگو باشند. برون سپاري در امر توليد سخت افزار كامپيوتر يا به خدمت گرفتن طراحان نرم افزار تا كنون منجر به نتايج خوبي براي كشورهاي غربي شده است،اكنون به دليل نيروي كارگران قيمت در آمريكا و ذيگر كشورهاي اروپايي،استفاده از نيروي كار ارزان و خبره كشورهايي مثل هند،پاكستان،مالزي و حتي در برخي مواقع ايران و صرفه جويي قابل توجه در پروسه توليد،توجه بسياري از مديران كشورهاي غربي و به خصوص آمريكا را به خود جلب كرده است . نكته ي قابل توجه اين است كه اگر چه برون سپاري به مراكز داده ي خارج كشور با مشكلات عديده اي روبرو است،اما مي توان با ايجاد مراكز داده ي ملي در داخل كشور بر اين مشكلات فائق آمد.

 

اقدامات لازم جهت ايجاد Data Center 

• طراحي اوليه platform و تهيه نقشه‌هاي فني 

• اخذ مجوزهاي لازم 

• نهايي نمودن طرح اوليه شامل : 

• سخت‌افزار (كامپيوترها، دستگاه ذخيره‌سازي اطلاعات) 

• شبكه (تجهيزات شبكه و كابل‌كشي) 

• تجهيزات برق اضطراري ( UPS ، ژنراتور و ...) 

• مستندات 

• برآورد هزينه 

• تأمين بودجه 

• سفارش، خريد و حمل 

• تأمين محل DC (بررسي مخابراتي، ساختمان مناسب، خريد ساختمان) 

• تأمين Link اينترنت مورد نياز و خطوط تلفن 

• آماده‌سازي سايت شامل : 

تهيه نقشه‌هاي لازم ، Cabling ، معماري، عمليات بنايي، كنترل و دسترسي، اطفاء حريق، تهويه برق اضطراري، UPS ، ژنراتور، نصب شبكه برق و Data 

10- آماده‌سازي تيم اجرا و پشتيباني (انتخاب، آموزش) 

11- مديريت سازماني (آماده‌سازي و تدوين چارت سازماني، روشها، گردش عمليات) 

12- نصب و راه‌اندازي تجهيزات 

13- تستهاي اوليه و Stress Testing 

14- ايجاد Call Center 

ويژگيها 

مدل معماري بايد به گونه‌‌اي باشد كه در آن بتوان محيطي را فراهم آورد كه به واسطه آن اعمال تغييرات ديناميكي كه به صورت معمول مورد نياز مي‌باشد امكان‌پذير گردد. معماري بايد اين قابليت را به وجود آورد كه نهايتاً‌ استقرار سايت به شكلي در نظر گرفته شود كه مجموعه از قابليت توسعه و افزايش امكانات در هر يك از اجزا خود بدون بروز هيچگونه مشكلي در يكپارچگي كل مجموعه برخوردار باشد.

 

 

 

معيارهاي مورد توجه 

• توسعه آسان 

• ضريب اطمينان و دسترسي بالا 

• راه‌حل‌هاي امنيتي 

• افزونگي جهت كاهش اثر خرابي 

• مديريت آسان 

اجزاي طرح 

الف ـ‌ ISP 

• ايجاد ISP و DC در يك محل و سايت 

• (هدف از ايجاد ISP جهت برقراري امكانات لازم به منظور ارتباط و اتصال به شبكه‌ها مانند : Internet و Internet Exchange شبكه‌هاي خصوصي Dialup و يا هر طريق مجاز و 

عيين‌شده ديگر) 

• ايجاد حداقل دو Link ارتباطي مستقل و مجزا براي برقراري ارتباط ISP با Internet 

• استفاده از سيستم عامل Linax بر روي سرورهاي اصلي ISP 

ب ـ DC 

• استفاده از Storage مركزي براي سرويس‌دهي انواع File System ها و امكان Backup گيري آسانتر و عدم وابستگي به platform 

• استفاده از فيبر نوري به عنوان بسترهاي اصلي شبكه 

• استفاده از Blade Server براي سرورهاي فرعي به منظور صرفه‌جويي در فضاي اشتغالي و Administration آسانتر 

• استفاده از Content Switch براي سرعت دادن به سرويسهاي مورد نياز و در حال بهره‌برداري 

(بالا بردن سرعت SSL و Cache نمودن Object هاي تكراري از ويژگيهاي آنها مي‌باشد) 

• استفاده از چندين Firewall در نقاط مختلف و همچنين به صورت Blade در سوئيچ‌هاي اصلي 

• استفاده از چندين IDS در نقاط مختلف و همچنين به صورت Blade در سوئيچ‌هاي اصلي 

• استفاده از Tape Device تهيه Backup مناسب 

• امكان مديريت كليه سيستمها و سرورها جهت ثبت و مشاهده وضعيت در اتاق كنترل 

• بكارگيري نيروهاي فني مورد نياز و آموزش آنها 

ساير موارد لازم در يك DC مانند : Diesel generator, UPS ، سيستم اطفاءحريق، تهويه سيستمهاي ورود و خروج افراد و سيستم مانيتورينگ و كنترل مركزي 

پ ـ مشخصات ساختمان DC 

1- دارا بودن فضاي كافي جهت گسترش DC 

2- مقاوم در برابر حوادث طبيعي 

3- مقاوم در برابر حوادث امنيتي : مانند : آتش‌سوزي، حملات هوايي، حملات شيميايي و هسته‌اي، حملات الكترونيكي، بمب‌گذاري 

4- نزديكترين فاصله به Backbone مخابراتي 

5- امكان برخورداري از ارتباطات حداقل 2 منطقه مخابراتي مستقل و متفاوت 

6- امكان برخورداري از اتصال به 2 شبكه برق مستقل و متفاوت 

ت ـ ساختار سازماني 

1- تشكيل چارت سازماني و شرح وظايف بخشهاي گوناگون 

2- تنظيم دستورالعملها و روشهاي انجام كار 

3- تهيه و تنظيم آئين‌نامه‌هاي داخلي 

4- تهيه و تنظيم شرايط احراز پستهاي سازماني

 

آشنایی با مفاهیم انباره های داده (Data warehouse)

OLTP چیست؟

فقط در سال 2000 میزان ظرفیت نصب شده جهت ذخیره سازی اطلاعات از کل ظرفیت موجود در دهه 1990 بیشتر بوده است.

حیات بازرگانی نوین مبتنی بر داده هاست. در حال حاضر تقریبا حجم کل اطلاعات در کامپیوترها هر 5 سال دو برابر می شود و با توجه به سرعت ایجاد برنامه های چند رسانه ای و بانکهای اطلاعاتی پیش بینی می شود که شتاب رشد اطلاعات به دو برابر در سال برسد.

تولید کنندگان این اطلاعات موسسات و شرکت های جدیدی هستند که امور خود را توسط کامپیوترها هدایت می کنند. سیستم های تولید مکانیزه ای که داده ها را جمع آوری نموده و به مصرف می رسانند سیستم هایOLTP نامیده می شوند. این سیستم ها تولید کنندگان واقعی داده ها هستند.

برنامه های کاربردی خادم و مخدوم بدو دسته تقسیم می شوند:

" سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری (DSS)

" سیستم های پردازش زنده (Online) اطلاعات

این دو دسته هر یک راه های کاملا متفاوتی را جهت حل مسائل تجاری ارائه می کنند. قبل از آنکه به ارزش انباره های داده پی ببریم لازم است تفاونهای این دو را بشناسیم.

سیستم های OLTP در کلیه خدمات بازرگانی دیده می شوند از جمله سیستم های رزرواسیون، دستگاه های فروش ، کنترل انبار، سهام و فروش و ... . این سیستم ها غالبا به زمان پاسخی بین 1 تا 3 ثانیه در 100 در صد اوقات نیاز دارند. تعداد کاربران آنها در ساعات مختلف روز ، هفته و ماه می تواند بشدت متغیر باشد و درتمامی این اوقات به همان زمان پاسخ قبلی نیاز دارند. در این گونه سیستم ها معمولا مخدومین بجای ارتیاط با بانکهای اطلاعاتی(Database Servers) به خادمین تعاملی (Transaction Servers) متصل می شوند. البته این گونه ارتباط لازمه دستیابی به سرعت مورد نیاز مخدومین (Clients) است.

OLTP خود نیز به دو نوع عادی (Light) و قوی (Heavy) تقسیم می گردد. خادمین عادی قادرند تعامل را در غالب پردازش های ثبت شده در بانک اطلاعاتی (Stored Procedures) به اجرا بگذارند و خادمین قوی از (TP Monitor) برای اجرای دستورات استفاده میکنند.در OLTP برای دستیابی به سرعت، سربار ارتباطی شبکه ها در حداقل ممکن نگاه داشته می شود و غالبا ارتباطات در حد انتقال یک دستور (SQL) سیکوئل هستند.

امروزه حتی کوچکترین تجارتها هم قادرند بسرعت پایگاه های اطلاعاتی بزرگی با جمع آوری اطلاعات صندوق های فروش ایجاد کنند چه رسد به وب سرور ها که می توانند ظرف مدت بسیار کوتاهی چندین گیگا بایت اطلاعات جمع آوری نمایند.

زمانی برای هر کار مکانیزه ای نیاز به میلیونها پول و ده ها متخصص بود . اما امروزه هر کسی به سادگی با خرید چند کامپیوتر شخصی و استخدام یک برنامه نویس می تواند از امکانات رایانه ای بهره مند گردد. به عبارت دیگر دسترسی به خدمات رایانه ای برای ایجاد پایگاه های خصوصی از داده ها برای همگان آسانتر شده است.

در مجموع داده هایی که توسط سیستم های OLTP جمع آوری می شود مستقیما مورد استفاده افراد ایجاد کننده آن قرار دارد. آنها دقیقا می دانند این داده ها چیستند و همچنین می دانند چگونه نیاز های اطلاعاتی لحظه ای خود را که بطور روزمره بوجود می آید حل کنند.

سوالی که مطرح است اینست که اگر کسی خارج از مجموعه OLTP به این اطلاعات نیاز داشته باشد چه باید کرد. این افراد از کجا می دانند چه داده ای موجود است؟ کجا بایستی آنرا پیدا کرد و چگونه به آن دسترسی پیدا کنند؟ داده ها به چه شکلی (Format) است ؟ چه معنایی دارد؟ آخرین چیزی که افراد OLTP به آن رضایت خواهند داد آنست که اجازه دهند دیگران به اطلاعات گرانبهای آنان دسترسی داشته باشند. کسانی که حتی نمی دانند چه می خواهند، درخواستهای سیکوئل زمانگیری را بر روی بانکهای اطلاعاتی اجرا می کنند که سرعت و قابلیت سیستم تولید کننده داده ها را پایین می آورد.

در گذشته افراد بیرون از سیستم ، از همکاران MIS خود می خواستند با همکاران مشابه خود در سیستم مربوطه تعامل داشته و نهایتا اطلاعات مورد نظر را از سیستم استخراج نمایند. اما امروزه حتی مجموعهMIS خود هم بدرستی نمی داند چه اطلاعاتی در سازمان موجود است. اطلاعات بشدت توزیع شده و پراکنده است و تقریبا روی هر کامپیوتری بخشی از اطلاعات سازمان وجود دارد.

یکی از ویژگیهای کامپیوتر های شخصی و همچنین معماری خادم/مخدوم موجب شده است که افراد اکثرا به اطلاعات سازمانی و کاربرد اطلاعات در سازمان علاقه ای نداشته و ترجیح می دهند اطلاعات را تحت مالکیت شخصی اداره کنند به این ترتیب بین اطلاعات سازمان و شخصی (یا واحد های متشکله) شکاف وجود خواهد داشت. از طرف دیگر بین داده های سیستمی و اطلاعات استخراج شده نیز شکاف دیگری مشاهده می شود. کسانی که از بیرون به این اطلاعات نگاه می کنند افرادی هستند که بدنبال یافتن طرحها، روالها و تمایلات در داده ها هستند بطوریکه بتوانند تصمیمات بهتری بگیرند. تنیدن حصار بدور اطلاعات بمعنی تنیدن حصار در برابر تجارت دیگران است و خیلی زود همگان بازنده جنگ این حصارها خواهند بود.

چگونه اطلاعات را در اختیار داریم اگر بدیگران اجازه دسترسی به آنرا بدهیم. 

سوالات زیادی مطرح هستند که بایستی پاسخ داده شوند و از آن جمله اند:

چگونه مطمئن شویم که عملکرد بیرونی ها (غریبه ها) عملکرد سیستم ما را کند نمی کند؟

چه اطلاعاتی را بایستی در اختیار بیرونی ها قرار دهیم؟

چه اطلاعاتی درونی و شخصی (فقط مربوط به سیستم تولید کننده داده) است؟

چه کسی مالک اطلاعات به اشتراک گذاشته شده است؟

چه کسی این اطلاعات را بروز میکند؟

آیا بایستی بگذاریم دسترسی به اطلاعات مستقیم باشد یا آنرا در بانک دیگری کپی کنیم؟

اطلاعات استخراج شده چگونه نگهداری شده و چگونه بروز می شود؟

برای پاسخ به سوالات فوق بایستی نیاز های استفاده کنندگان از این اطلاعات را بشناسیم و تفاوتهای میان سیستمهای پشتیبان تصمیم گیری و OLTP را درک کنیم.

 


 

مترجمان:

1. الهام لفظی قاضی 

2. علی لفظی قاضی

3. نسرین یحیی پور

استفاده از مطالب بدون ذکر نام نویسنده و دخل و تصرف در آن پیگرد قانونی دارد!

 

alaghh-kave-dr-mhet-eadgere-mjaze.doc [155 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 126)
دانلود نسخه کامل مقاله

 

 

 

 

چکیده هدف: رفتار در محیط های یادگیری مجازی (VLE) که شامل سفر، چشم دوختن،به کار بردن،ژست و مکالمه است و اطلاعات قابل ملاحظه ای را درباره علاقه ضمنی کاربر ارائه می کند. هدف از این مطالعه، یافتن روشی برای علاقه کاوی از طریق تحلیل رفتار در محیط های یادگیری مجازی است.روش شناسی: طبق این تحقیق، در روانشناسی، هر تعاملی در محیط های یادگیری مجازی ، معانی را برای علاقه ضمنی کاربر دارد. برای کاویدن علاقه ضمنی کاربر، نیاز است تا یک مدل علاقه-تعاملی آشکار ایجاد شود. این مقاله یافته هایی را از رده بندی مفهومی رفتار در محیط های یادگیری مجازی نشان می دهد. بر پایه این رده بندی، این مقاله، یک مدل تعاملی سلسله مراتبی را پیشنهاد می کند. در این مدل، رابطه میان تعامل و علاقه کاربر می تواند در نظر گرفته شود و برای ارتقای کارایی سیستم به کار رود.یافته ها: علاقه آشکار کاربر می تواند از طریق سطوحی از داده کاوی، یعنی،سیگنال نخستین ژست کاربر، پردازش اولیه داده، کشف زمینه، هدف تعامل و علاقه کاوی، استخراج شود.اطلاعات استخراج شده از علاقه کاربر می تواند برای روزآمد سازی حالت علاقه محلی به کار رود که منجر به کاهش ترافیک شبکه و ارتقای سیستم می گردد.ارزش: این یک مطالعه اصل است که با استفاده از تحلیل رفتار به علاقه کاوی در یادگیری الکترونیکی می پردازد. پژوهش درباره علاقه کاوی در یادگیری الکترونیکی بر محتوا یا موتور جستجو و کاربردکاوی در دروس وبی تمرکز دارد. برونداد پژوهش می تواند به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گیرد که شامل یادگیری آنلاین، خصوصاً در محیط های یادگیری مجازی می باشد.نوع مقاله: پژوهشیکلید واژه ها: یادگیری الکترونیکی، رفتارمقدمهبه نظر می رسد با رشد وب، کاربرد فناوری وب مدار و علاقه، در آموزش و یادگیری در همه جا وجود دارد. در طول دهه های اخیر، با آغاز فناوری های جدید، مهمترین نوآوری ها در سیستم های آموزشی با آموزش و ب مدار مرتبط بوده است. این شیوه از آموزش به طور قابل ملاحظه ای اهمیت یافته است و هزاران دوره درسی وب در چندین سال گذشته هم گیر شده است. اما، بسیاری از دروس وب مدار جاری، تقریباً با مواد آموزشی ایستا ساخته می شوند که نیازهای یادگیری متفاوت دانشجویان را برآورده نمی سازد. در مجموعه آموزشی سنتی، آموزش دهندگان می توانند مستقیماً بازخورد دانشجویان را از طریق تعامل رو در رو و تحلیل رفتار بدست آورند(شرد و دیگران[1]،2003). به هر حال، در محیط یادگیری الکترونیکی، غیر ممکن است که بازخورد داشته باشیم.سیستم های آموزشی وب محور هوشمند و سازگار به عنوان راه حلی در جهت غنی سازی محیط یادگیری برای اشخاص در نظر گرفته می شوند. بسیاری از تحقیقات گذشته درباره یادگیری وب محور بر جنبه های نمایش وفقی، پشتیبانی وفقی، توالی برنامه آموزشی و تحلیل هوشمند از رفتار دانشجو تمرکز کردند. برای ارئه داده کاوی آموزش شخصی به یادگیرندگان، فناوری ها به روز می شوند. داده کاوی یا کشف دانش در پایگاههای اطلاعاتی(KDD) یک استخراج خودکار از زمینه های جالب و ضمنی از مجموعه های بزرگ داده است(کلوزگن[2] و زیتکو[3]،2002). کشف دانش در پایگاههای اطلاعاتی می تواند اطلاعات مفیدی را از سهام های یادگیری استخراج کند و این اطلاعات را برای مدل سازی فرایند یادگیری و مدل سازی دانشجو استفاده کند(تانگ[4] و مک کالا[5]،2002).

چکیده 

هدف: رفتار در محیط های یادگیری مجازی (VLE) که شامل سفر، چشم دوختن،به کار بردن،ژست و مکالمه است و اطلاعات قابل ملاحظه ای را درباره علاقه ضمنی کاربر ارائه می کند. هدف از این مطالعه، یافتن روشی برای علاقه کاوی از طریق تحلیل رفتار در محیط های یادگیری مجازی است.

روش شناسی: طبق این تحقیق، در روانشناسی، هر تعاملی در محیط های یادگیری مجازی ، معانی را برای علاقه ضمنی کاربر دارد. برای کاویدن علاقه ضمنی کاربر، نیاز است تا یک مدل علاقه-تعاملی آشکار ایجاد شود. این مقاله یافته هایی را از رده بندی مفهومی رفتار در محیط های یادگیری مجازی نشان می دهد. بر پایه این رده بندی، این مقاله، یک مدل تعاملی سلسله مراتبی را پیشنهاد می کند. در این مدل، رابطه میان تعامل و علاقه کاربر می تواند در نظر گرفته شود و برای ارتقای کارایی سیستم به کار رود.

یافته ها: علاقه آشکار کاربر می تواند از طریق سطوحی از داده کاوی، یعنی،سیگنال نخستین ژست کاربر، پردازش اولیه داده، کشف زمینه، هدف تعامل و علاقه کاوی، استخراج شود.اطلاعات استخراج شده از علاقه کاربر می تواند برای روزآمد سازی حالت علاقه محلی به کار رود که منجر به کاهش ترافیک شبکه و ارتقای سیستم می گردد.

ارزش: این یک مطالعه اصل است که با استفاده از تحلیل رفتار به علاقه کاوی در یادگیری الکترونیکی می پردازد. پژوهش درباره علاقه کاوی در یادگیری الکترونیکی بر محتوا یا موتور جستجو و کاربردکاوی در دروس وبی تمرکز دارد. برونداد پژوهش می تواند به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گیرد که شامل یادگیری آنلاین، خصوصاً در محیط های یادگیری مجازی می باشد.

نوع مقاله: پژوهشی

کلید واژه ها: یادگیری الکترونیکی، رفتار

 

دانلود کامل مقاله:

alaghh-kave-dr-mhet-eadgere-mjaze.doc [155 کيلوبايت] ( تعداد دانلود: 41)

مقدمه

به نظر می رسد با رشد وب، کاربرد فناوری وب مدار و علاقه، در آموزش و یادگیری در همه جا وجود دارد. در طول دهه های اخیر، با آغاز فناوری های جدید، مهمترین نوآوری ها در سیستم های آموزشی با آموزش و ب مدار مرتبط بوده است. این شیوه از آموزش به طور قابل ملاحظه ای اهمیت یافته است و هزاران دوره درسی وب در چندین سال گذشته هم گیر شده است. اما، بسیاری از دروس وب مدار جاری، تقریباً با مواد آموزشی ایستا ساخته می شوند که نیازهای یادگیری متفاوت دانشجویان را برآورده نمی سازد. در مجموعه آموزشی سنتی، آموزش دهندگان می توانند مستقیماً بازخورد دانشجویان را از طریق تعامل رو در رو و تحلیل رفتار بدست آورند(شرد و دیگران[1]،2003). به هر حال، در محیط یادگیری الکترونیکی، غیر ممکن است که بازخورد داشته باشیم.

سیستم های آموزشی وب محور هوشمند و سازگار به عنوان راه حلی در جهت غنی سازی محیط یادگیری برای اشخاص در نظر گرفته می شوند. بسیاری از تحقیقات گذشته درباره یادگیری وب محور بر جنبه های نمایش وفقی، پشتیبانی وفقی، توالی برنامه آموزشی و تحلیل هوشمند از رفتار دانشجو تمرکز کردند. برای ارئه داده کاوی آموزش شخصی به یادگیرندگان، فناوری ها به روز می شوند. داده کاوی یا کشف دانش در پایگاههای اطلاعاتی(KDD) یک استخراج خودکار از زمینه های جالب و ضمنی از مجموعه های بزرگ داده است(کلوزگن[2] و زیتکو[3]،2002). کشف دانش در پایگاههای اطلاعاتی می تواند اطلاعات مفیدی را از سهام های یادگیری استخراج کند و این اطلاعات را برای مدل سازی فرایند یادگیری و مدل سازی دانشجو استفاده کند(تانگ[4] و مک کالا[5]،2002).

مروری بر وب کاوی در یادگیری الکترونیک

وب کاوی در تعریف عام، کشف و تحلیل اطلاعات مفید از شبکه جهانی وب می باشد. کولی و دیگران[6](1997) رده بندی از وب کاوی، یعنی، محتوا کاوی وبی و کاربرد کاوی وبی را نشان می دهند. محتوا کاوی وبی بر جستجوی اطلاعات دلخواه کاربر به صورت آنلاین با استفاده از موتور های جستجوی سنتی مثل لیکاس، آلتاویستا، وب کرولر و علی وب تمرکز دارد. در سالهای اخیر، برخی از تحقیقات بر توسعه ابزارهای هوشمند برای بازیابی اطلاعات و سازگاری با روش بنگاه مدار یا پایگاه اطلاعاتی تمرکز داشته اند. کشف زمینه اهی رفتار کاربر در وب، .ظیفه اصلی کاربرد کاوی وبی است. برای استخراج اطلاعات مفید، دو نوع ابزار توسعه یافته است(کولی و دیگران،1997): 1) ابزارهای تحلیل 2) ابزارهای کشف

طبق رده بندی وب کاوی، وب کاوی در یادگیری الکترونیک می تواند به دو دسته محتوا کاوی . کاربرد کاوی تقسیم شود. اما، تفاوتهای مهمی میان وب کاوی در تجارت الکترونیک و وب کاوی در یادگیری الکترونیک وجود دارد(رومرو[7] و ونتورا[8]، 2007):

دامنه: هدف تجارت الکترونیکی این است که مشتریان را در خرید راهنمایی کند. در حالی که هدف یادگیری الکترونیک این است که دانشجویان را در امر یادگیری داده هدایت کند(رومرو و دیگران،2004). در تجارت الکترونیک، منابع وب کاوی داده، به طور طبیعی گزارش[9] های دسترسی ساده به سرور وبی هستند. اما، در یادگیری الکترونیک، اطلاعات بیشتری وجود دارد که از گزارش تعامل آموزشی کاربر بدست می آید(پال[10] و دونلان[11]،2000). همچنین، الگو مدل سازی کاربر در هر سیستم متفاوت است.

مقصد: مقصد وب کاوی در تجارت الکترونیک، افزایش سود است که ملموس می باشد و می توان آن را بر حسب مقادیری چون پول، تعداد مشتریان و صداقت مشتری اندازه گیری کرد. اما، مقصد وب کاوی در یادگیری الکترونیک ارتقای یادگیری است. این هدف برای اندازه گیری تکنیک های ذهنی تر و ظریف تر است. سیستم های آموزشی خصیصه های خاصی دارند که به یک شیوه خاص، به ویژه به فرایند یادگیری توجه کند(لی[12] و زایان[13]،2004).بر خلاف محیط های آموزش سنتی، زمانی که دانشجویان در محیط های الکترونیک کار می کنند، برای آموزش دهندگان امکان پذیر نیست که اطلاعاتی از بازخورد دانشجویان بدست آورند و آنها باید راههای دیگری را پیدا کنند تا این اطلاعات را کسب کنند. سیستم های آموزشی وب محور می توانند به طور طبیعی نقاط دسترسی یادگیرنده را در وبلاگها ثبت کنند که نشانه های ناوبری یادگیرنده را در سایت ارائه می کند. انواع گوناگونی از گزارش ها وجود دارد:

1) فایل گزارش سرور: این فایل منبع داده را برای اجرای داده کاوی ایجاد می کند که شامل جزئیات اندکی از زمان بندی، مسیر و پاسخ درونداد است. متاسفانه، برای همه دانشجویان تنها یک فایل گزارش واحد وجود دارد.

2) فایل گزارش مشتری: این فایل شامل مجموعه ای از فایل های گزارش است . برای هر دانشجویی وجود دارد که شامل اطلاعاتی درباره تعامل کاربر با این سیستم است.

3) فایل گزارش پروکسی[14]: این فایل شامل مجموعه ای از فایل های ذخیره شده است که میان مرورگر های مشتری و سرورهای وب وجود دارد. این اطلاعات، فایل گزارش سرور را تکمیل می کند. با استفاده از این فایل ها ی گزارش، محیط های یادگیری وب محور می توانند رفتارهای یادگیری بیشتری از دانشجویان را ثبت کنند و بنابراین قادر هستند تا مقادیر بیشتری از پروفایل یادگیری را ارائه کنند(رومرو و ونتورا،2007). زیرا آنها منابع و مقاصد داده متفاوتی را دارند و ضروری است تا به طور جداگانه در انواع متفاوتی از سیستم های یادگیری الکترونیک به کاربردهای داده کاوی بپردازند. رومرو و ونتورا (2007) سه نوع متفاوت از سیستم های آموزشی وب مدار را شناسایی می کنند: دروس وب مدار، سیستم های مدیریت محتوای یادگیری شناخته شده و سیستم های آموزشی وب مدار هوشمند.

دوره درسی وب مدار

دوره های وب مدار، درس افزاری را ارائه می کنند که از فناوری صفحه وب پویا یا استتیک استفاده مس کند. فرقی نمی کند که آنها چه محتوایی را نمایش دهند، آنها منبع داده مشابهی را داند(اسریواستاوا و دیگران[15]،2000). صفحات دوره های وب مدار معمولاً شامل متن، گرافیک، ویدئو، صدا و ... هستند. ساختار اطلاعاتی صفحه داخلی به صورت فرامتن است که یک صفحه را به صفحه دیگر متصل می کند. ساختار اطلاعات صفحه میانی می تواند به عنوان یک ساختار درختی نشان داده شود. وب کاوی می تواند کشف کند که دانشجویان چگونه از درس استفاده می کنند و چگونه استراتژی روش های آموزشی، بر انواع گوناگونی از دانشجویان اثر می گذارد و با چه نظمی دانشجویان موضوعات فرعی را مطالعه می کنند و چه زمانی را صرف مطالعه یک صفحه منفرد، یک بخش یا کل درس می کنند.

سیستم مدیریت محتوا یادگیری

سیستم های مدیریت محتوا یادگیری (LCMS) برنامه هایی هستند که تنوع بزرگی از کانال ها و فضاهای کاری را ارائه کمی کنند تا اشتراک اطلاعات و ارتباط میان شرکت کنندگان در یک درس تسهیل یابد. مقادیر تجاری یا رایگان که از سیستم های مدیریت محتوا یادگیری وجود دارند، مثل بلک بورد[16]، وب سی تی[17]، مودل[18]، توتر[19] و ... این سیستم ها مقادیر زیادی از داده گزارش را جمع آوری می کنند که مرتبط با فعالیت های دانشجویان است مانند خواندن، نوشتن و حتی ارتباط با دیگران. سیستم های مدیریت محتوا یادگیری، همچنین یک پایگاه اطلاعاتی را فراهم می کند که تمام اطلاعات سیستم را ذخیره می کند: اطلاعات شخصی مرتبط با کاربر(پروفابل)، نتایج دانشگاهی و داده تعاملی کاربر. وب کاوی می تواند برای کشف، مشاهده و تحلیل داده به کار رود تا زمینه های مفیدی شناسایی شود و فعالیت وبی ارزیابی گردد تا بازخورد عینی بیشتری از آموزش یک فرد گرفته شود و معلوم گردد که چگونه دانشجویان از طریق سیستم های مدیریت محتوا یادگیری، آموزش فرا می گیرند(رومرو و دیگران،2007؛ تالاورا[20] و گودیوسو[21]،2004).

سیستم های آموزشی وب مدار هوشمند و سازگار

با توسعه افزار درسی آموزشی وب مدار، سیستم های آموزشی وب مدار هوشمند و سازگار(AIWEBS) جایگزینی برای رویکرد "فقط بر روی وب قرار بده"[22] می باشند(بروسیلووسکی[23] و پیلو[24]، 2003).داده های سیستم های آموزشی وب مدار هوشمند و سازگار از نظر معناشناختی قوی تر هستند و امکان تحلیل تشخیصی بیشتری را نسبت به داده های سیستم آموزشی وب مدار سنتی فراهم می کنند(مرسرون[25] و یاسف[26]،2004). سیستم های آموزشی وب مدار هوشمند و سازگار، تلاش می کنند تا با ساختن مدلی از اهداف، خواستها و دانش هر یک از دانشجویان، سازگارتر شوند و این مدل را در کلیه تعاملات با دانشجویان به کار گیرند تا نیازهای دانشجویان را برآورده سازند. وب کاوی می تواند مشکلات را در سیستم کشف کند، برای مثال: بازخورد اشتباه بیانات(نیلاکانت[27] و میتروویک[28]، 2005)، سازگاری سطح آموزش با پیشرفت یادگیرنده(رومرو و دیگران،2004) و ارائه تجارب و فعالیت های یادگیری شخصی برای دانشجویان(تانگ و مک کالا، 2005).

علاقه کاوی در محیط یادگیری مجازی

محیط یادگیری مجازی (VLE)، یک محیط یادگیری در دنیای مجازی وب و کاربردهای اینترنت مدار است که اساس آن تعامل و همکاری است.تفاوت اساسی میان محیط یادگیری مجازی و سایر محیط های یادگیری وب مدار این است که امکان ارتباط و همکاری با دیگر دانشجویان و اساتید در چنین محیط مجازی وجود دارد که محتوا را اداره می کند. محیط یادگیری مجازی به سیستم هایی محدود نمی شود که شامل فناوری واقعی مجازی/3D هستند(دیلنبورگ[29]،2000).کاربرد Web 3D در آموزش مزایای زیادی را با توجه به تمرین یادگیری سنتی نشان می دهد. اول، طیف وسیعی از تجارب ارزشمند را ارئه می دهد، که امکان تجربه برخی از آنها در دنیای واقعی به دلیل هزینه، خطر و ... وجود ندارد. دوم، کاربرد گرافیک های 3D نمایش مفصل تر و واقعی تر را در مقایسه با فناوری 2D فراهم می کند(چیتارو[30] و رانون[31]،2007).موارد موفق زیادی از Web 3D وجود دارد (برنتون و دیگران[32]،2007؛ هامالاینن و دیگران، 2006؛ ایرونوتی[33] و چیتارو،2007؛مرفی[34]،2000؛ امزوقی و دیگران[35]،2007؛ ویلد[36]،2005). بر خلاف پیشرفت های صورت گرفته در محیط یادگیری مجازی ، هنوز بسیاری از مشکلات باقی است که حل نشده است. اولین مشکل، هماهنگی سیستم است. هماهنگی بر ویژگی هایی تمرکز دارد که در سیستم محیط یادگیری مجازی تواماً وضعیت با ثبات محیط را حفظ می کند. بنابراین، سیستم محیط یادگیری مجازی باید پیغام روزآمد را دائماً میان همه شرکت کنندگان توزیع کند. با رشد تعداد شرکت کنندگان و پیچیدگی این محیط، تعداد پیغام های روزآمد شدیداً افزایش خواهد یافت که ترافیک عظیم شبکه و کارایی پایین سیستم را به همراه می آورد. این نتایج علاقه ضمنی یادگیرنده را نادیده می گیرد که یادگیرنده را به سمت بار سنگین معرفتی هدایت می کند، بنابراین موجب دشواری در امر یادگیری می گردد. طبق پژوهشی که در روانشناسی انجام شد، هر تعاملی در محیط یادگیری مجازی معانی برای علاقه ضمنی کاربر دارد. بنابراین، ما روش شناسی را برای استخراج علاقه ضمنی یادگیرنده از طریق تحلیل رفتار ضمنی پیشنهاد می کنیم. محیط یادگیری مجازی مانند سایر کاربرد های بازیابی اطلاعات (IRA) (بازا-یتس[37] و ریبریو-نتو[38]،1999) نیاز دارد تا نیازهای دانشجویان را استخراج کند، اطلاعات مفید را با مقادیر زیادی از داده جستجو و پالایش کند و بعد اطلاعاتی را که دانشجویان نیاز دارند، برایشان فراهم کند. بنابراین، وب کاوی در سیستم های یادگیری الکترونیک، خصوصاً در محیط یادگیری مجازی ضروری می باشد.

 

مدل تعاملی در محیط یادگیری مجازی

انسانها مخلوقاتی بسیار اجتماعی هستند. بنابراین، برای ما مهم است که بتوانیم درک کنیم که دیگران چه کاری انجام می دهند و معنی ضمنی را از ژست ها و حالات آنها استنباط کنیم. بنابراین، تعامل کاربر در محیط یادگیری مجازی، خصوصاً تعاملات اجتماعی، نشانه های مهمی برای استخراج علاقه کاربر است. مانینن [39](2001) اصطلاح "تعامل" را اینگونه تعریف می کند: " مجموعه تعامل شامل فعالیت های شخصی و انواع و امکانات تعاملی است که توالی های تعاملی پیچیده تری را فراهم می کند". به نظر می رسد همتای مجازی کامپیوتر، از دنیای واقعی عقب مانده است، اما ما می توانیم این تعاملات را طبق مدلی که در شکل 1 نشان دادیم، دسته بندی و رده بندی کنیم. این مدل شامل 5 فهرست اصلی است:

1. سفر: تعاملی که میان کاربر و محیط وجود دارد و بر پایه موقعیت روز آمد شده کاربر است. در حقیقت، سفر کاربر هدف کاربر را از کشف فضاهای کشف نشده در دنیای مجازی طبق مسیر نشان می دهد.

2. چشم دوختن: تعامل میان دو کاربر یا میان کاربر و محیط را گویند. چشم دوختن کاربر به هدف کاربر در بررسی جزئیات یک شی طبق دیدگاه کاربر اشاره دارد.

3. به کار بردن: تعامل میان کاربر و اشیای محیط را گویند. در انجام وظایف، کاربر طبق علاقه درونی یک شی را به کار می برد، مانند: هل دادن جعبه، برداشتن یک ابزار، روشن کردن تلویزیون و ...

4. ژست: به تعامل اجتماعی میان دو کاربر گویند. کاربر حرکات پرمعنی متفاوتی را با بخشهای مختلف بدنش خصوصاً دستها یا سر طبق هدف خاصی انجام می دهد. برای مثال: دانشجویی که برای نشان داده احترام، به استادش تعظیم می کند.

5. گفتگو: این تعاملی اجتماعی بر پایه زبان است که میان دو کاربر از طریق گفتار یا پیام متنی/تصویری صورت می گیرد.

مدل سلسله مراتبی تعاملی در شکل 2 استخراج علاقه ضمنی کاربر را از طریق تعامل ضمنی در محیط یادگیری مجازی نشان می دهد. طبق اهداف تعاملی متفاوت، تعامل در محیط یادگیری مجازی می تواند به دو مدل فرعی تقسیم شود: مدل فرعی شی-کاربر که در شکل 1 نشان داده شده و مدل فرعی اجتماعی کاربر-کاربر که در شکل 2 نشان داده شده است. هر مدل فرعی دو لایه تعاملی را نشان می دهد. یعنی، تعامل آشکار و تعامل ضمنی. لایه تعامل آشکار، بازیابی اطلاعات تعاملی آشکار را پوشش می دهد و لایه تعاملی ضمنی برای استخراج علاقه ضمنی، یعنی، هدف و علاقه به کار می رود. اگرچه 5 نوع از تعامل در محیط یادگیری مجازی وجود دارد، بازیابی اطلاعات تعاملی آشکار سه گام دارد: جمع آوری سیگنال در لایه فرعی گیرنده، دسته بندی و رده بندی، یافتن رئوس مطالب در لایه فرعی زمینه و تولید برونداد در لایه فرعی هدف.

ایده اصلی این ساختار، تقسیم و رده بندی تعاملات در محیط یادگیری مجازی است. خلع یک ساختار سلسله مراتبی از عملیات سطح پایین و سیگنالی آغاز می شود و تا سطحی ارتقا می یابد که اهداف و مقاصد معرفتی، هدف تعامل را تعریف می کند. بر پایه دسته بندی و رده بندی تعامل در محیط یادگیری مجازی، می توان گفت که اطلاعات تعاملی ضمنی کاربر می تواند از اطلاعات تعاملی آشکار سطح پایین استخراج یابد.

معماری عمومی برای علاقه کاوی در محیط یادگیری مجازی

طبق مدل سلسله مراتبی تعامل، معماری عمومی فرایند علاقه کاوی را به دو بخش اصلی تقسیم می کند: بازیابی رفتار که (BR نامیده می شود) و علاقه کاوی که (IE نامیده می شود). بازیابی رفتار شامل پردازش اولیه، کشف زمینه و هدف کاوی تعمل است. بخش استخراج علاقه شامل فناوری داده کاوی بر پایه دانش است که به عنوان موتور علاقه کاوی به کار می رود. معماری عمومی برای علاقه کاوی در محیط یادگیری مجازی در شکل 3 نشان داده می شود.

مجموعه داده

گام اول در محیط یادگیری مجازی، فرایند علاقه کاوی است که شامل مجموعه ای از داده سیگنال اولیه است که می توئاند گرفته و تحلیل شود تا اطلاعات مفیدی را درباره رفتار کاربر ارائه کند. اگرچه سه منبع داده برای وب کاوی وجود دارد(داده سرور، داده مشتری و داده پروکسی) (پیراکوز و دیگران[40]،2003)، منبع داده اصلی برای علاقه کاوی در محیط یادگیری مجازی، داده تعامل مشتری است که می تواند علاقه کاربر یا برونداد آشکار کاربر را ثبت کند.داده مشتری از میزبان محلی گرفته می شود که به سایت محیط یادگیری مجازی دسترسی دارد. فناوری های سنتی برای بدست آوردن داده مشتری از جاوا یا جاوا اسکریپت استفاده می کنند(شهابی و دیگران[41]،2001؛ شهابی و دیگران،1997 ).به هر حال، این فناوری ها به تائیید کاربر نیاز دارند، کسانی که شاید مکانیزم های امنیت محلی را فعال می کنند تا عملکرد برنامه های جاوا یا جاوا اسکریپت و مرورگرهای آنها را محدود کنند. بنابراین، رفتار کاربر یا برونداد ضمنی می تواند از حسگرهای سیگنال محلی گرفته شود که داده های اولیه را به درخواست های پردازش شده انتقال می دهند.

پردازش اولیه داده

مجموعه داده، فاز اولیه علاقه کاوی در محیط یادگیری مجازی است. زیرا داده سیگنال اولیه جمع آوری شده ناقص، پر سر و صدا و بی ثبات است. این داده خام باید به شکل هماهنگ، یکپارچه و کامل برای کشف زمینه بعدی گردآوری شود. به عنوان ضروری ترین فاز علاقه کاوی در محیط یادگیری مجازی، جریان عادی پردازش اولیه داده اول تلاش می کند تا ارزش های از دست رفته را در داده تصحیح کندو بعد، داده را یکپارچه سازن و به شکل های مناسب برای کشف زمینه تغییر دهد.

گام پردازش اولیه داده تا حدی وابسته به میزبان است، یعنی، ارزش و توالی رفتار کاربر بر تصمیمی که درباره داده های مرتبط گرفته می شود، اثر می گذارد. همچنین به شدت به نوع و کیفیت داده وابسته است.

 

کشف زمینه

در مرحله کشف زمینه،برای استخراج زمینه های تعامل کاربر از داده سیگنال پاک پردازش شده، از ماشین یادگیری و سایر روش های آماری استفاده می شود. مشابه با اکثر کاربردهای داده کاوی، وب کاوی 4 رویکرد (دسته بندی، رده بندی، کشف پیوستگی و کشف زمینه توالی) را برای کشف زمینه اتخاذ می کند. اکثر روش هایی که برای علاقه کاوی در محیط یادگیری مجازی به کار می روند، روش های دسته بندی هستند.

در این مطالعه، اهداف کشف زمینه، کشف داده تعامل ضمنی از مقادیر بزرگ داده سیگنال پیش پردازش شده است. از میان روش های دسته بندی داده کاوی خصوصاً روش دسته بندی بر پایه مدل، شناخته شده است که می تواند تعاریف نهادی را برای هر گروه داده سیگنال پیش پردازش شده کشف کند.

 

هدف تعاملی و علاقه کاوی ضمنی

بر خلاف کشف زمینه، هدف تعاملی و علاقه کاوی ضمنی با روش های رده بندی سازگار است. هدف رده بندی، شناسایی ویژگی های مشخص اهداف یا علائق از پیش تعریف شده است که بر پایه مجموعه ای از نمونه ها می باشد. این ویژگی ها می تواند هم برای درک داده موجود و هم برای پیش بینی رفتار نمونه جدید به کار رود. در زمینه علاقه کاوی در محیط یادگیری مجازی، روش های رده بندی می تواند برای مدل سازی ویژگی های هدف رفتار کاربر و علاقه ضمنی به کار رود.

 

طراحی و کاربرد سیستم آزمایشی

ما یک سیستم پیش نمونه را طراحی و توسعه داده ایم و با رویکرد علاقه کاوی، خودمان درباره داده سیگنال ژست کاربر که از سیستم VR رومیزی با استفاده از سیستم 5DT cyber و با درجه آزادی 6 جمع آوری شده است، آزمایش کردیم. ما پردازش اولیه داده، کشف زمینه، هدف تعاملی و روش های علاقه کاوی ضمنی را ارزیابی کردیم.

 

فلو چارت علاقه کاوی

فلو چارت علاقه کاوی، یک پیش نمونه آزمایشی است که در شکل 4 نشان داده می شود. در پیش نمونه آزمایشی، سیگنال رفتار کاربر(ژست) از سیستم cyber گرفته می شود و با درجه آزادی 6 همزمان از موقعیت دستی کاربر و سیگنال متحرک گرفته می شود. این دو داده سیگنال اولیه، پاک می شوند، یکپارچه می شوند و به واحدهای پردازش اولیه داده تغییر می یابند. با جستجو شکل ژست در پایگاه اطلاعاتی نهادی، سیستم از داده پردازش اولیه گرفته می شود و کشف زمینه خاتمه می یابد. بعد، واحدهای هدف کاوی و علاقه کاوی، استخراج علاقه ضمنی را از طریق ژست برآورده می کنند. در نهایت، سیستم، وضعیت علاقه کاربر را روزآمد می کند که می تواند باعث ارتقای کارایی سیستم گردد.

 

کاربرد علاقه کاربر

کاربرد اصلی علاقه کاربر در پیش نمونه های آزمایشی، پالایش ترافیک شبکه میان کاربران است. همانگونه که قبلاً بدان اشاره شد، هر مشتری در محیط یادگیری مجازی نیاز دارد تا پیام روزآمد را میان همه شرکت کنندگان توزیع کند که منجر به انفجار ترافیک شبکه می شود. بعد از استخراج علاقه ضمنی کاربر، سیستم می تواند پیام وضعیت روزآمد محلی را به شرکت کنندگان مختلف در بسامد متفاوت منتقل کند.

به علاوه، سیستم می تواند سطح جزییات پیام روزآمد(LOD) را کنترل کند تا ترافیک شبکه کاهش یابد.

معماری سیستم پیش نمونه

معماری سیستم، فاکتور اصلی برای طراحی سیستم پیش نمونه است. به محض آنکه علاقه محلی روزآمد شد، مشتری باید در اسرع وقت به سایر مشتریان اطلاع دهد. پیام روزآمد از طریقی کانالی که توسط توپو لوژی سیستم تعیین شده انتشار می یابد.عموماً، سه توپو لوژی اولیه و سه توپو لوژی تغییر پذیر وجود دارد که در شکل 5 نشان داده می شوند. توپو لوژی تمرکز یافته(a) مزیت ارائه آسان یک مکانیزم پالایش در سرور را دارد(گره هسته).توپو لوژی توزیع یافته(b) رویکرد مخالفی را ارائه می کند. سرور مرکزی و تنگنای سرور برای هر مشتری وجود ندارد تا برای انتقال پیام مسئول باشد. با وجود این، دشوار است تا مکانیزم پالایش داده را اجرا کند. توپو لوژی هیبرید، یک نقشه ساختمانی است که مزیت معماری هایی را که قبلاً بدان اشاره شد، دارد. در شکل 5، (c) و (f) به این توپو لوژی تعلق دارند که مشکل (a) و (b) را حل می کنند. اما آنها هنوز مسئله قیمت بالا را دارند که مربوط به سرورهای متعدد و مبادله اطلاعات اضافی میان سرور ها است(یو[42] و چوی[43]،2001).پیش نمونه آزمایشی ما با معماری هیبرید سازگار است که در شکل 6 نشان داده می شود. هر مشتری شامل چندین واحد اصلی است، مانند واحد ارتباط، واحد پیام، واحد مدیریت علاقه و واحد درخواست.

خلاصه

در این مقاله، رویکرد علاقه کاوی کاربر برای بازیابی خودکار و تحلیل تعامل کاربر در محیط یادگیری مجازی نشان داده شد. وب کاوی در آموزش تقریباً نتایج جالبی را تولید می کند که شامل سیستم آموزشی هوشمند و موتور جستجوی محتوای عمومی است. اما تحقیق درباره علاقه کاوی بر پایه تحلیل تعامل نادر است. این مقاله، کار را در حال پیشرفت توصیف می کندو مرحله بعد شامل توسعه نمایش سیستم برای آزمایش است. ما نقش فناوری اطلاعات را در توانمند سازی منابع داده بررسی کردیم که در محیط دانشگاهی به کار می رود.در آخر، ما می خواهیم نتیجه بگیریم که موفقیت واقعی فناوری اطلاعات در موسسات دانشگاهی این است که به دانشجویان کمک شود تا انسانهای ارزشمندی شوند تا شجاعت رویارویی با مشکلات را با قوای درونی داشته باشند. هر نوآوری سازمانی به زمان، پول، انرژی و منابع احتیاج دارد تا موسسات دانشگاهی به کمال برسند و متناسب شوند. باید توجه کنیم که هنوز مسئولیت سازمان، چه مجازی و چه سنتی این است که محیط های یادگیری مناسب را فراهم کنند. اما، برای کارکنانی که هیچ وفا داری نسبت به سازمان ندارند، خطر تداوم اندک در تمرین های آموزشی آشکار می شود که مطمئناً هدف فراهم آوری یک محیط یادگیری مناسب را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

 

 

 

 

 

منابع:

 

Baeza-Yates, R., Ribeiro-Neto, B. (1999), Modern Information Retrieval, Wesley-Longman, Harlow, .

[Manual request] [Infotrieve]

Brenton, H., Hernandez, J., Bello, F., Strutton, P., Purkayastha, S., Firth, T., Darzi, A. (2007), "Using multimedia and Web3D to enhance anatomy teaching", Computers and Education, Vol. 49 No.1, pp.32-53.

[Manual request] [Infotrieve]

Brusilovsky, P., Peylo, C. (2003), "Adaptive and intelligent web-based educational systems", International Journal of Artificial Intelligence in Education, Vol. 13 pp.156-69.

[Manual request] [Infotrieve]

Chittaro, L., Ranon, R. (2007), "Web3D technologies in learning, education and training: motivations, issues, opportunities", Computers and Education, Vol. 49 No.1, pp.3-18.

[Manual request] [Infotrieve]

Cooley, R., Mobasher, B., Srivastava, J. (1997), "Web mining: information and pattern discovery on the world wide web", Proceedings of the 9th IEEE International Conference on Tools with Artificial Intelligence, Newport Beach, CA, IEEE Computer Society, New York, NY, 5-8 November, pp.558-67.

[Manual request] [Infotrieve]

Dillenbourg, P. (2000), "Virtual learning environments", EUN Conference 2000, Learning in the New Millennium: Building New Education Strategies for Schools, Workshop on Virtual Learning Environments, available at: tecfa.unige.ch/tecfa/publicat/dil-papers-2/Dil.7.5.18.pdf, .

[Manual request] [Infotrieve]

Gu, R., Zhu, M., Dong, Y., Shi, D., Wang, Y. (2005), "A case study of virtual circuit laboratory for undergraduate student courses", ITHET 2005: 6th International Conference on Information Technology Based Higher Education and Training, Vol. 2005 pp.21-4.

[Manual request] [Infotrieve]

Hamalainen, R., Manninen, T., Jarvela, S., Hakkinen, P. (2006), "Learning to collaborate: designing collaboration in a 3-D game environment", The Internet and Higher Education, Vol. 9 No.1, pp.47-61.

[Manual request] [Infotrieve]

Ieronutti, L., Chittaro, L. (2007), "Employing virtual humans for education and training in X3D/VRML worlds", Computers and Education, Vol. 49 No.1, pp.93-109.

[Manual request] [Infotrieve]

Klosgen, W., Zytkow, J. (2002), Handbook of Data Mining and Knowledge Discovery, Oxford University Press, New York, NY, .

[Manual request] [Infotrieve]

Li, J., Zaïane, O. (2004), "Combining usage, content, and structure data to improve web site recommendation", International conference on e-commerce and web technologies, pp.305-15.

[Manual request] [Infotrieve]

Manninen, T. (2001), "Rich interaction in the context of networked virtual environments – experiences gained from the multi-player games domain", in Blanford, A., Vanderdonckt, J., Gray, P. (Eds),Joint Proceedings of HCI 2001 and IHM 2001 Conference, Springer-Verlag, New York, NY, pp.383-98.

[Manual request] [Infotrieve]

Merceron, A., Yacef, K. (2004), "Mining student data captured from a web-based tutoring tool: initial exploration and results", Journal of Interactive Learning Research, Vol. 15 No.4, pp.319-46.

[Manual request] [Infotrieve]

Morphew, V.N. (2000), "Web-based learning and instruction: a constructivist approach", in Lau, L. (Eds),Distance Learning Technologies: Issues, Trends and Opportunities, Idea Group, London, pp.1-15.

[Manual request] [Infotrieve]

Mzoughi, T., Herring, S.D., Foley, J.T., Morris, M.J., Gilbert, P.J. (2007), "WebTOP: a 3D interactive system for teaching and learning optics", Computers and Education, Vol. 49 No.1, pp.110-29.

[Manual request] [Infotrieve]

Nilakant, K., Mitrovic, A. (2005), "Application of data mining in constraint-based intelligent tutoring systems", in Looi, C.-K., McCalla, G., Bredeweg, B., Breuker, J. (Eds),Proceedings of the 12th International Conference on Artificial Intelligence in Education AIED, Amsterdam, 18-22 July, IOS Press, Washington, DC, pp.896-8.

[Manual request] [Infotrieve]

Ouyang, Y., Dong, Y., Zhu, M., Huang, Y., Mao, S., Mao, Y. (2005), "ECVlab: a web-based virtual laboratory system for electronic circuit simulation", International Conference on Computational Science 2005, pp.1027-34.

[Manual request] [Infotrieve]

Pahl, C., Donnellan, C. (2003), "Data mining technology for the evaluation of web-based teaching and learning systems", Proceedings of the Congress E-learning, Montreal, Canada, .

[Manual request] [Infotrieve]

Pierrakos, D., Paliouras, G., Papatheodorou, C., Spyropoulos, C.D. (2003), "Web usage mining as a tool for personalization: a survey", User Modelling and User-Adapted Interaction, Vol. 13 No.4, pp.311-72.

[Manual request] [Infotrieve]

Romero, C., Ventura, S. (2007), "Educational data mining: a survey from 1995 to 2005", Expert Systems with Applications, Vol. 33 No.1, pp.135-46.

[Manual request] [Infotrieve]

Romero, C., Ventura, S., Bra, P.D. (2004), "Knowledge discovery with genetic programming for providing feedback to courseware authors", User Modeling and User-Adapted Interaction, Vol. 14 No.5, pp.425-64.

[Manual request] [Infotrieve]

Romero, C., Ventura, S., Garcia, E. (2007), "Data mining in course management systems: Moodle case study and tutorial", Computers and Education, Vol. 49 pp.1-17.

[Manual request] [Infotrieve]

Shahabi, C., Banaei-Kashani, F., Faruque, J. (2001), "A reliable, efficient, and scalable system for web usage data acquisition", paper presented at WebKDD'01 WorkShop in conjunction with ACMSIGKDD 2001, .

[Manual request] [Infotrieve]

Shahabi, C., Zarkesh, A.M., Abidi, J., Shah, V. (1997), "Knowledge discovery from user's web-page navigation", Proceedings of the 7th IEEE Intlernational Workshop on Research Issues in Data Engineering (RIDE), pp.20-9.

[Manual request] [Infotrieve]

Sheard, J., Ceddia, J., Hurst, J., Tuovinen, J. (2003), "Inferring student learning behaviour from website interactions: a usage analysis", Education and Information Technologies, Vol. 8 No.3, pp.245-66.

[Manual request] [Infotrieve]

Srivastava, J., Cooley, R., Deshpandé, M., Tan, P.-N. (2000), "Web usage mining: discovery and applications of usage patterns from web data", ACM SIGKDD Explorations Newsletter, Vol. 1 No.2, pp.12-23.

[Manual request] [Infotrieve]

Talavera, L., Gaudioso, E. (2004), "Mining student data to characterize similar behavior groups in unstructured collaboration spaces", Workshop on Artificial Intelligence in CSCL, 16th European Conference on Artificial Intelligence, pp.17-23.

[Manual request] [Infotrieve]

Tang, T.Y., Mccalla, G. (2002), "Student modeling for a web-based learning environment: a data mining approach", Proceedings of the 18th National Conference on Artificial Intellegience (AAAI-2002), Edmonton, Canada, pp.967-8.

[Manual request] [Infotrieve]

Tang, T., McCalla, G. (2005), "Smart recommendation for an evolving e-learning system", International Journal on E-Learning, Vol. 4 No.1, pp.105-29.

[Manual request] [Infotrieve]

Wyeld, T.G. (2005), "The pedagogical benefits of remote design collaboration in a 3D virtual environment: a case study", IEEE Computer Society, New York, NY, Proceedings of the 5th IEEE International Conference on Advanced Learning Technologies, ICALT 2005, Kaohsiung, Taiwan, No.5-8 July 2005, pp.824-6.

[Manual request] [Infotrieve]

Yabo, D., Miaoliang, Z. (2002), "Web-based VR-form virtual laboratory", Chemical Engineering Education, Vol. 36 No.2, pp.102-7.

[Manual request] [Infotrieve]

Yu, S.-J., Choy, Y.-C. (2001), "A dynamic message filtering technique for 3D cyberspaces", Computer Communications, Vol. 24 No.18, pp.1745-58.

[Manual request] [Infotrieve]

 

 

[1] Sheard et al.

 

[2] Klosgen

 

[3] Zythkow

 

[4] Tang

 

[5] McCalla

 

[6] Cooly et al.

 

[7] Romero

 

[8] Ventura

 

[9] log

 

[10] Pahl

 

[11] Donnellan

 

[12] Li

 

[13] Zaiane

 

[14] proxy

 

[15] Srivastava et al.

 

[16] Blackboard

 

[17] WebCT

 

[18] Moodle

 

[19] Tutor

 

[20] Talavera

 

[21] Gaudioso

 

[22] Just put it on the web

 

[23] Brusilovsky

 

[24] Peylo

 

[25] Merceron

 

[26] Yacef

 

[27] Nilakant

 

[28] Mitrovic

 

[29] Dillenbourg

 

[30] Chittaro

 

[31] Ranon

 

[32] Brenton et al.

 

[33] Ieronutti

 

[34] Morphew

 

[35] Mzoughi et al.

 

[36] Wyeld

 

[37] Baeza-Yates

 

[38] Ribeiri-Neto

 

[39] Manninen

 

[40] Pierrakos et al.

 

[41] Shahabi et al.

 

[42] Yu

 

[43] Choy

 

 

 


 

مترجمان:

 

۱) الهام لفظی قاضی 

 

۲) علی لفظی قاضی 

 

استفاده از مطالب بدون ذکر نام نویسنده و دخل و تصرف در آن پیگرد قانونی دارد!

 

 

هدف: هدف این مقاله این است که درباره اهمیت کاربردپذیری و رضایت عمومی کاربران زمانی که اجرای موتورهای جستجو متفاوت را مقایسه می کنند، بحث کند. 

 

طراحی/ روش شناسی/ دسترسی: مطالعه ای که در این مقاله توصیف شده ، از یک تحقیق درباره روش شناسی های موجود برای ارزیابی موتورهای جستجو به منظور یافتن مهمترین فاکتورها برای کاربران آغاز شد تا آنها تصمیم بگیرند که زمانی که در شبکه جهانی وب جستجو می کنند از چه سیستمی استفاده کنند.

 

یافته ها:این مطالعه تائید می کند که کاربرد پذیری و مردم پسندی، به دقت به هم پیوسته شده اند. این مطالعه نشان داده است که هیچ موتور جستجویی راه حلی برای حفظ نتایج جستجوی غائی ندارد. درست زمانیکه تفاوت های فرهنگی،سیاسی و جغرافیایی در جمعیت جهان وجود دارد،شماری از موتورهای جستجو هستند که نیازهای شخصی هر شهروند تحت شبکه را برآورده می کنند. در حالی که نتایج،دقت، جامعیت و اعتبار، فاکتورهایی هستند که بدون ارتباط با همه جنبه هایی دیگر،بسیار با ارزش هستند. این مطالعه نشان داد که سرعت نتایج موتور جستجو برای شرکت کنندگان از اولویت بالایی برخوردار است.

 

محدودیت ها و پیچیدگی های پژوهش:تعداد شرکت کنندگان محدود بود و اگرچه بعضی از سوالات برای عده ای گیج کننده بود، اکثر پرسش نامه ها به طرز رضایت بخشی تکمیل شده بود.

 

نیروی ابتکار/ ارزش:این مقاله، یک مطالعه کاربرد پذیری را توصیف می کند که با موتورهای جستجوی متفاوتی در ارتباط بوده تا به لینک های مردم پسندی و کاربردپذیری نگاه کند.

 

نوع مقاله:مقاله پژوهشی

 

کلید واژه ها:موتورهای جستجو، واسط های کاربری، رضایت مشتری

 

مقدمه و دلایل مطالعه 

 

گرد آوری اطلاعات، یکی از حرفه های کاربران اینترنتی است. تعداد تخمینی کسانی که از شبکه جهانی وب استفاده می کنند، متجاوز از 300 ملیون نفر است. گزارشات مربوط به کاربرد وب که در سال 2000 انجام شد ، نشان داد که مردم غالباَ از اینترنت استفاده می کنند تا اساساَ اطلاعات موجود در شبکه جهانی وب را با استفاده از موتورهای جستجو ، جستجو کنند.(ناچمیاس و گیلاد[2] ،2002)

 

یک موتور جستجو، یک کاربرد وب است که اقلام اطلاعاتی را از وب ،بر اساس استراتژی های متفاوت ( با استفاده از خزنده ها و عنکبوتها ) جمع آوری می کند و بعد وظیفه بازیابی اولیه را اجرا می کند، قبول یک پرسش، مقایسه پرسش با هر کدام از پیشینه ها در یک پایگاه اطلاعاتی و تولید مجموعه بازیابی شده به عنوان برون ده .(راولی[3] ، 1998، ص 186-187)

 

طبق مطالعه ای که راپوپورت[4] در سال 2003 انجام داد ، در سال های گذشته، انقلاب سریع و فزاینده ای در موتورهای جستجو پدید آمد. راپوپورت می گوید: فقط همین سال های اندک، جامعه اینترنتی موتورهای عظیم جستجوی وبی را در حال افت و خیز دیده است، می بینید که سایت های جستجو خدمات را دو برابر می کنند، تلاش می کنند تا سایرین را از دور خارج کنند؛ به برخی جنبه های خدماتشان خاتمه دهند و یا سایت هایشان را کاملاََََ متوقف کنند.اخیراَ، کاربران چندین خط مشی جستجو دارند تا پرسش ارائه دهند و اینترنت را مرور کنند. تمام موتورها استانداردها و خدماتی دارند که به مبلغان کمک می کند تا جایگاه خود را ارتقا دهند و اطلاعات را بر مبنای کلیک و پاسخ های کاربران فراهم کنند. این تحلیل برای پیشبرد کیفیت نتایج و آگهی های جستجو ضروری شده است و هم برای کشف کلاه برداری،که مسئله مهمی برای همه موتورها می باشد.(راپوپورت ،2003)

 

تلاش های گوناگونی برای ارزیابی موتورهای جستجو وبی صورت گرفت. آنها اساساَ بر پایه مقایسه هایی صورت گرفت که کمک به نشان دادن برتری یک ابزار به ابزار دیگر داشت که اغلب با علائق تجاری هدایت می شد. لاندونی و بل[5](2000) ، یک چارچوب را برای ارزیابی موتورهای جستجویی پیشنهاد کردند که تکنیک های سنتی و استانداردها را برای ارزیابی اجرای سیستم های کلاسیک بازیابی اطلاعات با معیارهایی تخصص یافته تری از وب و طراحی فرامتن، ترکیب می کند. در سال های اخیر،تمام موتورهای جستجو به نظر می آید که به سطح یکسانی از کیفیت رسیده اند. اگر چه پرسش ها سخت تر شده اند. آنها، تمرین های خوب بسیاری را برای بازیابی و رتبه بندی متن پذیرفته اند. وزن کردن دقیق بر پایه مکان متن در مدرک، استفاده از بسامد متن (اصطلاح ،هر چند وقت یکبار در مجموعه ظاهر می شود) و معکوس کردن بسامد مدرک (چند مدرک در مجموعه این اصطلاح را دارند)و با نرمال سازی طول مدرک اصلاح می شود. (راپوپورت ،1999)

 

نظر به اینکه اینترنت در میان عموم خصوصاً در وب سایت ها چقدر مقبول شده است. طبیعی است که شمار بسیاری از موتورهای جستجویی را که برای استفاده عموم از اواسط دهه 1990 طراحی شد را بیابیم. کاربران فرصتی دارند تا اَشکال منحصر به فرد یا مشابهی را که برای انواع متعدد یا مشابهی از سایت های موتور جستجو، قابل دسترس است، آزمایش کنند,webcrawler,infoseek,lycos,alta vista,Magellan,northern light google,exciteتعدادی از موتورهای جستجو می باشد که می توان نام برد. علاوه بر امکانات جستجو، این سایت ها، ابزارهای اضافی را پیشنهاد می کنند،مثل: خدمات ترجمه،به روز رسانی اخبار و وضعیت آب و هوا و گزینه های پیام دادن متن تلفنی از طریق آموزش های خصوصی آزمایشی و اشتباه و یا آنلاین، کاربر ممکن است کیفیت هر موتور جستجو را در زمان خودشان و با گام های خودشان ارزیابی کنند. بخش بعدی توصیف می کند که یک موتور جستجو چه کار می کند ولو اینکه هر کدام استراتژی های گوناگونی داشته باشند و از قواعد متفاوتی پیروی کنند.

 

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

 

سازنده هر موتور جستجو تلاش می کند تا مکانیزم هایی را توسعه دهد که به موتور جستجو اجازه می دهد تا کارآمدتر از سایر موتورها کار کند و همچنین در میان کاربران مردم پسند تر باشد. به هر حال، تعدادی قوانین عمومی وجود دارد که برای نحوه وظایف موتور جستجو به کار می رود. هر موتور جستجو 3 وظیفه اصلی را اجرا می کند: 

 

صفحات وبی قابل دسترس در www را اجرا می کند . اطلاعاتی را درباره آنها ذخیره می کند. 

 

اطلاعات بازیابی شده درباره صفحات وب پیدا شده را نمایه می کند و در نتیجه یک پایگاه اطلاعاتی ایجاد می شود. پایگاه اطلاعاتی ، داده ای را در بر می گیرد که هر کدام از موتورهای جستجو آن را مهم در نظر می گیرند. تا به منظور تحویل نتایج مرتبط به کاربران از آن استفاده کنند. 

 

به کاربران اجازه می دهد تا پایگاه اطلاعاتی / نمایه آن را از طریق یک واسط، جستجو کنند که امکانات جستجو و گزینه هایی را که کاربر می تواند در مسیر خود استفاده کند ، فراهم می کند. 

 

 

 

برای اولین وظیفه ، موتورهای جستجو از برنامه های کامپیوتری (یعنی نرم افزار) بوت نامیده می شود.

 

همچنین به عنوان ربات ها ، عنکبوت ها ، خزنده های (وب) ، کرم ها ، بنگاه های هوشمند ، بوتهای دانش یا بوتهای دانا شناخته می شوند. هر اسمی که برای اشاره به آنها استفاده شود ، همه آنها وظیفه مشابهی را اجرا می کنند: آنها وب را با دنبال کردن لینک ها از یک صفحه وب یا وب سایت به صفحه یا وب سایت بعدی "می گردند" یا "می خزند" و اطلاعاتی را جمع آوری می کنند تا در پایگاه اطلاعاتی خود ذخیره کنند. استدلال شد که اگر چه کلمات "گردش" یا "خزیدن" برای توصیف عملی که با این نرم افزار انجام می شود به کار می روند ، چیزی که عملا اتفاق می افتد این است که عنکبوت ها از پایگاه های اطلاعاتی استفاده می کنند که قبلا در جایگاه قبلی به عنوان پایه ایجاد شده و فرامتن هایی را دنبال می کنند که آنها در یک داده قبلا ذخیره می کنند. 

 

استدلال شد که اگر چه کلمات "گردش" یا "خزیدن" برای توصیف عملی که با این نرم افزار انجام می شود به کار می روند ، چیزی که عملا اتفاق می افتد این است که عنکبوتها از پایگاه های اطلاعاتی استفاده می کنند که مثلا در جایگاه قبلی به عنوان پایه ایجاد شده و فرامتن هایی را که دنبال می کنند که در داده ای که مثلا ذخیره می کنند منظور می شوند دنبال می کنند. اگر یک صفحه وب هرگز به هیچ صفحه ای لینک نشود ، عنکبوتهای موتور جستجو نمی تواند آن را پیدا کنند. تنها راه ، یک صفحه کاملا جدید است ، صفحه ای که هیچ صفحه دیگری هرگز به ان لینک نشده باشد. می تواند به یک موتور جستجو راه یابد؛ به خاطر یو آر ال آن توسط برخی انسانها به شرکت های موتور جستجو به عنوان درخواست فرستاده می شود که این صفحه جدید را در بر می گیرد. (بارکر[6] ، 2003)

 

سایت ها و صفحات جدید وبی دائما قابل دسترس طراحی می شوند و موتورهای جستجو اطمینان می دهند که نتایجی که آنها به کاربر نشان می دهند ، روزآمد است. اما آنها یک زمان کار نمی کنند تا نیاز های یک موتور جستجو را پوشش دهند. سازنده های موتور جستجوی گوگل ، سرجی برین و لارنس پیج ، در سال 2003 ادعا کردند که بر اساس گفته کورت فرانکلین در مقاله اش "موتور های جستجوی اینترنتی چگونه کار می کنند؟ " که " آنها سیستم اولیه خودشان را برای استفاده دو عنکبوتها و معمولا 3 تا در یک زمان می سازند" هر عنکبوتی می توانست در حدود 300 ارتباط وب را نگه دارد که در یک زمان باز می شوند. در اوج اجرای آن ، به کاربردن 4 عنکبوت ، سیستم آنها می توانست در بالغ بر 100 صفحه در هر ثانیه بخزد و در حدود 600 کیلوبایت داده را در هر ثانیه تولید کند. ( فرانکلین[7] ،1998)

 

عنکبوتها داده را جمع آوری می کنند تا مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد تا نمایه را تولید کند که با پایگاه اطلاعاتی موتور جستجو نگهداری می شود. چیزی که نمایه می شود به این بستگی دارد که هر موتور جستجو چگونه تصمیم می گیرد که اطلاعات مهیا در هر صفحه وب را جمع آوری کند. بعضی از موتورهای جستجو از تمام متن که فراهم است ، استفاده می کنند ، بعضی موتورها بعضی از تگ های بر چسبی اصلی را نگه داری میکنند و برخی دیگر هم محتوا و هم لینک را در نظر می گیرند زمانی که نمایه ها را بر اساس 3 مدل مردم پسند برای بازیابی اطلاعات می سازند. بولین ، فضای برداری و احتمالات . هر موتور جستجو تاکید خواهد کرد و نمایه های خود را از جنبه های گوناگون پایه ریزی می کند و محتوای وب سایت ها با استراتژی متضاد هر دو را در حین گردآوری و نمایه اطلاعات دنبال می کند.

 

برای ارزیابی موتورهای جستجو به چه نیاز است؟

 

قبل از آنکه آزمایش را معرفی کنیم ، اکنون مفید است که برخی جنبه ها را در نظر بگیریم ، قبل از آنکه تصمیم بگیریم که از چه اندازه گیری هایی که استفاده کنیم و درباره چه و چطور ارزیابی کنیم.

 

پرسشها

 

وقتی بخواهیم تصمیم بگیریم که چه نوع پرسشهایی برای آزمایش یک سیستم استفاده خواهد شد ، ارزیابی کننده باید به شماری از سوالات قبل از اینکه به انتخاب برند ، پاسخ دهد. برخی از این سوالات اینها هستند:

 

چه زبانی برای فرمول بندی پرسش به کار خواهد رفت؟ زبان طبیعی (یعنی غیر ساختاری ) یا زبان نمایه سازی (یعنی ساختاری)؟ 

 

این پرسشها ، نیازهای اطلاعاتی واقعی خواهد بود یا براساس تفاوت ارزیابی کننده فرمول بندی خواهد شد؟ 

 

کاربران واقعی آنها را ارائه می دهند یا متخصصان با این روند درگیر خواهد شد؟ آیا راهی که کاربران واقعی برای فرمول بندی پرسشها استفاده می کنند ، در نظر گرفته خواهد شد؟ آنها چه نوع اصطلاحاتی را به کار می برند و یا چگونه پرسشهای خود را ساختار یافته می کنند. آیا آنها تک ساختار نوع مشابهی از پرسشها را برای موتورهای جستجو در ارزیابی خود استفاده می کنند .

 

 

 

آیا یک ؟ می تواند سیستم های منحصر به فردی را با بکارگیری تکنیک های مشابهی را برای هر کس ارزیابی و داوری کند ، بدون ارتباط ، اگر آنها از قواعد پایه مشابهی استفاده می کنند؟

 

· چه مقدار پرسش در کجا با ارزیابی موتورهای جستجو درگیر هستند؟ آیا آنها کافی هستند؟

 

 

 

کاربران

 

گروه تعریف شده ای از کاربران به آسانی وجود ندارد که در هنگام جستجوی اطلاعات از موتورهای جستجو استفاده کنند. آنها می توانند از هر سن ، وضعیت مالی و آموزش ، مجرب یا مبتدی ، آشنا با موضوع خود یا غیر آشنا ، باشند . چیزهایی قابل ملاحظه ای که در زمینه ارزیابی یک موتورکاوش برای کاربران پیش می آید به قرار زیر است :

 

· چه مقدار از صفات نتایج کاربران را به بازدید از هر بخش جستجو ؟

 

· اگر تعداد این صفحات پایین است ، بعد یک موتور جستجو ، که مرتبط ترین نتایج از میان مدارک اولی تحویل می دهد ، موفق تر در نظر گرفته می شود از موتور جستجویی که نتایج مرتبط مشابهی را که در چندین صفحه پراکنده شده است را تحویل می دهد.

 

· کاربران چقدر زمان صرف ارائه یک پرسش می کنند ؟ موقعیت یک موتور جستجو می تواند بعد اندازه گیری شود نه بر اساس اینکه چه تعداد نتایج مرتبط را تحویل می دهد یا در چه رتبه ای آنها پیدا شده اند ، اما آیا برای برای مثال ، کاربر از جستجوی خود در دوره زمانی کوتاه احساس رضایت می کند .

 

· در مطالعه ای که توسط ناسیس و دیگران (1998) صورت گرفت کاربران به دو گروه تقسیم شده اند ، گروهی که به آسانی راضی می شد و گروهی که به آسانی راضی نمی شد. شخصیت و انتظارات کاربران فاکتورهای مهمی هستند زمانی که سیستم های تعاملی ارزیابی مس شوند.

 

آیا نیاز های اطلاعاتی عملی کاربران در نظر گرفته می شود؟

 

· آیا مهم است که ارزیابی شود ؟ آیا اجرای خوب سیستم بر طبق اجرای خوب کاربر است؟ چگونه یک نفر سیستمی را که به خوبی عمل می کند در حالیکه کاربر احساس می کند آن سیستم اینگونه عمل نمی کند ؟

 

· چه تعداد مدرک را توسط ارائه یک پرسش خاص به موتورهای جستجو مکان یابی می کنند ؟ کاربران نمی خواهند جستجو و هم ؟؟؟ شناخته شده و عصاره گیری موضوعی ، تکنیک های جستجویی هستند که تعیین خواهند کرد که آیا یک جستجو موفق بوده بی ارتباط با زمینه ای بوده که جستجو شده است. سیستم همانگونه که لاندونی و بل (2000) پیشنهاد کردند ، ارزیابی کننده ناچار است که دانش خوبی از سیستمی که قرار است ارزیابی کند ، کسب کند . اطلاعات بیشتر در سیستم جمع آوری می شود ، اشکال بیشتری می تواند برای تنظیم زمینه برای ارزیابی استخراج شود. به علاوه ، محدودیت های تکنولوژیکی هم می بایست در نظر گرفته شود؛ مفید است که به برخی از سوالات پاسخ داده شود زمانی که یک موتور جستجو ارزیابی می شود و سوالاتی که مرتبط با این سیستم است به قرار زیر است:

 

· پوشش این سیستم چیست؟ چه تعداد صفحه را برای جستجو نمایه می کند ؟ آیا وب سیستم های همه کشور ها را به نسبت مشابهی توسط پایگاه اطلاعاتی آن پوشش می دهد ؟

 

· بسامد روز آمد سازی سیستم چقدر است؟

 

· هر سیستم چه قابلیت های جستجویی را پیشنهاد می کند؟

 

· چه گزینه های برون ده ای را پیشنهاد می کند؟ آیا کاربرپسند است؟ این سیستم رویکردهای کاربرد پذیری را هم در ارزیابی موتور جستجو و هم در ارزیابی طراحی وب بسیار مهم است.

 

· بخشهایی از مدرک html که موتور جستجو آن را حمایت می کند کدامند؟

 

· چه تعداد از موتور جستجو ارزیابی می شوند ؟ آیا همگی از یک نوع هستند؟ ( شامل انواع گوناگونی از ابزارهای جستجو موجود ، راهنما ها و ابر موتورهای جستجو )

 

آیا این موتور جستجو پرسشهایی را که نتایج متن را ارائه می دهد پشتیبانی می کند؟ مسلماً افزایشی در جستجوهای چند رسانه وجود دارد آیا این موتورهای جستجو چنین نوعی از سوال را در ارزیابی پشتیبانی می کنند؟

 

 

 

آزمایش

 

هدف این مطالعه و آزمایش با رضایت گروهی از کاربران با موتورهای جستجوی خاصی بود تا کشف کنیم که چرا و چگونه کاربران یک موتور جستجو را برای انجام وظایف انتخاب می کنند. این مطالعه سعی ندارد که کدام موتور جستجوی موجود بهترین است یا عامه پسندترین . چیزی که در جستجوی آن است تعیین یک طرح برای خدمات و اهدافی که کاربران را عمدتاً در انتخاب یک موتور جستجوی خاص تحت تاثیر قرار می دهد

 

3 فرضیه که در این مطالعه کشف شد به قرار زیر است:

 

H1) کاربران یک موتورهای جستجو ی خاص یا ترکیبی از موتورهای جستجو را انتخاب خواهند کرد تا وظایف خود را در سریع ترین و آسان ترین طریق ممکن به انجام رسانند

 

H2) کاربران موتورهای جستجو را که بر پایه استاندارد های شخصی کاربرد پذیری می باشد به کار خواهند گرفت.

 

H3) کاربران وقتی برای اولین بار به یک موتور جستجو دسترسی می یابد ، از آن موتور جستجو استفاده می کنند بدون توجه به اینکه سایر موتورهای وبی چه چیز را پیشنهاد می کنند. دو مجموعه از سوالات بین شرکت کنندگان توزیع شده پرسش نامه تمرین بر آزمایشی به گروه تحقیق بازیابی اطلاعات در دانشگاه Stathclyde برای مرور داده شد. این گروه ، که شامل افرادی فوق لیسانس ، دکترا و اعضای گروه پرسش نامه ها را ارائه کردند و بحث کردند که چه سوالاتی می توانست تغییر یابد و تناسب سوال با مطالعه ارزیابی کردند.

 

پیشنهادات ذیل توسط گروه شرکت کننده ارائه شد ، پرسش نامه اصلی در میان کاربران دانشجوی فوق لیسانس و دکترا توزیع شد که نمایندگانی بودند که در رشته علوم کامپیوتر و علوم محض عضو بوند.

 

این پرسش نامه به هر یک از افراد از طریق پست الکترونیکی فرستاده شده و از شرکت کنندگان درخواست شد تا پاسخ های خود را فوراً ارائه دهند. پرسش نامه شامل 11 یافته حقیقی و جواب شخصی سوالات بود .

 

پرسش نامه برای اطمینان از توازن طرح گردآوری اطلاعات ، پرسش نامه بر اساس جواب های مثبت و منفی و وظایف یافته حقیقی شکل گرفت . دسکومب[8] (2003) بیان کرد که اطلاعات از پرسش نامه ها به دو مقوله ، حقایق و نظرات تقسیم می شود و بیشترین برتری برای یک محقق این اشت که تفاوت واضحی بین حقایق و نظرات وجود دارد.

 

 

 

 

 

شرکت کنندگان 

 

شرکت کنندگان در این پرسش نامه ، دانشجویان فوق لیسانس و دکترا دانشگاه Stathclyde بودند. اکثریت پاسخ دهندگان عضو یا فعال در تحقیقات کتابخانه و اطلاع رسانی،مدیریت اطلاعات کامپیوتری بودند. پاسخ دهند گان دانشجویان فوق لیسانس و دکترا در رشته های مهندسی و داروشناسی بودند. تمام شرکت کنندگان ،دانشجویان و کارکنان دانشگاه بوند. تمام 15 نفری که در این پژوهش شرکت کردند، در طی چند روز پرسش نامه را تکمیل کردند. فرض شد که شرکت کنندگان در این پرسش نامه تا حدودی با تکنیکهای جستجوی اینترنتی آشنا هستند؛ اگرچه سطح تجربه هر کدام متفاوت بود. از گروه خواسته شد تا به پرسش نامه به عنوان وسیله ای برای یادگیری اطلاعات جدید برای جمع آوری تکنیک ها و کسب تجربه در استفاده از یک یا چندین موتورهای جستجوی آنلاین، توجه کنند.

 

سوالات

 

پاسخ دهندگان، پرسش نامه ها را در طول 3 هفته تحویل دادند. این محدوده زمانی صرف جمع آوری مقادیر قابل قبولی از پاسخ ها شد. افراد اجازه داشتند تا وظایفی را که در پرسش نامه لیست شده است در زمانی که در اختیار دارند، به انجام رسانند.

 

اگرچه شرکت کنندگان در تکمیل هر سوال مورد سنجش قرار نگرفته بودند ولی از آنها خواسته شد تا مقداری از وقت را صرف جمع آوری شماری از پاسخ های خود کنند. پرسش نامه راجع به موتورهای جستجوی اینترنتی بود. در ذیل سوالات از کاربران خواسته شد تا درجه سختی تمرین را ارزیابی کنند.

 

وظایف در پرسش نامه به قرار زیر است:

 

ده کشور اتحادیه اروپایی جدید در سال 2004 را فهرست کنید. 

 

قصه هری پاتر و زندانی آزکابان را با استفاده از دو موتور جستجو بیابید. 

 

روز ، وقت و مکان غرق شدن کشتی تایتانیک RMS را دقیقا بیان کنید. 

 

دو نقد متفاوت از فیلم مستند "مه جنگ " را بیابید.

 

 

 

پاسخ های شخصی در پرسش نامه به قرار زیر است:

 

· سه موتور جستجو را از یک فهرست انتخاب کنید و بر اساس اهمیت رتبه دهید.

 

· فاکتور رویکردهای کاربرد پذیری در استفاده از یک موتور جستجو چه اهمیتی دارد.

 

· نظرات درباره رتبه بندی ربط در موتور جستجو

 

· اهمیت سرعت اتصال به اینترنت

 

ارزیابی ها

 

پرسش نامه ها از افراد به صورت خصوصی و از طریق پست الکترونیک جمع آوری شد. کاربرد پذیری ، دقت ، جامعیت و اعتبار موتورهای جستجو توسط این پاسخ ارزیابی شد. 

 

· نتایج کار: این مدارک ، اطلاعاتی واقعی بودند که توسط کاربران ارائه شد.

 

· رضایت کاربر: این اطلاعاتی است که از رتبه بندی که در پرسش نامه تهیه شده نشأت گرفته است. کاربر مجبور بود که مقیاس میان زوج کلمات توصیفی مثل "مشابه" و "متفاوت" "پر مخاطره" یا "مطمئن" و "غیر مهم" و "مهم" را درجه بندی کند. از شرکت کنندگان همچنین درخواست شد تا تعدادی از سوالاتی که مقیاس افقی می گیرند را ارزیابی کنند. که شامل "کاملا موافق" ، "موافق" ، "خنثی" ، "مخالف" ، "کاملا مخالف" بود. نتایج برای هر سوال محاسبه شد.

 

دقت و جامعیت : این ارزیابی می کند که کاربران چگونه نتایج جستجوی موتور جستجوی آنلاین خودشان را توصیف می کنند.

 

نتایج

 

نتایج کار ، جواب های ارائه شده توسط شرکت کنندگان را ثبت می کند. رضایت کاربر مستلزم آن است که شرکت کننده یک موتور جستجو را بین کلمه توصیفی در یک یا 5 مقیاس درجه بندی کند. بخش رضایت کار همچنین شامل یک بخش فرعی است که با دقت و جامعیت ارتباط دارد که ارزیابی می کند که کاربران چگونه نتایج موتور جستجوی آنلاین خودشان را توصیف می کنند.

 

خلاصه نتایج

 

به کاربران تعدای اتاق داده شد تا به صورت انفرادی به سوالات پاسخ دهند.

 

برای اولین سوال وظیفه داشتند که کشورهایی که اخیرا در اتحادیه اروپا پذیرفته شده اند ، فهرست کنند ، تقریبا تمام شرکت کنندگان قادر بودند تا پاسخ های خود را به آسانی و در زمانی کمتر از 3 دقیقه پیدا کنند. در مقابل ، سوال دوم از شرکت کنندگان می خواست تا تور مسافرتی ارزان قیمت به یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را پیدا کنند. این وظیفه به این منظور به کار گرفته شد تا اندازه گیری شود که یک کاربر مجبور است تا به چند وب سایت وارد شود تا اطلاعات اختصاصی مربوط به خودش را پیدا کند. در این مورد ، هیچ کس پاسخ صحیح نداد ، اما این ثابت کرد که پاسخ به این سوال یکی از سخت ترین وظایف در تکمیل پرسش نامه بود. با توجه به درجه سختی این سوال و مقدار جستجو کردن ، تعدادی از شرکت کنندگان حتی بعد از به کاربردن دو موتور جستجو نیز نتوانستند وظیفه یافتن یک تور مسافرتی ارزان را انجام دهند ، زیرا سوال دو پتانسیلی داشت تا پاسخ بسیار اختصاصی را نشان دهد. تعداد وب سایت هایی که یک شخص به آن دسترسی می یابد بسیار مهم است.اکثر شرکت کنندگان به بیش ار پنج وب سایت دسترسی یافتند تا نتایج خود را ذخیره کنند. برای پاسخ دهندگانی که به کمتر از 5 سایت دسترسی یافتند، جوابی که معیار سوال را برآورده کند ، اطمینان کمتری داشت.

 

برای یافتن مقصد یک سفر که معیار سوال را برآورده می کرد ، کاربرانی که به بیش از سه وب سایت دسترسی یافتند توانستند پاسخ های مناسب را پیدا کنند.

 

شرکت کنندگان همچنین همبستگی را دراستفاده از سه موتورجستجو نشان دادند ، مردم پسند ترین موتور جستجو که کاربران به عنوان پرکاربردترین ابزار برگزیدند گوگل بود. یک کاربر بسیار قدردان بود تا از این موتورجستجوی خاص استفاده کند. که او آن را در دومین و سومین انتخاب برای جستجو در اینترنت فهرست کرد. مردم پسندی گوگل در میان این گروه از کاربران ضرورتا گروه بزرگتری از کاربران را به عنوان کل منعکس نمی کند ، زیرا موتورهای جستجویی همچون آلتاویستا و لیکاس همچنین نمایش یکپارچه را در نتایج پرسش نامه ایجاد کردند. سایر موتورهای پرکاربرد ، که توسط کاربران ذکر شدند: Vivisimo ، Ask Jeeves ، Meta Crawler ، Northern Light و Dogpile بودند. در وضعیتی که کاربران نمی توانند اطلاعات خود را بعد از جستجو پیدا کنند ، اکثر کاربران بیان کردند که آنها پرسش خود را به موتور جستجوی دیگری ارائه می دهند اگر موتور جستجوی اولیه آنها قادر نباشد فهرستی از نتایج پرسش دلخواه آنان را ارائه کند. به هر حال ، دومین گروه بزرگ کاربران بیان کردند که آنها شاید سعی کنند تا اطلاعات را از طریق موتور جستجوی دیگری جستجو کنند.

 

برای کاربران ، فاکتور هایی چون کاربرد پذیری ، نمایش دیداری ، دسترس پذیری ، نتایج ، دقت و اعتبار نگرانی های اصلی هستند. در مقیاس اول تا هفتم این موضوع (با یک ارزیابی هفت گانه بسیار مهم) اکثریت فاکتورهای این موتور های جستجو در شاخص بالاتری از خط مشی ارزیابی جا گرفته اند. از جمله مهمترین فاکتورها ، طبق نظر کاربران ، نتایج ، دقت و اعتبار بودند. فاکتور هایی چون دسترس پذیری ، نمایش دیداری و کاربرد پذیری در سطح شخصی توسط کاربران ، بسیار مورد ارزیابی قرار گرفتند. شمار اندکی از نتایج کاربران در شاخص پایینی از مقیاس ارزیابی به حساب می آیند اکثریت کاربران بیان کردند که شهروندان وبی می توانند خودشان تصمیم گیری کنند که چه سایت جستجوی وبی با نیازهای آنها بدون اتکا به آگهی های تجاری وبی سازگار است. در دو بخش از سوال که به سرعت اتصال به اینترنت و کاربرد پذیری آن مربوط بود ، شمار بالایی از شرکت کنندگان بیان کردند که کاربرد DSL یا اتصال اینترنتی کابلی نقش مهمی را در نحوه جستجوی آنها در یافتن مطالب آنلاین ایفا می کند. برای کاربرانی که به مودم 56k ، اتصال تلفنی و جستجوی اینترنتی دسترسی دارند تقریبا موقعیت های مشابهی را برای پاسخ منفی و مثبت به سوالات در اختیار دارند. در سوال آخر پژوهش ، اکثر کاربران بیان کردند که آنها از موتورهای جستجوی اینترنتی در وهله اول برای تحقیقات مربوط به کار یا دانشگاه استفاده می کنند.

 

این چه معنایی دارد؟

 

نتایج به طور قطعی هیچ کدام از این فرضیه ها را ثابت نکرد. می توان پیشنهاد کرد که بخشی از H3 اثبات نشد. می توان نتیجه گرفت که اگرچه یک کاربر ممکن است به موتور جستجوی خاصی متصل شود اما در صورتی که نتواند نتایج رضایت بخشی از جستجوی اولیه خود بگیرد ، از موتور جستجوی وبی دیگری استفاده می کند. اگر چه از شرکت کنندگان خواسته شد تا موتور های جستجوی متعدد را آزمایش کنند آنها پیوسته از موتور جستجویی که ترجیح می دادند استفاده می کردند تا پرسش نامه را تکمیل کنند. استفاده از موتور جستجوی همیشگی توسط شرکت کنندگان ، بیانیه H1 و H3 را اثبات می کند که کاربران به دنبال آسان ترین و مناسب ترین راه برای یافتن اطلاعات هستند و اولین باری که آنها یک موتور جستجو یا ترکیبی از موتور های جستجو را انتخاب می کنند تقریبا با همان موتور جستجو باقی می مانند. سهولتی که کاربران در دسترسی به اطلاعات آرزو دارند نیز در سوال اول پژوهش آشکار است در این سوال از شرکت کنندگان خواسته شد تا بصورت الفبایی کشورهایی را که اخیرا به اتحادیه اروپا پیوسته اند ، فهرست کنند شمار زیادی از کاربران نتایج کاملی را با سهولت نسبی و در کمتر از 1 دقیقه ثبت کردند. اگرچه اکثریت شرکت کنندگان بیان کردند که از گوگل برای تکمیل جستجوها استفاده کردند. مهم است تا ذکر شود که به ارائه موتور های جستجوی دیگر در پژوهش توجه شده است. شمار اندکی از شرکت کنندگان آلتاویستا را به عنوان اولین انتخاب برگزیدند اما تعداد یکپارچه ای از شرکت کنندگان این وب سایت را به عنوان انتخاب دوم و سوم برگزیدند. لیکاس سومین سایتی بود که بیشتر برای انتخاب های دوم و سوم برگزیده می شد. سایر موتور های جستجو مثل Metacrawler ، Teoma و Vivisimo نیز توسط شرکت کنندگان استفاده می شدند گرچه گوگل ممکن است پادشاه فرهنگ جستجوی اینترنتی باشد ، سایت های دیگری هم هستند که زیر مجموعه خانواده سلطنتی موتور جستجو در نظر گرفته شوند. 

 

اساس H2 که رضایت کاربر را آزمایش می کند با نتایجی که از سوال 5 حاصل شد اثبات شده است زمانی که از شرکت کنندگان خواسته شد که رضایت شخصی خود را درباره تعداد و مقیاس های کلمه توصیفی ارزیابی کند ، استانداردهای متفاوت کاربرد پذیری از برترین های متفاوتی که هر شرکت کننده را متمایز می کرد ، حاصل شد. در حالی که برخی از شرکت کنندگان بر کاربرد پذیری ناوبری تاکید داشتند ، تعداد بیشتری از افراد بر اعتبار و نتایج یک موتور جستجو تاکید می کردند. در این پرسش نامه ، کاربران استقلال بیشتری بر کیفیت ، سرعت و اعتبار نسبت به اجزای دسترس پذیری و دیداری داشتند. زمانی که نتایج موتور جستجو برتری زیادی برای شرکت کنندگان محسوب می شود ، مهم است ذکر شود زمانی که بیشتر سوالات پژوهش به موقع تکمیل شد ، شرکت کنندگان همیشه به اطلاعات صحیح دسترسی نداشتند. نتایج پرسشی که به یک موتور جستجو ارائه می شود ممکن است در حدود چند ثانیه پیدا شود اما کاربران همیشه نمی توانند کیفیت نتایج را تضمین کنند. نتایج سوال 7 ممکن است بصورت غیر مستقیم با H1 ناسازگار باشد اکثر شرکت کنندگانی که از موتور جستجوی متفاوتی استفاده می کردند قادر بودند تا جواب صحیح یا تنوعی از جواب های درست را کشف کنند. بعضی از موتور های جستجو اطلاعات بیشتری را نسبت به آنچه نیاز بود ارائه می کردند زمانی که سایر موتور ها کمتر از آنچه خواسته شده بود ارائه می کردند در نتیجه ، یک شرکت کننده به نتایج بیشتری دسترسی می یافت و وقت بیشتری که صرف جستجوی یک جواب صحیح می شد پاسخ بهتری را برای یک سوال تولید می کرد ، میزان زمان جستجو بر تعداد بیشتری از شرکت کنندگان تاثیر گذاشت تا درجه سختی سوال را "متوسط " ارزیابی کنند. در چنین موقعیتی که هیچ فرضیه ای عنوان نشد ، سوالات درجایی که از شرکت کنندگان خواسته می شود که نقد های کتاب و سینما را پیدا کنند ، تعدد اندکی از کاربران به وب سایت های بدون موتور جستجو دسترسی دارند تا به اطلاعات درخواستی دسترسی یابند. این می تواند روشن سازد اشخاصی که با جمع آوری اطلاعات آشنا هستند ، می دانند که به چه وب سایت هایی دسترسی یابند تا اطلاعات را بدون تکیه به موتور جستجو پیدا کنند. شرکت کنندگان به سایت های بدون موتور جستجوی مردم پسندی چون Amazon.com و rottentomatoes.com دسترسی می یابند تا اطلاعات را کسب کنند. 

 

نتیجه گیری

 

هدف از این مطالعه این بود که تعیین کنیم که طراحی وب سایت های موتور های جستجو ، کاربرد پذیری و پروتکل بازیابی اطلاعات چگونه رضایت مندی کاربر را تحت تاثیر قرار می دهد. پژوهش کاربر به عنوان پایه ای به کار گرفته شد تا نتایج رضایت مندی کاربر را ثبت کنیم و آزمایش کنیم که کاربران چگونه وظایف خاصی را انجام می دهند. اگرچه تعدادی از سوالات برای عده ای گیج کننده بود ، اکثر پرسش نامه ها به طرز رضایت بخشی تکمیل شد.

 

این مطالعه نشان داده است که هیچ موتور جستجویی راه حلی برای حفظ نتایج جستجوی غائی ندارد. درست زمانیکه تفاوت های فرهنگی، سیاسی و جغرافیایی در جمعیت جهان وجود دارد،شماری از موتور های جستجو هستند که نیازهای شخصی هر شهروند تحت شبکه را برآورده می کنند. آگاهی رسانی شخصی از کاربرد پذیری استاندارد تمایز یافته ای را برای هر شخص به وجود می آورد. در حالی که نتایج ، دقت ، جامعیت و اعتبار فاکتورهایی هستند که شرکت کنندگان بدون ارتباط به همه جنبه های دیگر ، امتیاز بالایی به آنها دادند.

 

فهمیدیم که سرعت نتایج یک موتور جستجو ، برتری زیادی برای شرکت کنندگان محسوب می شود. نتایج پرسشی که به یک موتور جستجو ارائه می شود ممکن است در حدود چند ثانیه پیدا شود اما کاربران همیشه نمی توانند کیفیت نتایج را تضمین کنند. شرکت کنندگان رضایت شخصی خود را درباره مقیاس های کلمه توصیفی و کیفی ارزیابی کردند و کشف شد ، زمانی که تعدادی از شرکت کنندگان تاکید زیادی بر ناوبری عمومی دارند ، تعداد بیشتری از افراد تاکید بسیار بر اعتبار و توانایی ارائه نتایج توسط یک موتور جستجو را دارند.نتایج این تحقیق نشان می دهد که کاربران استقلال بیشتری بر کیفیت ،سرعت و اعتبار نسبت به اجزای دسترس پذیری و دیداری دارند.

 

 

فهرست منابع

 

Barker, J. (2003), The BEST Search Engines, The Library-University of California, Berkeley, available at: http://lib.berkeley.edu/TeachingLib/Guides/Internet/SearchEngines.html (accessed 30 November 2006), . 

 

Descombe, M. (2003), The Good Research Guide, 2nd ed., Open University Press, Buckingham, . 

 

Descombe, M. (2003), The Good Research Guide, 2nd ed., Open University Press, Buckingham, . 

 

Franklin, C. (1998), How Internet Search Engines Work: How Stuff Works, available at: http://computer.howstuffworks.com/search-engine.htm/printable (accessed 30 November 2006), . 

 

Landoni, M., Bell, S. (2000), "Information retrieval techniques for evaluating search engines: a critical overview", ASLIB Proceedings, Vol. 52 No.3, pp.124-9. 

 

Nachmias, R., Gilad, A. (2002), "Needle in a hyperstack: searching information on the World Wide Web", Journal of Research in Computing in Education, Vol. 34 No.4, . 

 

Nasios, Y., Korinthios, G., Despotopoulos, Y. (1998), Evaluation of Search Engines. NTUA, avilable at: http://piper.ntua.gr/reports/searcheng/doc0000.htm (accessed 30 November 2006), . 

 

Rappoport, A. (1999), "Racing the engines: the Infonortics search engines meeting", Searcher, Vol. 7 No.7, pp.46-51. 

 

Rappoport, A. (2003), "The state of search engines", Searcher, Vol. 11 No.9, pp.32-7. 

 

Rowley, J. (1998), in 4th ed. (Eds),The Electronic Library, Facet Publishing, London, pp.181.

 

 

 

 

[1] Is Google the answer? A study into usability of search engines

[2] Nachmias and Gilad

[3] Rowley

[4] Rappoport

[5] Landoni and Bell

[6] Barker

[7] Franklin

[8] Descombe


 

نويسنده: علی لفظی قاضی

چاپ شده در ماهنامه وب / شماره ۱۱۳/ آبان ۱۳۸۸ 

 

استفاده از مطالب بدون ذکر نام نویسنده و دخل و تصرف در آن پیگرد قانونی دارد!

 

  

 

واژه Ajax کوتاه شده ( Asynchronous javascript and XML) می باشد، اگر بخواهیم آژاکس را تعریف کنیم می توانیم آن را یک زبان برنامه نویسی تحت وب واسط بنامیم که می تواند میان دو زبان برنامه نویسی جاوااسکریپ و ایکس ام ال بصورت نا همزمان ولی دو طرفه در بخش سرویس دهنده و میزبان ارتباط برقرار کند.

 

فناوری آژاکس یکی از روش های جدید پیاده سازی و برنامه نویسی وبسایت های اینترنتی می باشد که می تواند با ایجاد یک رابط کاربری مناسب بین کاربر و سرویس دهنده به بالابردن سطح کیفی، تعامل، رابط کاربری مناسب و سرعت انتقال اطلاعات بین سرویس دهنده و میزبان به کار آید. 

 

 

 

شرکت گوگل یکی از پیشتازان استفاده و توسعه آژاکس می باشد، استفاده بیش از حد این شرکت در سرویس های خود و موفقیت آن ها در طراحی باعث شده تا طراحان وب نیز برای افزایش بارگذاری و انعطاف پذیری بیشتر با کاربران خود از این فناوری در خلق آثار جدید خود بهره ببرند. اگر شما تا به حال از سرویس پست الکترونیک جی میل استفاده کرده باشید، به سرعت آن، سرویس گوگل مپ را به جلوه های بصری آن و مترجم گوگل را به سادگی و در حین حال قابلیت های آن می شناسید، این ها نمونه هایی از خدمات اینترنتی هستند که مهندسین گوگل آن ها را به کمک فناوری آژاکس ساخته اند. از نمونه های دیگر این گونه وبسایت ها می توان جامعه های مجازی اینترنتی، آفیس آنلاین و ... را نام برد.

 

 

 

در واقع نمی توان آژاکس را به خودی خود یک تکنولوژی جدید نامید، بلکه می توان آن را یک فناوری دانست که می تواند اطلاعات را در جهت سرعت بخشیدن به بارگذاری و پردازش هر چه سریعتر آن به کار گیرد که برای انجام این کار زبان های مختلف برنامه نویسی تحت وب را یکجا به خدمت خود گرفته است. 

 

آژاکس به شما اجازه می دهد تا بتوانید برنامه های تحت وبی خلق کنید که این امکان را داشته باشد تا به جای بارگذاری کل محتوای یک صفحه فقط اطلاعات مورد نیاز را از سمت سرور دریافت کنید و آن ها را بدون هیچ مشکلی در سمت کاربران به نمایش بگذارید. 

 

آژاکس می تواند به پویا بودن محتوای وبسایت و خلق جلوه های سمعی و بصری وبسایت و ارائه خدمات گسترده به کاربران کمک شایانی نماید و حتی می توان به گونه از آن بهره برد که در مقابل هر یک از رفتارهای کاربران، عکس العملی مناسب داشته باشد با توجه ماهیت آژاکس در نقل و انتقال اطلاعات، بکارگیری این فناوری برای ایجاد برنامه های تحت وب و سایت های اینترنتی معایب و مزایایی را نیز دارد که سعی می کنیم در این مقاله آن ها را مورد بررسی قرار دهیم:

 

چرا آژاکس خلق شد ؟

 

تاریخچه پیدایش آژاکس به یک دهه قبل از ابتکارات مایکروسافت در اسکریپت نویسی از راه دور بازمی ‌گردد. یکی از دغدغه های پیش روی طراحان برنامه ها و مروگرهای تحت وب در گذشته، بارگذاری غیر همزمان عناصر وب، بدون بارگذاری کل عناصر و دریافت یک درخواست URL جدید از مرورگر بوده است، بارگذاری کل محتوای یک وبسایت علاوه بر کاهش سرعت دریافت اطلاعات، می تواند، پهنای باند و پردازش اضافی روی سرور ایجاد کند. مایکروسافت برای حل این مشکل Iframe ها و عناصر Layer در IE3 مرورگر خود و در سال 1996 گنجاند، که به کمک آن برنامه نویس وب می توانست اطلاعات را بصورت یک فریم جداگانه در وبسایت خود به نمایش بگذارد، این روش توانست مشکل بارگذاری سریع اطلاعات و همچنین عدم بارگذاری مجدد اطلاعات را در درخواست صفحات جدید اینترنتی حل نماید ولی مشکلاتی همچون: زیاد شدن مصرف پهنای باند، افزایش پردازش سرور و چسبناک نبودن پیوندها جهت ذخیره محتوای وبسایت از مشکلاتی بود که باعث گردید تا روش مناسبی جهت طراحی وب به حساب نیاید.

 

در سال 1988 مایکروسافت در مرورگر IE4 خود برای اولین بار امکان استفاده از جاوا اپلیت ها را برای برنامه نویسان وب فراهم آورد، جاوا اسکریپ امکان تجزیه و تحلیل اطلاعات را در سمت کاربر و در داخل مرورگر فراهم آورد، و از این نظر نیز بسیار مورد توجه برنامه نویسان وب قرار گرفت.

 

 

 

یکی از محدودیت های زبان جاوا اسکریپ این بود که فقط در مرورگر کاربر اجرا می شد، و نمی توانست اطلاعات را بصورت یکپارچه و به تنهایی به سرور ارسال نماید. 

 

مایکروسافت در سال 2000 و در نسخه IE6 به فکر ایجاد زبان برنامه نویسی افتاد که بتواند بصورت تعاملی بین کاربران و سرویس دهنده ارتباط برقرار کند و این ارتباط فقط در زمان درخواست کاربر اتفاق پذیرد، شرکت مایکروسافت آن را تحت شیء XMLHttpRequest را به کابران مرورگر خود ارائه کرد و پس از سیر تکاملی که پیش آمد توانست معماری استفاده از شیء XMLHttpRequest را در کنار فناوری ها قبلی در مروگر خود جای دهد و در نهایت موتور آژاکس خلق گردید.

 

تکنیک آژاکس جهت بارگذاری اطلاعات

 

کدهای خام زبان های برنامه نویسی پرکاربردی همچون .Net و php پس از ترجمه و پردازش توسط سرور به واسطه مرورگر به کاربران و اطلاعات قابل درک ترجمه شده و هر درخواست بصورت کدهای HTML به کاربران ارسال می گردد، وبسایت های اینترنتی عادی از پیوندها (Link) جهت نشان دادن صفحات سایت استفاده می کنند و هنگامی که کاربر به قسمتی دیگری از وبسایت مراجعه کند یک درخواست جدید HTTP نیز فراخوانی می گردد و صفحه جدید و اطلاعات مورد نیاز کاربر نیز نمایش داده می شود.

 

در صورتی که وبسایتی که از آژاکس برای طراحی وب خود استفاده نموده باشد، در صورتی که درخواستی از سوی کاربر به سایت فرستاده شود، این درخواست جدید و نمایش اطلاعات فقط شامل واکشی اطلاعات مورد نیاز از سرور و یا پایگاه داده می باشد و دیگر خبری از دریافت HTTP و پیوند جدید نیست و کلیه پیوندهای وبسایت نیز از دید کاربر مخفی و در قالب همان صفحه اصلی و توسط موتور آژاکس انجام می پذیرد.

 

یکی از دلایلی که آژاکس را ارتباط ناهمزمان ایکس ام ال و جاوا اسکریپ نامیده اند به این دلیل می باشد که آژاکس می تواند هر کدام از این دو تکنولوژی جاوا اسکریپت و ایکس ام ال را در هنگام نیاز و بدون تداخل به خدمت گیرد.

 

برای درک عملکرد آژاکس، فرض کنید یک صفحه اینترنتی عضویت ساخته اید، این فرم باید به گونه ای باشد تا بتواند اطلاعات کاربران را بررسی نماید و در صورت اشتباه بودن مقادیر مورد خطا به کاربر تذکر داده شود، همچنین یکتا بودن نام کاربری عضو جدید باید بررسی گردد و در صورت تکراری بودن به او اطلاع داده شود.

 

در صورتی که از زبان های برنامه نویسی وب همانند php برای اعتبار سنجی استفاده کنید، به طور ناخواسته باعث افزایش ترافیک وبسایت و پردازش بر روی سرور نمودید! همچنین در صورت وجود نام کاربری باید به صفحه جدید جهت اعلان وضعیت منتقل گردید که خود نیز باعث گرفتن وقت کاربران خواهد شد.

 

آژاکس با استفاده از موتور قدرتمند خود اجازه می دهد تا آن بخش هایی که نیاز به ارسال به سرویس دهنده را ندارد، همانند بررسی فرم های ثبت نام اینترنتی از جاوا اسکریپ و آن بخش هایی که مثل بررسی یکتا بودن نام کاربری می باشد بصورت ایکس ام ال از پایگاه داده بررسی و در نهایت بصورت پاسخ قابل درک به کاربر ارسال شود.

 

 

مزایای آژاکس در طراحی صفحات وب

 

به طور کلی می توان مزایای استفاده از آژاکس را در طراحی صفحات وب بصورت زیر بر شمرد:

 

1. نا همزمان بودن پردازش ها

 

همان طور که گفته شد آژاکس اطلاعات مورد نیاز کاربر را دریافت و ارسال می کند، این ویژگی، قابلیت چند نخی (Multi Thread) را در صفحات و برنامه های کاربردی تحت وب ایجاد می کند، چرا که به جای دریافت کل اطلاعات بخش های خواسته شده بارگذاری شده و اجزای دیگر می تواند برای پردازش و عملیات دیگر اختصاص یابد و در نهایت باعث افزایش سرعت تبادلات نیز گردد.

 

2. بارگذاری اطلاعات مورد نیاز کاربر

 

آژاکس می تواند اطلاعات مفید را مطابق با نیاز شما به عنوان یک کاربر واکشی و نمایش دهد، ممکن است این اطلاعات سطح دسترسی به بخشی از یک صفحه اینترنتی باشد که به آن مراجعه نمودید و یا بارگذاری یک عکس با جلوه های بصری و یا آگاهی از دریافت یک پیغام در یک شبکه مجازی اینترنتی.

 

3. اعلان وضعیت نقل و انتقال اطلاعات

 

هنگامی که یک وبسایت که از فناوری آژاکس بهره جسته را مشاهده می کنید، موتور اصلی آن در مرورگر بارگذاری می گردد و مطابق با رفتارهای شما به عنوان یک کاربر می تواند پیغام هایی که برنامه نویس برای شما در نظر گرفته، که بصورت پیش فرض مخفی است نمایان شود و شما را در جریان کار قرار دهد و دیگر برای نمایش اطلاعات با صفحه سفید روبرو نخواهید شد.

 

4. عدم استفاده بیهوده از منابع سرویس دهنده (Server) 

 

یکی از نکات مورد توجه در طراحی و برنامه نویسی وب کاهش پهنای باند مصرفی، کاهش فضای استفاده شده و همچنین کاهش پردازش ها می باشد. که در صورتی شما به عنوان یک برنامه نویس نتوانید این معضلات را حل نمایید احتمالاً مجبور خواهید بود که هزینه اضافی برای هر یک از موارد ذکر شده به سرویس دهنده خود بپردازید!

 

یکی از روش های مناسب جهت کاهش بار اضافی در سمت سرویس دهنده استفاده از آژاکس می باشد، از آن جا که با بارگذاری هر کدام از عناصر صفحات وب پهنای باند مصرفی نیز افزایش می یابد می توان با به کارگیری تکنیک آژاکس، از بارگذاری بی مورد کل صفحات یک وبسایت که به مراجعه به صفحات مختلف آن صورت می گیرد جلوگیری نمود. 

 

5. رابط کاربری مناسب

 

وبسایت های که از آژاکس بهره می برند می توانند ویژگی های بصری خاصی را به کار گیرند که پیشتر و توسط جاوا اسکریپ وجود نداشت، منوهای کشویی، ویرایش عکس، انجام عملیات مختلف و ... که در نهایت می تواند به جذب مخاطب بیشتر و تعامل با کاربران به استفاده گرفته شود.

 

6. جلوگیری از حملات توسط هکرها

 

یکی از متداول ترین روش های دسترسی هکرها به اطلاعات از طریق حمله بصورت تزریق به پایگاه داده (SQL Injection) می باشد. استفاده از تکنیک های آژاکس می تواند به عنوان یکی از روش های مخفی سازی آدرس صفحات اینترنتی جلوی دسترسی هکرها را به آدرس صفحات گرفته و امنیت وبسایت را تا حد زیادی نیز افزایش دهد، البته بیشتر برنامه نویسان معتقد اند که آژاکس به جهت جلوگیری از حملات تزریقی خلق نشده است و در صورت عدم رعایت مسائل امنیتی پایه برنامه کاربردی تحت وب آن ها از خطر حملات هکرها نیز در امان نخواهند بود.

 

البته این نکته نیز باید در برنامه نویسی توسط آژاکس در نظر گرفته شود که کدهای جاوا اسکریپت از آن جا که در مرورگر کاربر ترجمه می شوند قابل دسترس و مشاهده می باشند، پس جهت جلوگیری از سوء استفاده توسط هکر ها باید پردازش های مهم و یا ورود به بخش کاربران را توسط زبان برنامه نویسی به کار گرفته در طراحی وبسایت همانند .Net و phpو بدون دخالت آژاکس ایجاد گردد و فقط از جلوه های اعتبار سنجی آژاکس برای صحیح بودن نام کاربری و رمز عبور استفاده نمود.

 

معایب آژاکس در طراحی صفحات وب

 

آژاکس در کنار امکانات مفیدی که در اختیار کاربران و طراحان وب قرار می دهد معایبی نیز دارد: 

 

1. عدم ذخیره اطلاعات توسط موتورهای کاوش

 

از آن جا که وبسایت هایی که از فناوری آژاکس برای نمایش اطلاعات خود استفاده می کنند، محتوا در قالب یک صفحه اصلی نمایش پیدا می دهند، پیوندها و اطلاعات موجود نیز از دید ربات های موتورهای کاوش مخفی مانده و طبیعتاً در نتایج آن ها نیز دیده نمی شوند و از دیدن موتورهای کاوش نیز عمدتاً به عنوان پیوندهای غیر چسبناک به حساب می آیند. اکثر برنامه نویسان و طراحان وب، سعی می کنند برای نمایش صفحات اصلی، آژاکس را کنار گذاشته و فقط سرویس های جانبی خود را که نیازی به نمایش در موتورهای کاوش نیست را به آژاکس مجهز کنند و یا در صورتی از آژاکس برای طراحی صفحات وب خود استفاده می کنند، که سرویس شناخته شده ای دارند و یا اینکه برایشان اهمیت چندانی ندارد که کل محتوای وبسایتشان در موتورهای کاوش ذخیره گردد.

 

2. عدم پشتیبانی برخی مرورگرها

 

از آن جا که آژاکس از جاوا اسکریپت در سمت میزبان و از ایکس ام ال در سمت سرویس دهنده استفاده می نماید، جهت اجرای آژاکس در مرورگر کاربران باید از فعال بودن دو ویژگی Applet Java و ActiveX در مرورگر کاربران اطمینان حاصل نمود و در صورت غیر فعال بودن پیغام مناسبی را به جهت رفع این مشکل برای کاربران در نظر گرفت، از طرفی نیز کاربران زیادی هستند که از مرورگرهای قدیمی استفاده می کنند که امکان اجرای قابلیت ها جدید آژاکس و نسل جدید HTML5 را ندارد و از آن جا که برای موتور مرورگر شناسانده نشده، به طبع قادر به اجرای کدهای جدید نبوده و کاربران مرورگرهای قدیمی در جهت مشاهده وبسایت هایی که از این فناوری ها بهره می جویند با مشکل و خطا مواجه می گردند.

 

 

از آن جا که فناوری آژاکس، فناوری نسبتاً جدید است و همانند دیگر فناوری های جدید ارائه شده در کنار مزایایی که دارد معایبی را نیز در پی خواهد داشت، شما باید به عنوان یک برنامه نویس قبل از طراحی و اجرای پروژه ای جدید در نظر بگیرید که آیا این امکانات همان چیزی است که شما انتظارش را داشته اید یا خیر؟ و یا اینکه در طراحی کدام بخش از وبسایت باید از این فناوری بهره جست تا هم بتوان از ویژگی های قدرتمند آژاکس استفاده کرد و هم ضریب اطمینان و نفوذ را برای استفاده همگان از برنامه کاربردی تحت وب افزایش داد.

 

چنانچه تصمیم به یادگیری و پیاده سازی پروژه های تحت وب خود با فناوری آژاکس نمودید می توانید کتاب های آموزشی برنامه نویسی به زبان آژاکس را از پیوند زیر دریافت نمایید:

 

http://www.bit.ly/ajax-e-book/

 

نویسنده : علی لفظی قاضی


نویسنده اول : علی لفظی قاضی

کارشناس نرم افزار

نویسنده دوم: الهام لفظی قاضی

کارشناس ارشد مدیریت اطلاع رسانی

 

چاپ شده در ماهنامه وب / شماره ۱۱۱/ اسفند ۱۳۸۸ 


استفاده از مطالب بدون ذکر نام نویسنده و دخل و تصرف در آن پیگرد قانونی دارد!

 

internet-marketing-by-ali-elham-lafzi-ghazi.pdf [123.64 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 98)
دانلود نسخه پی دی اف

 

 

 

 

1. هدف از طرح بازاریابی و اینترنت 

با استفاده از بازاریابی اینترنتی چه می خواهید انجام دهید؟ مشتریان جدید  پیدا کنید؟ ارائه خدمات و اطلاعات به مشتریان فعلی ؟ فروش خدمات یا محصولات؟ آموزش بازار هدف خود یا کارکنان خود در مورد محصول یا خدمت شما؟ ایجاد انجمن آنلاین برای بازار هدف خود ؟ چه مقدار پول در هر ماه باید صرف  این طرح بازاریابی  اینترنتی کنید؟ در نظر داشته باشد که داشتن یک هدف در ذهن و صرف بودجه مناسب،  بازاریابی شما را موثرتر می سازد.

 

 

2. بازاریابی هرمی

موفق ترین صاحبان کسب و کار آنلاین کسانی هستند که  بازاریابی هرمی دارند(که از آن به عنوان یک مثلث وارونه یاد می شود) . فرآیند  از ابتدای صفحه گسترده قیف شروع می شود که محصولات ارزان قیمت و یا رایگان را  نشان می دهد، و بعد مشتریان را  به بخش های باریک تر هرم حرکت می دهد که به تدریج  سرمایه گذاری های مشتریان را ازخدمات و محصولات گرانتر افزایش می دهد . در حال حاضر چه محصولات و خدماتی  را پیشنهاد می کنید؟ آیا آنها  قیمت های متنوعی دارند تا  اثر قیفی ایجاد کنند ؟ برای افزایش محصول و یا خدمات رایگان چه برنامه هایی دارید ؟ آیا شاخه های جدید در بازار یابی هرمی شما شکاف ایجاد می کنند؟

 

3. جایگاه رقابت شما

دانستن و فهم که جایگاه شما در میان رقبای خود کجاست به شما کمک می کند تا پیام بازاریابی خود را تقویت کنید. کلید واژه هایی را که ممکن است  شخصی برای جستجوی تجارت شما در اینترنت استفاده کند، پیدا کنید. آدرس اینترنتی  5تن از رقبای خود را بنویسید. سایتهای آنها تا چه اندازه مشهور و مرتبط هستند؟ شما می توانید رتبه بندی ترافیک آنها را با آدرس اینترنتی  www.alexa.com/traffic و وب سایت هایی که به آن لینک شده اند چک کنید. آیا رقابت شما چیز منحصر به فردی را عرضه می کند؟ چه شکاف هایی در خدمات و یا محصولات پیشنهادی وجود دارد؟ 

 

4. بازار هدف

به جای اینکه سعی کنید تا  با همه بازاریابی (رویکرد بازاریابی تفنگی) کنید ، یک بازار هدف واضح را پیدا کنید که بتوانید به آسانی توصیف و پیدا کنید.  آنها مرد هستند یا زن؟ چه گروه سنی دارند؟ صنعت  آنها چیست؟ چه گروه اجتماعی و اقتصادی دارند؟ آنها چه می خوانند؟ به چه گروه ها و انجمن هایی (حقیقی و مجازی ، شخصی و حرفه ای) تعلق دارد؟ چه مقدار پول کسب می کنند؟ آیا آنها می توانند به راحتی محصول یا خدمات شما را تقبل کنند؟ از چه کلمات کلیدی برای جستجوی کسب و کار آنلاین استفاده می کنند؟ (توجه داشته باشید -- شما می توانید کلمه مورد پژوهش را با نرم افزار رایگان قابل دانلود، انجام دهید. (http://www.GoodKeywords.com)

 

5. راه حل مسأله

دلیل اینکه کسی  محصول شما را خریداری و یا اجاره می کند تا به او خدماتی ارائه کنید این است که  مشکل خاصی دارند که به دست شما حل می شود. چه مشکلات و مسایلی به بازار هدف شما  آسیب می زنند ؟محصولات و خدمات شما چگونه مشکل را بر طرف می کنند؟ راه حل شما چه تفاوتی با راه حل رقبایتان دارد ؟ چه چیز شما را به طور منحصر به فردی واجد شرایط می کند تا مشکل آنها را حل نمایید؟

 

6. برجسته کردن کسب و کار شما

نام دامنه شما هم می تواند شما را به یاد ماندنی و ارزشمند سازد. شما باید هم نام شخصی و هم نام تجاری در نسخه .com داشته باشید. سپس آنها محصولات و برنامه های  شما را با نام تجاری و آدرس اینترنتی شما خریداری می کنند. سعی کنید به یک دامنه بسنده نکنید اگر دامنه اینترنتی خود را مناسب انتخاب نکردید از قابلیت ثبت دامنه ، بهره برده و چند دامنه کوتاه ولی مرتبط با حوزه کاری خود برای سایت خود بر گزینید، همچنین برای کسب اعتبار بیشتر بین مشتریان خود از چند دامنه  همانند .ir ,.com , .net , .org برای سایت خود استفاده نمایید.

 

7. ارزیابی وب سایت شما

وب سایت شما باید ظاهری جذاب ، فونت مناسب ، رنگ بندی ساده و اولیه ، ناوبری آسان و دکمه های مشخص و خوانا داشته باشد که به درستی به صفحات دیگر لینک شوند. مطالب خود را باید بر مشکلات بازدیدکنندگان و نحوه ارائه محصولات متمرکز کنید. به جای اینکه ویژگیهای محصول یا خدمت خود را فهرست کنید، مزایای خرید محصولات یا خدمات خود را شرح دهید. مردم به ندرت به دنبال ویژگیها هستند آنها بیشتر مزایا را می خواهند. به طراح وب سایت خود اتکا نکنید، بهتر است مطالب را خودتان تهیه کنید چرا که شما تسلط بیشتری بر تجارت و بازار هدف دارید. بخش تماس با ما را در تمامی صفحات وب سایت قرار دهید. در کسب و کار آنلاین، در اولین تماس باید نام بازدید کننده و آدرس الکترونیکی او را دریافت کنید تا منابع الکترونیکی، گزارش ویژه، منابع شنیداری و کتب الکترونیکی را برای آنها ارسال نمایید. بازدید کنندگان شما همیشه در جستجوی WIIFM[1] (چه چیزی در آن برای من وجود دارد) هستند، بنابراین وب سایت خود را مطابق با خواست بازیدکننده بسازید و نه مطابق با سلیقه خودتان .

8. فن آوری مدیریت کسب و کار آنلاین

آیا شما به خدمات مناسب و تکنولوژی دسترسی دارید که بتواند در فروش محصولات و یا خدمات آنلاین به شما کمک کند؟ حداقل شما باید یک حساب تجاری داشته باشید (که به شما اجازه می دهد تا با کارت اعتباری پرداخت کنید) که شامل یک دروازه مجازی است (شما را قادر می سازد تا معاملات آنلاین  را به انجام برسانید) و کارت خرید به شما اجازه خواهد داد تا محصولات فیزیکی و الکترونیکی خود را به فروش برسانید و سیستم پاسخگویی خودکار را برای پیگیری  خریداران و غیر خریداران  ایجاد کنید. با توجه به طرح بازاریابی تان، شما  نیز ممکن است به منظور توزیع خدمات خبرنامه ایمیل خدمات تعیین وقت ملاقات آنلاین، سیستم پاسخگویی مستقل، نرم افزار وبلاگ نویسی ، سایتهای ارائه مقاله ، خدمات توزیع مطبوعات آنلاین، خدمات مدیریت محتوا وب سایت ، لینک و خدمات مدیریت تبادل لینک و نرم افزار بخواهید .

 

9. استراتژی های بازاریابی اینترنتی

چگونه ترافیک را به وب سایت ایجاد می کنید ؟ راههای بی شماری برای انجام این کار وجود دارد ، از جمله :

1) استفاده از سرویس های افزایش ترافیک کلیکی

 همانند سرویس گوگل ادز  که در آن شما کلمات کلیدی مطابق با محتوای سایت خود را از موتورهای جستجو انتخاب کرده و  و هزینه کلیک هایی را که بر روی لینک مرتبط با سایت شما توسط بازدید کنندگان صورت می گیرد را می پردازید.

2) افزایش رتبه بندی در فهرست های موتور های جستجو

یکی از مهمترین کارهایی که یک بازاریابی اینترنتی باید انجام دهد استفاده از قوانین SEO[2] (بهینه سازی برای موتور های جستجو) می باشد. چرا که بیشتر بازدیدکنندگان سایت شما از موتورهای جستجو خواهند آمد و قرار گرفتن سایت شما به عنوان یکی از 10 رتبه نخست می تواند باعث موفقیت حتمی شما در کسب و کار اینترنتی باشد. استفاده از کلمات کلیدی مناسب با محتوای سایت، به کار گیری عنوان صفحه در بخش بالایی سایت و به کار بردن تگهای متای (Meta tag) و تگ توضیحات (Description tag) در هر صفحات سایت از جمله راه کارهایی بسیار موثر هستند که در نهایت منجر به افزایش جایگاه شما در موتور های جستجوگر و افزایش بازدیدکنندگان سایت شما می شود.

3) استفاده از خبرنامه پست الکترونیکی

خبرنامه می تواند به طور مرتب اعضاء سایت را از به روز شدن محتوای سایت و محصولات با خبر ساخت. ارسال مقالات در مورد موضوعات مربوط به بازار هدف در راهنماهای موضوعی و همچنین ارسال مطالبی که در مورد مسائل مربوط به بازار هدف است.

4) قرار دادن مجموعه ای از پادکست ها که شامل مصاحبه با کارشناسان مرتبط با بازار هدف شما هستند مجموعه ای مستمر از کنفرانس های از راه دور حاوی مطالب با ارزش برای بازار هدف شما

5) عضویت در مطبوعات آنلاین با اطلاعات جدید برای بازار هدف شما

6)تبادل لینک های مرتبط با سایر سایت های مرتبط

تبادل لینک های مرتبط با سایر سایت های مرتبط در صنایع مختلفی که  بازار هدف مشترکی با شما دارند. نیز می توانند باعث انتخاب بهتر کاربران و همچنین کسب رتبه بهتر در موتورهای جستجوگر منجر شود.

 

 

10. توافق کلی

شما هرگز قادر به انجام  همه این امور به تنهایی نیستید. موفق ترین صاحبان کسب و کار هم حتی امتحان نمی کنند. شما باید کارشناسانی را به تیم  خود دعوت کنید که در انجام آنچه می خواهید بسیار توانمند باشند که به شما وقت و انرژی  کافی را برای بیرون رفتن و انجام آنچه می خواهید(فروش محصولات و خدمات خود به بازار هدفتان) فراهم کنند. کارشناسانی  مانند دستیار مجازی یا مدیر کسب و کار آنلاین ، سرمربی کسب و کار آنلاین ، طراح وب سایت ، طراح گرافیک ، متخصص نوشتار (ویراستار ، نویسنده ، خواننده اثبات و یا نویسنده کپی) ، دفتردار ، وکیل و حقوق مالکیت معنوی را به تیم اضافه کنید. 

برای انجام یک مبارزه بازاریابی اینترنتی موفق ، نیاز است تا طرح کلی بازاریابی و چشم انداز کسب و کار را یکپارچه سازید تا از آن برای کسب و کار خدمات خود بهره گیرید. برخی از تجارتها بازاریابی اینترنتی را به تنهایی دچار شکست می کنند؛ با این حال، برای اکثر آنها، بازاریابی اینترنتی به سادگی می تواند استراتژی های بازاریابی آفلاین شما را تکمیل و بهبود می بخشد.

امیدوارم با رعایت این 10 اصل مهم و کلیدی بتوانید یک بازاریابی موفق را در اینترنت تجربه کنید، ولی این شعار را هم همیشه سعی کنید نظر داشته باشد که «همیشه حق با مشتری است» پس از شناخت نیازهای مشتریان و جلب رضایت آن ها نیز غافل نباشید.

 

[1] What's In It For Me

[2] Search Engine Optimizer


 

 

نویسنده: علی لفظی قاضی – کارشناس نرم افزار

چاپ شده در 3 شماره از مجله ماهنامه وب

استفاده از مطالب بدون ذکر نام نویسنده و دخل و تصرف در آن پیگرد قانونی دارد! 

 فریم ورک چیست ؟

فریم ورک مجموعه ای از کدها، کتابخانه ها و کلاس ها می باشد که به برنامه نویس کمک می کند تا برنامه های تحت وب خود را سریع تر و با انعطاف بیشتر بسازد، فریم ورک ها با داشتن متد و توابع مشخص و آماده این اجازه را به برنامه نویس ها می دهند تا با بکارگیری دستورات کمتر و نظم بیشتر سیستمی یکپارچه و استاندارد ارائه کنند.

ایده اصلی استفاده از فریم ورک این است که توسعه دهنده را مجبور کند تا بر اساس یک ساختار اولیه و با استفاده از عواملی که عموما مورد استفاده قرار می گیرند، برنامه کاربردی خود را بنا کند. اکثر برنامه نویسان کارکشته و با تجربه PHP، کتابخانه ها و ساختارهایی را برای گسترش سریع تر برنامه های خود تدارک می بینند و در پروژه های مختلف از آن ها بهره می گیرند.

برای درک بهتر، سایتی را در نظر بگیرید که قرار است امکان نظرسنجی به آن افزوده شود، توسعه دهنده سایت می تواند از میان سورس های رایگان موجود در وب بهره برده و سیستم نظرسنجی آنلاین را به راحتی به سایت خود بیافزاید، توسعه دهنده وب دراین گونه معماری مشکلاتی را در پیش رو خواهد داشت از جمله: پیچیده بودن تغییرات در سورس، پایگاه داده متفاوت، عمگرهای به کار رفته متفاوت، پردازش های اضافی و ...که می تواند کار را بسیار دشوار سازد. فریم ورک ها در واقع دارای یک هسته اصلی می باشند که هر گونه اضافه، توسعه و یا حذف اشیاء می تواند به راحتی و در قالب فایل های کتابخانه ای و وابسته به هسته اصلی این فریم ورک در نظر گرفته شوند....

 

(آموزش کامل طراحی و ساخت سیستم مدیریت فروش تحت فریم ورک کیک را بصورت پی دی اف دریافت کنید)

 

دانلود کتاببه یک وبسایت نیاز دارید؟
فروشگاه ساز می خواهید؟