مجموعه کتاب آموزش عمومی شبکه Network + شامل:

 

1) آموزش شبکه Network +

2) 400 نکته Network + (حمیدرضا نیک خواه)

3) آخرین نسخه نرم افزار شبیه ساز شبکه (netemul)

 

دانلود مجموعه


 

فیس بوک در حال حاضر یکی از بهترین شبکه های اجتماعی در جستجوگر گوگل به شمار می رود.

امکان ندارد که شما Status خود را به روز نکرده اید و یا عکس هایی را آپلود نکرده اید و یا اینکه تست های عجیب و غریبش را تا کنون امتحان نکرده باشید. ما در روز اندازه موهای سرمان جزئیات خصوصی در مورد زندگیمان را بر روی آن قرار می دهیم جزئیاتی که عموما با دیگران سهیم نمی شویم. فکر می کنیم تا زمانی که قسمت Privacy Setting مان کار می کند ما در امانیم و به خوبی در کنج دایره دوستانمان جا خشک کرده ایم. 

اما مسئله این است که آیا ما دقیقا می دانیم که چه کسی دنبال اطلاعات ما می گردد؟ account دوستانمان به خاطر نصب کردن یک Application چرت و پرت هک شده است و یا دایی احمقشون در حال استفاده از اون Account است چرا که دوستتون یادش رفته دکمه Log out را بزند. به خاطر سلامت و امنیت خود و خانوادتان چند نکته هست که هرگز نباید در فیس بوک بگذارید. در زیر ۵ مورد را که نباید در فیس بوک و یا شبکه اجتماعی دیگری نباید بگذارید آورده ام:

تاریخ کامل تولد خودتان و یا خانواده تان

همه ما عاشق شنیدن ” تولدت مبارک” از دوستانمان هستیم و یا این روی Wall فیس بوک برایمان پیغام تولدت مبارک بگذارند. زمانی که شما بدانید که افرادی روز تولد شما را به یاد دارند احساس مطبوعی به شما دست می دهد. اینکه آنها به اندازه ای اهمیت می دهند که برای شما یادداشت کوچکی می گذارند. اما مشکل اینجاست که زمانی که شما تاریخ تولدتان را به طور دقیق قرار می دهید به دزد های هویت این امکان را می دهید تا با دانستن ۳ یا ۴ تکه از اطلاعات شخصی شما، بتوند هویت شما را سرقت کند. بهترین حالت این است که حتی روز تولدتان را هم نگذارید، اما اگر واقعا مجبورید، حداقل سال تولدتان را نگذارید. دوستان واقعی شما این اطلاعات را می دانند.

شرایط رابطه شما

اگر شما در رابطه هستید و یا مجرد هستید، بهتر نیست که در انظار عمومی آن را جار نزنید؟ اینها اطلاعات عمومی مردم را بالا نمی برد. اگر شما به تازگی شرایط خود را به ” مجرد” تغییر داده اید، یعنی به افرادی که آویزان هستند، چراغ سبز نشان داده اید. یعنی اینکه من تا حالا در قفس بوده ام و دوباره به بازار برگشتم. این حتی باعث می شود که آنها بفهمند که آیا شما ممکن است در خانه تنها باشید حالا که کسی را ندارید تا شما را به گردش ببرد. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که این نقطه را خالی بگذارید.

جایگاه کنونی شما

خیلی از افراد هستن که دوست دارند تا قسمت جایگاه کنونی شان را در فیس بوک پر کنند و این به افراد این امکان را می دهد تا بدانند که شما بیست و چهار ساعته کجا هستید؟ مشکل اینجاست، زمانی که شما به همه می گویید که در تعطیلات هستید (یعنی شما در خانه نیستید). اگر حتی شما ذکر کرده باشید که چه مدتی در مسافرید که بهتر هم می شود چرا که دزدها می دانند که چقدر زمان برای سرقت اموال شما وقت دارند. نصیحت من این است که هرگز این بخش را پر نکنید. شما می توانید بعدا عکس های خود را زمانی که به خانه برگشتید بگذارید. یا اینکه به دوستانتان پیامک بفرستید و به آنها بگوئید که حسابی به شما حسودی کنند چرا که وقتی شما بدنتان را زیر آفتاب روغن می زنید آنها مجبورند با بدبختی سر کار بروند.

واقعیت اینکه در خانه تنها هستید

این واقعیت بی نهایت مهم است که والدین مطمئن شوند که فرزندانشان تحت هیچ شرایطی اینکه در خانه تنها هستند را در Status خود ننویسند. شما هرگز در بین جمعی که غریبه هستند وارد نمی شوید و بگویید که من در خانه تنها هستم، پس چرا این کار را در فیس بوک انجام می دهید. ما ممکن است فکر کنیم که فقط دوستانمان به این Status دسترسی دارند اما واقعا هیچ نظری ندارید که چه کسانی ممکن است آن را بخوانند. Account دوست شما ممکن است هک شده باشد حتی یک کسی ممکن است آن را از بالای سرش در کتابخانه دیده باشد. بهترین اتفاق این است که چیزهایی که قرار است غریبه ها ندانند را تحت هیچ شرایطی در فیس بوک هم قرار ندهید. شما ممکن است محکمترین امنیت را در Privacy Setting خود اعمال کرده باشید اما اگر account یکی از دوستانتان به خطر بیفتد این اعمال امنیت ها هیچ فایده ای ندارد.

عکس فرزندانتان را با اسم کوچکشان Tag نکنید

ما عاشق بچه هایمان هستیم. هر کاری را برای امنیت آنها انجام می دهیم. اما بیشتر افراد صد ها عکس و ویدئو از کودکشان در فیس بوک تگ می کنند حتی بدون اینکه یک ثانیه به این مسئله فکر کنند واقعا خرابکاری بالاتر از این نمی شود که . عکس پروفایل خودمان را با عکس کودکمان عوض می کنیم. ۹ الی ۱۰ درصد از پدر مادر ها تاریخ تولد فرزندانشان و اسم و فامیل کامل آنها را در فیس بوک قرار می دهند حتی قبل از اینکه کودکشان را در بیمارستان تحویل بگیرند. ما عکس کودکمان را قرار داده و خواهر و برادرش را اضافه می کنیم. این اطلاعات می تواند به دست فرصت طلبان بیفتد و از این طریق کودک شما به مخاطره بیفتد. آنها ممکن است از اسم شما و خواهر برادر هایش برای جلب توجه وی استفاده کنند و او را متقاعد کنند که شما و خانواده تان را به خوبی می شناسند.

اگر مجبورید که از فرزندتان عکسی بگذارید حداقل اطلاعات شخصی اش را حذف کنید اطلاعاتی مانند تاریخ دقیق تولدش و اسم و فامیل کاملش. اسم را در عکس ها نگذارید دوستان واقعیتان که هم اسم او را می دانند هم او را دیده اند.

شاید به نظر آدم ریاکار و دو رویی باشم اما اسم فرزندم را از همه عکس ها برداشتم. شاید کار سختی باشد اما از انتها شروع کردم و هر روز در قسمتی اسم او را حذف کردم تا اینکه بالاخره تمام شد.

در آخر هم، قبل از اینکه عکس نفر دیگری را تگ کنید به این فکر کنید که شاید آنها دوست نداشته باشند که عکسشان و یا عکس فرزندشان بنا به هرکدام از دلایل ذکر شده در بالا منتشر شود. شما می توانید لینک عکس ها و یا ویدئو ها را برایشان بفرستید آنها اگر خودشان خواستند از این عکس ها استفاده می کنند.


 آی‌پد اپل، گلکسی‌تب سامسونگ، زوم موتورولا و … تب‌لت‌هایی هستند که فروشگاه‌های ابزارهای همراه را پر کرده و درحال رکوردشکستن در بازار ابزارهای الکترونیکی هستند. اما چرا باید یک دستگاه تب‌لت‌ خرید؟

هر روز که می‌گذرد، تب‌لت (رایانه‌های لوحی) زیادی وارد بازار می‌شوند و ممکن است این سوال برای شما هم پیش بیاید که مزیت یک تب‌لت به رایانه یا گوشی همراه هوشمند چیست؟ آرماندرو رودریگرز، کارشناس پی‌سی‌وورلد در مقاله‌ای این بحث را چنین ادامه داده است. 

اوایل فکر می‌کردم که اصلا چه احتیاجی به تب‌لت دارم؟ اما وقتی دیدم که بعضی از ویراستارهای پی‌سی وورلد از تب‌لت استفاده می‌کنند، من هم دلم خواست امتحانی کرده باشم و به همین دلیل، تابستان گذشته یک دستگاه آی‌پد خریدم. اوایل از آن صرفا برای مطالعه کتاب‌های کمدی که در کتابخانه دیجیتالی عظیمم داشتم، استفاده می‌کردم؛ اما کم‌کم به این نتیجه رسیدم که این دستگاه، کاربردهای مفیدتری هم دارد. اول جستجوهای سریع اینترنتی را به آی‌پدم واگذار کردم و بعد به انتخاب برگزیده من برای خواندن و جواب دادن به ای‌میل‌هایم تبدیل شد.

با موتورولا زوم و دیگر تب‌لت‌های مجهز به هانی‌کامب (جدیدترین نسخه سیستم‌عامل آندروید گوگل) و همچنین بعد از معرفی تاچ‌پد تحت وب OS که توسط HP به بازار معرفی شد، حالا مشتریان یک دریا گزینه دارند که باید از میانش یکی را برای خود انتخاب کنند. البته ممکن است خیلی زود نتوانید تب‌لت‌تان را جایگزین رایانه شخصی کنید؛ اما هرکدام‌شان، مزیت‌های خودش را دارد که در ادامه به ۵ گزینه برتر از نظر ما، می‌پردازیم.

قابلیت حمل
تب‌لت‌ها به خاطر نوع طراحی‌شان در مقایسه با رایانه‌های معمولی، سبک‌ترند و حمل و انتقال‌شان به نسبت راحت‌تر است. شاید بعضی از انواعش هنوز خیلی سنگین باشند و به راحتی در دست جای نگیرند، اما وقتی آن را روی پایتان یا هر سطح دیگری بگذارید، عالی هستند. مثلا اگر بخواهید لابلای آگهی تبلیغاتی تلویزیون، سری به دنیای مجازی بزنید، گشتن و پیدا کردن تب‌لت خیلی راحت‌تر است تا این‌که از جایتان بلند شوید و بروید پشت میز کارتان تا رایانه را روشن کنید. حتی لپ‌تاپ هم که جز وسایل قابل حمل و متحرک محسوب می‌شود، زمانی را برای روشن شدن می‌گیرد و معمولا بعد از مدتی استفاده، گرمای غیر قابل تحملی تولید می‌کند!

در مورد استفاده از گوشی‌های هوشمند، با این‌که دسترسی راحتی به اینترنت دارید اما مطالعه یک صفحه اینترنتی روی تب‌لت در مقایسه با گوشی همراه که از نسخه دیگری از وب‌سایت‌ها استفاده می‌کنند و بسیار ریز و کوچک است، لذت‌بخش‌تر خواهد بود. به علاوه، در دست گرفتن یک صفحه اینترنتی، به جای زل زدن به آن از طریق نمایشگر لپ‌تاپ یا رایانه، این حس را القا می‌کند که آینده در دستان شماست!

بهره‌وری
وجود یک تب‌لت در محل کار، می‌تواند برای انجام کارهای ابتدایی مثل چک کردن ایمیل‌ها و رسیدگی به برنامه‌ها کاملا موثر باشد. من در محل کارم، آی‌پدم را روی یک پایه سوار کرده‌ام و کنار نمایشگر رایانه‌ام قرار داده‌ام و از آن به عنوان یک نمایشگر دوم استفاده می‌کنم. به این ترتیب می‌توانم صفحه ای‌میل‌هایم را باز نگه دارم تا به محض دریافت ای‌میل جدید، آن را مطالعه کنم. برای مثال، در جلسات کاری، می‌توانید برای یادداشت‌برداری یا دانلود سریع مطالب مربوط به بحث و استناد به آن‌ها، از تب‌لت استفاده کنید. به این ترتیب نیازی نیست که برای پیدا کردن یک نکته یا یک جدول و نمودار، کوهی از کاغذ را زیر و رو کنید.

حتی اگر در مدارس، این امکان فراهم شود که نسخه دیجیتالی کتاب‌های درسی به دانش‌آموزان معرفی شود، آن‌ها هم می‌توانند با ذخیره کتاب‌ها در تب‌لت و همراه بردن آن، هم به اقتصاد خانواده و هم به ستون فقرات خودشان کمک کنند!

سرگرمی
تب‌لت‌ها برای بازی و سرگرمی عالی هستند. از آن‌جا که تب‌لت‌ها فقط یک صفحه نمایشگر بزرگ هستند، بهترین وسیله برای تماشای فیلم و برنامه‌های تلویزیونی به شمار می‌روند. مثلا برای تماشای فیلم‌های رزمی، نمایشگر ۳٫۵ اینچی (تقریبا ۹ سانتی‌متری) تب‌لت به شما اجازه می‌دهد که تمام صحنه را در کادر داشته باشید. در ضمن با وجود وسایلی مثل نت‌فلیکس و هولو پلاس، شما دیگر احتیاجی به ذخیره فیلم‌ها روی حافظه تب‌لت ندارید و می‌توانید فیلم‌ها را به طور مستقیم روی وسیله‌تان آرشیو کنید.

در ضمن، بازی‌های زیادی هست که می‌تواند سرگرم‌کننده باشد. تب‌لت‌ها به خاطر مجهز بودن به صفحه کلید لمسی، می‌توانند لحظات خلاقانه‌ای را هنگام بازی فراهم کند.

سازگاری
بازی‌ها تنها گزینه‌ای نیستند که می‌توانید روی تب‌لت دانلود کنید. بعضی از انواع تب‌لت‌ها- که ارزش بیشتر هزینه کردن را دارند- مجهز به فروشگاهی هستند که می‌توانید برنامه‌های جانبی زیادی را از آن بخرید و سطح کاربری دستگاه‌تان را اتقا دهید. اگر هم دوست دارید از آخرین اخبار روز باخبر شوید یا در شبکه‌های اجتماعی به دنبال دوستان قدیمی‌تان بگردید، می‌توانید به راحتی تمام برنامه‌های مرتبط را دانلود کنید.

در ضمن، شما خیلی راحت می‌توانید تمام برنامه‌های مورد علاقه‌تان را در تب‌لت نصب کنید، بدون اینکه نیاز به وارد کردن رمز ثبت یا رمز خرید محصول داشته باشید.

عمر باتری
یکی از دلایلی که به نظر من یک تب‌لت به لپ‌تاپ ارجحیت دارد، عمر بسیار طولانی‌تر باتری تب‌لت است. لپ‌تاپ من قبل از اتصال به پریز برق، حدود ۲ ساعت و نیم شارژ نگه می‌دارد در صورتی‌که گلکسی‌تاب سامسونگ یا آی‌پد را می‌توان برای یک روز کامل، بدون نیاز به اتصال به پریز برق استفاده کرد.

حتی گوشی هوشمند HTC مدل Driod Incredible حداقل دو بار در روز نیاز به شارژ دارد و اگر کاربری اینترنت را هم به آن اضافه کنید، بیشتر از این هم خواهد شد. این‌که مجبور باشید شارژر لپ‌تاپ یا گوشی را مدام حمل کنید یا دائم دنبال یک پریز برق بگردید، قاعدتا سخت خواهد بود.


تحلیل‌های جدید نشان می‌دهند شرکت‌های گوگل، فیس‌بوک، مایکروسافت و بسیاری از شرکت‌های بزرگ از دیگر قربانیان حملات سایبری گسترده‌ای بوده‌اند که اوایل سال جاری برچسب‌های شناسایی امنیتی شرکت RSA را مورد هجوم خود قرار داده بودند. لیستی از 760 سازمانی که مورد هجوم این حملات سایبری قرار گرفته بودند، به تازگی در کنگره آمریکا مطرح شده و "برایان کربز" تحلیل گر امنیت سایبری نیز این لیست را بر روی وبلاگش منتشر کرده است. این لیست اولین نشانه ها از میزان فراگیری این حملات است که توانستند RSA را به زانو درآورند.

 

لیستی که در وبلاگ کرب به آنها اشاره شده علاوه‌بر شرکت‌های عظیم و شناخته شده، یک پنجم از 100 شرکت برتر منتخب مجله "فورچون" را نیز تشکیل می‌دهند. آمازون، IBM، اینتل، یاهو، سیسکو، گوگل، فیس‌بوک و مایکروسافت از مشهورترین شرکت‌های فناوری حاضر در لیست قربانیان به شمار می‌روند.

 

آژانس‌های دولتی از قبیل آژانس فضایی اروپا، سازمان خدمات عمومی آمریکا، MIT و "نورتروپ گرومان" پیمانکار امنیتی دولت آمریکا نیز در میان لیست قربانیان قرار داشتند. لیست شرکت‌های آلوده از یک سرور آسیب دیده "فرماندهی و کنترل" به‌دست آمده است، نام ماشینی که هکرها از آن برای هدایت‌کردن انبوهی از رایانه‌های قربانی که کنترل آنها به دست هکرها افتاده استفاده می‌کنند.

 

 نکته قابل تأمل اینجا است که نام بسیاری از اپراتورهای اینترنتی در میان لیست قرار داشت، بیشتر به این خاطر که مشترکان این اپراتورها به شبکه‌های آلوده وصل شده بودند، نه به خاطر این‌که خود شرکت‌های اپراتور درگیر این حملات بوده‌اند.

 

هزینه جنایت‌های سایبری

 

نام شرکت‌های گوگل و آمازون نیز مانند همین شرکت‌های اپراتور به واسطه فعالیت‌های شبکه‌ای که برای کمک به جستجوی اینترنتی به کاربران انجام می‌دهند در میان لیست شرکت‌های قربانی دیده می‌شود و شرکتی مانند مک‌کافی نیز که خود در زمینه امنیت سایبری فعالیت دارد، به دلیل کشف حملات سایبری و درگیر کردن سیستم‌های خود برای معکوس‌کردن عملکرد بدافزاری که منجر به این حملات سایبری شده بود، قربانی حمله شده است.

 

هنوز مشخص نیست هکرها با چه شدتی موفق به نفوذ درون سیستم‌های این شرکت‌ها شده‌اند و حتی بسیاری از این شرکتها بدون آسیب‌دیدگی از حملات جان سالم به در برده‌اند. با این همه متخصصان بر این باورند که وسعت بالای این حمله سایبری به این معنی است که به هیچ وجه نباید این حمله را ساده تصور کرد زیرا احتمال تکرار چنین حملاتی بر روی شرکت‌های بزرگ و مهم امنیتی وجود دارد. همچنین گستردگی این حملات نشان می‌دهد در این دوران، هیچ‌کس نمی‌تواند از خطر حملات سایبری در امان باشد.

 

سود چنین حملاتی در فروش اطلاعات شرکت‌های بزرگ به شرکت‌های فرعی رقیب و مشتاق به دانستن اسرار داخلی شرکت‌های قربانی است. به‌عنوان مثال شاید هک‌کردن دانشگاه MIT در حال حاضر برای کسی سودمند نباشد اما در صورتی که این دانشگاه در حال انجام مطالعه‌ای مهم باشد، شرکت‌های فرعی می‌توانند با مراجعه به هکرها اطلاعات محرمانه مرتبط با این پروژه را خریداری کنند.

 

از این رو است که به این حملات " تهدیدهای پایدار پیشرفته" می گویند، زیرا برای سال‌ها به صورت خاموش و پنهان رخ می‌دهند، بدون این‌که کسی از وجود آنها آگاهی داشته باشد.


 

فیل وین رایت، مدیر شرکت Procullux Ventures و از کار‌شناسان پردازش ابری می‌گوید: طی یکی دوسال گذشته، هر زمان که کاربران درباره اهمیت پردازش ابری از من می‌پرسیدند، پاسخ من همیشه «تحول کسب و کار» بوده است اما اکنون پاسخی جدید و خاص برای آنان دارم و آن رسیدن به «سازمان‌های بدون دردسر» است.

 

وی می‌گوید: ‌تمرکز محض بر روی سازوکارهای پردازش ابری اشتباه است. موضوع مهم‌تر، تاکید بر تحول گسترده‌ای در جامعه و کسب و کار است که نه تنها با استفاده از فضای پردازش ابری که با استفاده از تمامی جنبه‌های اینترنت و تعاملات آن با وسایل الکترونیکی هوشمند و به هم مرتبط روزگار ما ایجاد شده است. یکی از جنبه‌های جذاب پردازش ابری در مفهوم گسترده‌تر آن، راهی است که پیش روی افراد و سازمان‌ها باز می‌کند تا موانع را پشت سر بگذارند، راه‌های جدیدی برای تعامل بیابند و شیوه‌های خلاقانه‌ای برای سبک‌های زندگی جدید و مدل‌های کسب و کار بیافرینند.

 

مضمون وحدت‌بخشی که در قلب این توانایی بالقوه برای تحول قرار دارد، مفهوم سادهٔ «اصطکاک نداشتن» است. در پردازش ابری مبتنی بر وب، هیچ‌گونه فاصله‌ای که باعث کاهش سرعت کاربران شود، نیاز به ایجاد زیرساخت‌های اختصاصی و دردسرهای کاغذ‌بازی وجود ندارد. می‌توانیم بدون معطلی و انتظار برای انجام کارهای فیزیکی، ارتباط برقرار کنیم، اطلاعات و منابعی را که نیاز داریم در اختیار داشته باشیم و تعاملات لازم برای کسب و کار خود را انجام دهیم.

 

امروزه سازمان‌های موفق آن‌هایی هستند که می‌توانند به راحتی به منابع مبتنی بر پردازش ابری متصل شده و آن‌ها را تحت کنترل خود داشته باشند. به همین دلیل است سازمان‌ها با آغوش باز از شبکه‌های اجتماعی استقبال می‌کنند تا بتوانند از این طریق به راحتی و آزادانه‌تر با مشتریان، شرکا و کارمندان خود تعامل داشته باشند.

 

سازمان‌های بدون اصطکاک در حال توزیع و تکثیر برنامه‌های کاربردی مبتنی بر پردازش ابری هستند تا به این طریق به منابع کسب و کار سازگار‌تر، راحت‌تر و مقرون به‌صرفه‌تری دسترسی یابند.

 

به همین دلیل است که باید به فرا‌تر از تکنولوژی نگریست. کسب و کار موفق مدرن آن است که در یک محل مستقر نباشد، بلکه دیوارهای فیزیکی و موانع را پشت سر بگذارد، کنترل اطلاعات مبتنی بر پردازش ابری را به دست گیرد، منابع اطلاعاتی را هماهنگ و تنظیم کند تا بتوانند در هر نقطه با مشتریان خود تعامل داشته باشند.


 


این ویروس که برای ایرانیان یادآور بدافرار استاکس نت است، از استاکس قوی‌تر بوده، ولی به دلیل شباهت بسیار آن با استاکس نت، بسیاری از برنامه‌های امنیتی، قادر به شناسایی مستقل آن نبودند، کارشناسان امنیتی شبکه اکنون این کرم اینترنتی جدید را با نام «دوکو» شناسایی کرده‌اند که در دو مورد سیستم‌ها و شبکه‌های ایران را هم آلوده کرده است. نقشه پراکندگی آن و شیوه کار آن هم جالب توجه است...
سرویس بین‌الملل ـ ویروس جدیدی به نام «دوکو» در محیط‌های اینترنتی منتشره که به دلیل شباهت بسیار آن با کرم اینترنتی، بسیاری از برنامه‌های امنیتی قادر به شناسایی آن نبودند، اما کارشناسان امنیتی شبکه اکنون این کرم اینترنتی جدید را با نام دوکو شناسایی کرده‌اند که در دو مورد سیستم‌ها و شبکه‌های ایران را هم آلوده کرده است. 

به گزارش «تابناک»، «پی سی مگ» گزارش داده است که این ویروس از راه یک فایل متنی «ورد»  از نرم افزارهای مایکروسافت گسترش یافته و اکنون متخصصان مایکروسافت به دنبال آن هستند که چگونگی گسترش این بدافزار را پیدا کنند. 

بنا بر این گزارش، متخصصان شرکت امنیتی «سایمون تک» دریافته‌اند که این ویروس در ماه آوریل پخش و گسترش یافته و نفوذ آن به درون شبکه‌های سازمان‌ها بدین شکل است:
تاکنون این بدافزار به سازمان‌هایی در کشورهای جهان راه یافته که دو سازمان که آلوده شده اند در ایران هستند. همچنین کشورهای هند، سودان، ویتنام، فرانسه، سوئیس و... از دیگر کشورهایی هستند که برخی از سازمان‌های این کشورها به این بدافزار آلوده شده‌اند. 

تصویر زیر پراکندگی کشورهایی را که این ویروس جدید به آنجا نفوذ کرده است، نشان می‌دهد: 


 


 

آزمايشگاه كسپرسكي، شركت پيشرو در ارائه راه حل هاي امنيت اطلاعات اعلام كرد، يوجين كسپرسكي، رئيس و مديرعامل اين شركت، از سوي ناشر معتبر فناوري اينترنت، SYS-CON Media در رده «قدرتمندترين مديران امنيت» جهان اعلام شده است. همچنين آقاي كسپرسكي در رده‌بندي 25 فرد قدرتمند در حوزه امنيت، اعلام شده از سوي همان منبع يعني SY-CON Media حضور داشته و در اين فهرست در مقام ششم قرار گرفته است. 

 

 

به گزارش موسسه دیده بان آی تی، روابط عمومی کسپرسکی در ایران، وي به عنوان قوي‌ترين مدير امنيتي، بيش از 5035 ارائه داشته كه براي كاربران فعال اينترنت با سطح تاثير متوسط و به وسيله ابزارهاي اجتماعي عرضه شده است. به علاوه همكار آقاي كسپرسكي، نيكولاي گربنيكوف، مدير ارشد فناوري آزمايشگاه كسپرسكي، نيز در فهرست صد نفر برتر قدرتمند در زمينه امنيت قرار گرفته است.

يوجين كسپرسكي، در این خصوص رده گفت: « اين افتخار بزرگي براي من است كه نامم به عنوان يكي از قدرتمندترين افراد صنعت امنيت آی تی و قوي‌ترين مدير اجرايي امنيتي در جهان آورده شود. اعتقاد دارم اين خيلي مهم است كه درباره تهديدهاي آی تی هرچه بيشتر سخن گفته شود. مردم بايد از آنها باخبر و آگاه باشند و به خوبي براي مقابله با خطرات در پس آنها، آمادگي داشته باشند. در تقابل با تبهكاري سايبر روبه رشد امروزه، همه ما نياز داريم كه به خوبي آموزش ببينيم و با هم تلاش كنيم دنيا را ايمن نگاه داريم.»

رده‌بندي منتشر شده توسط SYS-CON Media درباره قدرتمندترين افراد (MPV) در حوزه امنيت، براساس بررسي بيش از 140 مدير شركت‌هاي امنيتي، 320 بلاگر و فرد مشهور در حوزه رسانه، صد متخصص برتر كلودكامپيوتينگ، 30 نفر كه در موسسات تخصصي كار مي‌كنند، بيش از 20 مدير دولتي، 130 مدير ارشد امنيتي برتر، و 75 تحليل‌گر صنعتي از موسسه‌هاي معتبري چون گارتنر، ICD، فارستر، ESG و ديگر موسسات، صورت گرفته است. 

معيارهاي مورد استفاده در اين پژوهش، كه براساس هر دو محك قدرت انتشار و عمق بوده، از سوي تعداد زيادي از مطالعات انجام شده در حوزه‌هاي مختلف صنعتي، مورد تاييد قرار گرفته است. فرمول MPV مبتني است بر «كشش» به معناي تعداد تعقيب‌كنندگان فرد و آوازه‌اي كه وي در سايت‌هايي مثل گوگل و توييتر براي خود كسب كرده است. برآورد تاثير يك شخص براساس مشتركان و علاقمندانش صورت مي‌گيرد؛ كه آن خود بر مبناي ميزان آوازه ايجاد شده از طريق پست‌هاي وبلاگ‌ها، توئيت‌ها، پاسخ‌هاي ارائه شده در وب سایت Quora، گروه‌هاي LinkedIn و ساير موارد مشابه، همچنين بسامد رفرنس‌هاي موجود وبلاگ‌ها و سايت‌هاي شخصي فرد، صورت مي‌گيرد.


 

 

تصور شما از سیستم‌عامل چیست؟ آیا سیستم‌عامل همان ویندوز است؟ یا ویندوز همان سیستم‌عامل است؟

آیا منظور از سیستم‌عامل همین ویندوزهایی است که هر از چند گاهی نسخه جدید آن ارایه می‌شود و نسبت به نسخه قبلی کمی خوشگل‌تر و البته کندتر و سنگین‌تر شده است؟ آیا سیستم‌عامل جدیدتر یعنی نیاز به سخت‌افزار قوی‌تر؟

آیا می‌توان توقع دیگری از سیستم‌عامل داشت؟

یادتان باشد که اگر انسان فقط به فکر توسعه و پیشرفت ماشین بود، هیچ‌ وقت به فکر پرواز نمی‌افتاد! به نظر می‌رسد که وقت پرواز است (شکل 1). شما چه فکر می‌کنید؟

شاید وقت آن باشد که از رانندگی با ماشین‌های پر زرق و برق و پیشرفته ویندوز مایکروسافت دست کشید و با کروم گوگل پرواز کرد! 

 

 

شکل 1: صفحه ورود به سیستم‌عامل کروم

 

مقدمه

امروزه شکایات بسياري از کاربران کامپیوتر شنیده می‌شود که البته خیلی از آنها هم واضح، روشن و درست است! کاربران می‌گویند: کامپیوترها باید بهتر شوند! مردم می‌خواهند سریع‌تر ایمیل‌های خود را دريافت کنند. آنها می‌خواهند کامپیوترشان همیشه مثل همان روز اول که خریده‌اند، سریع کار کند! بدون فوت وقت برای بوت و باز شدن مرورگر. مهم‌تر اينکه نمی‌خواهند ساعت‌ها وقت صرف پیکربندی کامپیوتر کنند تا با یک قطعه جدید کار کند! یا مدام در حال به‌روزرساني نرم‌افزارها باشند. آنها دوست دارند هر جا که هستند، اطلاعات‌شان در کنارشان باشد و البته نگران گم شدن کامپیوتر و یا فراموش کردن پشتيبان‌گیری نباشند! اصلاً کامپیوتر شخصی معنا ندارد، هر کامپیوتری می‌تواند برای همه باشد و در عین حال دریچه‌ای برای دسترسی به اطلاعات خصوصی آن فرد نيز محسوب شود.

شاید کمی رویاپردازی به نظر برسد، اما گوگل با سیستم‌عامل کروم خود به این رویا جنبه واقعی بخشیده است.

 

ایده گوگل در مقیاس کوچک

بی‌شک کاربران کامپیوتر با چت یاهو آشنا هستند. یکی از ویژگی‌های یاهو مسنجر این است که از هر کامپیوتری که نرم‌افزار یاهو مسنجر را داشته باشد (يا به شيوه تحت وب)، کاربر می‌تواند تنها با وارد کردن شناسه کاربري و رمز عبور خود چت کند. نکته‌ای که برای کاربران عادی شده این است که اطلاعاتی نظیر فهرست دوستان 

(Friend list) در کجا ذخیره شده است که از هر کامپیوتری می‌توان به آن دسترسی داشت. قطعاً این اطلاعات در کامپیوتر شخصی کاربر نیست، چرا که در این صورت با login کردن از کامپیوتری دیگر، نمی‌توانستیم به این اطلاعات دسترسی داشته باشيم. بنابراین مشخص است که کلیه اطلاعات شناسه کاربري در سرورهای یاهو ذخیره شده و تنها با لاگين کردن، اين اطلاعات در دسترس قرار مي‌گيرند.

گوگل این ایده را تعمیم داده و آن را در سطح یک سیستم‌عامل (و نه یک برنامه کوچک) گسترش داده است. در سیستم‌عامل کروم با وارد کردن شناسه کاربري خود، به تمامی اطلاعات و برنامه‌های کاربردی خودتان که در سرورهای اینترنت ذخیره شده‌اند، دسترسی پیدا می‌کنید. به بیان ساده‌تر، هر کجا که اینترنت هست، کامپیوتر شخصی شما نيز هم همان جا است!

 

نگاهی دقیق‌تر

بعد از عرضه مرورگر کروم توسط گوگل و موفقيت نسبي آن به گونه‌اي که امروزه بيش از 30 ميليون کاربر فعال دارد، نوبت به قدم بعدي گوگل رسيد يعني معرفي سيستم‌عامل کروم. سیستم‌عامل کروم شرگت گوگل، سیستم‌عاملی است که در فاز اول برای نت‌بوک طراحی شده است. هدف اصلی آن استفاده از اینترنت، یعنی همان تخصص کاری گوگل است. در تاریخ 7 جولای 2009 نسخه آزمایشی آن عرضه شد و همان موقع اعلام شد که نسخه نهایی آن هم تا نیمه دوم سال 2010 روانه بازار خواهد شد.

مرورگر کروم براي افرادي طراحي شد که در وب زندگي مي‌کنند و مدت‌هاي طولاني پشت کامپيوتر در حال جستجو، چک ايميل، خواندن جديدترين اخبار، خريد الکترونيکي و يا چت و ارتباط زنده با دوستان خود هستند. نکته کليدي اين است که سيستم‌عاملي که آنها روي سيستم خود دارند، زماني طراحي شده که چيزي به نام وب معنا نداشت! شايد اين سوال مطرح شود که مثلاً سيستم‌عامل ويندوز 7 که سيستم‌عامل جديدي است. اما اگر با ديد حرفه‌اي‌تر به معماري سيستم‌عامل نگاه شود، مشخص مي‌‌شود که اين سيستم‌عامل مثل سيستم‌عامل‌هاي پيشين خود مانند ويندوز 95، براساس مديريت سيستم سخت‌افزاري طراحي شده و ارتباط با وب در آن فقط به عنوان يک سرويس جانبي در نظر گرفته شده است. يعني ارتباط با وب هم سرويسي است مانند ساير سرويس‌هايي که يک سيستم‌عامل ارايه مي‌دهد، مثل پخش موسيقي يا مديريت هاردديسک.

اما سيستم‌عامل گوگل (کروم) براساس ارتباط با وب طراحي شده و در آن ارتباط با وب فقط يک سرويس جانبي نيست، بلکه پایه طراحی و هدف نهايي است. گوگل مي‌گويد که تلاش دارد تا با ارايه سیستم‌عامل کروم، به همگان بگويد که در آستانه سال 2010 يک سيستم‌عامل بايد چه باشد و چه کار کند؟

سیستم‌عامل کروم یک سیستم‌عامل کدباز و سبک است که در ابتدا برای نت‌بوک‌ها طراحی شده است. در همين سال ميلادي کد سیستم‌عامل کروم در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و در نیمه دوم سال، نت‌بوک‌های مجهز به سیستم‌عامل کروم را در بازار خواهید دید.

سرعت، سادگی و امنیت، سه جنبه کلیدی سیستم‌عامل کروم است. این سیستم‌عامل طوری طراحی شده که در عرض چند ثانیه سیستم را بوت کرده و به اینترنت متصل مي‌شود. اینترفیس این سیستم‌عامل بسیار ساده طراحی شده تا کاربران به سادگی و به سرعت طرز کار با آن را بیاموزند. معماری امنیتی در این سیستم‌عامل از نو و به طور پایه‌ای و اصولی طراحی شده تا کاربران درگیر انواع ویروس‌ها و بدافزارها نشوند، چرا که سیستم‌عامل کروم فقط باید کار کند! مثل تراکتور! آیا قرار است Ctlr+Alt+Del به موزه فرستاده شود؟

این سیستم‌عامل روی پلتفرم X86 و ARM اجرا می‌شود و در سال آینده چندین تولید‌کننده، نت‌بوک‌های مجهز به اين سیستم‌عامل را در بازار ارايه خواهند کرد. معماری نرم‌افزاری آن هم بسیار ساده است، کروم براساس یک سیستم جدید مبتنی بر پنجره (تقریباً مشابه ویندوز مایکروسافت) که روی هسته‌ای از جنس لینوکس سوار شده، کار می‌کند، در واقع هسته (Kernel) سیستم عامل فوق برپایه لینوکس است و پوسته (Shell) آن براساس مرورگر محبوب گوگل، یعنی کروم است. برای برنامه‌نویسان، وب پلتفرم نرم‌افزاری خواهد بود. تمام برنامه‌های تحت وب به طور اتوماتیک روی کروم کار می‌کنند و برنامه‌های جدید هم باید با استفاده از انواع فناوري‌‎‌های تحت وب نوشته شوند. البته این نرم‌افزارها نه تنها روی سیستم‌عامل کروم اجرا مي‌شوند، بلکه روی تمامي مرورگر‌هاي استانداردی که تحت ویندوز، مک و لینوکس نصب شده باشند، هم کار خواهند کرد. بنابراین برنامه‌نویسان نگران نیستند که برنامه‌های‌شان فقط روی کروم کار ‌کند، بلکه عملاً روی هر سیستم‌عامل و در نتیجه هر مرورگری کار می‌کند.

این سیستم‌عامل ذخیره اطلاعات را براساس محاسبات ابری (Cloud Computing) و اجرای برنامه‌ها را از طریق برنامه‌های مبتنی بر وب (Web-based Application) که در سروری در فضای اینترنت قرار دارند، پیاده‌سازی می‌کند. در واقع مرورگر کروم تنها برنامه‌ای است که روی این سیستم‌عامل نصب می‌شود و سایر برنامه از طریق اینترنت اجرا می‌شوند. بنابراین سیستم‌عامل کروم مناسب افرادی است که بیشتر وقت خود را در اینترنت می‌گذرانند. در 19 نوامبر 2009 آقای "ساندر پیچای" نایب رئیس پروژه کروم، نمونه‌ی اولیه‌ای از سیستم‌عامل کروم را به نمایش گذاشت که دسکتاپ آن شباهت بسیار زیادی به مرورگر کروم داشت. با این تفاوت که tabهایی داشت که هر کدام مربوط به برنامه‌های پرکاربرد مبتنی بر وب (Web-based) بودند. سیستم‌عامل کروم نت‌بوک را در 7 ثانیه بوت کرد! و جالب آنکه گوگل ادعا می‌کند این زمان را در نسخه اصلی کاهش خواهد داد. البته ساندر پیچای گفته است که گوگل قصد ندارد سیستم‌عامل کروم را حداقل در ابتدا به عنوان سیستم‌عامل اصلی کامپیوترها معرفی کند. یعنی فعلاً مایکروسافت آسوده باشد که سیستم‌عامل کروم در کامپیوترهای دسکتاپ و نوت‌بوک رقیبی برایش به حساب نمی‌آید، هر چند در بازار نت‌بوک این‌گونه نیست و گوگل نت‌بوک را هدف قرار داده است، جایی که مایکروسافت با سیستم‌عامل‌های معروفی مثل

 XP Home Edition، Vista Basic و 7 Basic رقیب می‌طلبد. گوگل برای افزایش سرعت سیستم‌عامل کروم، دیسک‌های(SSD (Solid State Disk را به جای هارددیسک معمولی پیشنهاد می‌کند. دلیل این پیشنهاد هم واضح است، SSDها کم ظرفیت اما در عوض با سرعت بالا هستند و هارددیسک‌ها با ظرفیت بالا و در عوض با سرعت پایین‌تر کار می‌کنند. نکته این است که سیستم‌عامل کروم نیاز به فضای کمی دارد و هیچ اطلاعاتی را هم در دیسک خود ذخیره نمی‌کند، بنابراين یک دیسک کوچک SSD هم برای آن کافیست و در عوض باعث افزایش سرعت آن می‌‌شود. گوگل می‌گوید اگر سیستم‌عامل کروم را روی SSD نصب کنید، سرعت آن 60 برابر سیستم‌عامل سریع ویندوز 7 می‌‌شود! شصت برابر سریع‌تر، یعنی کار کردن با ویندوز 7 دیوانگی است!

گوگل برای توسعه سیستم‌عامل کروم، یک نسخه کدباز (Open Source) از آن را به نام Chromium OS عرضه کرده تا برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار به تولید برنامه‌های مبتنی بر آن اقدام کنند (شکل 2).

 

 

شکل 2: تعدادی از برنامه‌های کاربردی براي سیستم‌عامل کروم

 

Cloud Computing چیست؟

اگر خیلی ساده بخواهیم «محاسبات ابری» را توضیح دهیم، باید به این نکته اشاره کنیم که در این‌گونه سیستم‌عامل‌ها، فایل‌ها به جای کامپیوتر در اینترنت ذخیره شده و برنامه‌ها هم به جای اینکه در کامپیوتر نصب شوند، در محیط اینترنت وجود داشته و شما فقط آنها را اجرا می‌کنید. در این صورت نیازی به هارددیسکی بزرگ برای ذخیره اطلاعات نداشته و در عین حال نیازی به سخت‌افزاری قوی برای پردازش ندارید، چرا که پردازش‌ها در کامپیوتر شما انجام نمی‌شوند بلکه از طریق سرورهای موجود در فضای اینترنت انجام می‌گیرند.

در حال حاضر شرکت‌های بزرگی همچون مايکروسافت، گوگل، آمازون، آي‌بي‌ام و ... به طور جدی روی محاسبات ابری کار می‌کنند. در محاسبات ابری تنها وظیفه‌ کامپیوتر‌های شخصی، برقراري ارتباط با ابر است که به سادگی اتصال به یک سرور اینترنت است و از آن جا به بعد تمام کار‌ها توسط ابر کامپیوتری پردازش می‌شوند. برخی از مزایای محاسبات ابری عبارتند از:

• تنها چیزی که کامپیوتر نیاز دارد، سخت‌افزاری ضعیف برای اتصال به اینترنت است، چرا که کلیه پردازش‌ها در اینترنت انجام می‌شود. بنابراین کامپیوتر ضعیف‌تر به معنای کامپیوتر ارزان‌تر هم خواهد بود.

• چون برنامه‌ها در سرورهای اینترنت قرار دارند و کاربران فقط آنها را اجرا می‌کنند، دیگر نیازی به آپدیت نرم‌افزارها نیست و همیشه از آخرین نسخه استفاده می‌کنید.

• با توجه به اینکه اطلاعات شما در سرورهای اینترنت ذخیره می‌شوند، دیگر نیازی به پشتيبان‌گيري نخواهيد داشت.

• تقریباً به یک فضای نامحدود برای ذخیره اطلاعات دسترسی دارید.

• در هر جایی امکان استفاده از برنامه‌ها و فایل‌های خود را دارید، چه در خانه، چه در محل کار، چه در کافی‌نت و ... تصور کنید به خارج از کشور سفر کرده‌اید، کافی است خود را به اولین کامپیوتر برسانید تا به کلیه اطلاعات و برنامه‌های خود دسترسی پیدا کنید.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد Cloud Computing به مقاله "Cloud Computing، محاسبات کامپیوتری در فضای ابری" در شماره 55 ماهنامه مراجعه کنید.

 

رابط کاربري

هدف نهايي رابط کاربري سیستم‌عامل کروم، استفاده از حداقل فضاي صفحه از طريق ترکيب برنامه‌ها و صفحات استاندارد وب به يک تب (Tab) باريک است. طراحان گوگل يک طرح پنجره‌اي شکل ساده را که فقط در حالت تمام صفحه کار مي‌کند، براي مديريت اين سيستم‌عامل در نظر گرفته‌اند. برنامه‌هاي ديگر توسط پانل‌ها مديريت مي‌شوند. پانل‌ها پنجره‌هاي متحرکي هستند که در پايين صفحه جاي مي‌گيرند، مثل پانل برنامه‌هاي چت. همچنين امکان تقسيم (Split) صفحه نمايش به چند قسمت وجود دارد تا محتويات متفاوت را در کنار هم ببينيد.

سیستم‌عامل کروم هم مانند مرورگر کروم براساس HTML 5 و پردازش در پس‌زمينه

(background processing )عمل مي‌کند. طراحان گوگل استفاده از تب‌ جستجو و تب‌هاي سنجاقي (Pinned tabs) را به عنوان راهکاري سريع براي يافتن و اجراي برنامه‌ها پيشنهاد مي‌کنند.

 

معماري

گوگل اعلام کرده است که سیستم‌عامل کروم از معماري جديد براي سيستم امنيتي خود استفاده مي‌کند. آخرين اخبار از گوگل حاکي از آن است که اين شرکت قصد دارد يک معماري امنيتي جديدي را از ابتدا و به صورت کامل طراحي کند تا ديگر کاربران نگران انواع ويروس‌ها و بدافزارها، و منتظر وصله‌هاي امنيتي نباشند.

 

سخت‌افزار

سیستم‌عامل کروم کامپيوترهاي ثانويه مثل نت‌بوک‌ و PocketPC‌ را هدف قرار داده است و حداقل فعلاً طرحي براي کامپيوترهاي اصلي کاربران مثل دسکتاپ‌ها و نوت‌بوک‌ها ندارد. اين سیستم‌عامل فقط روي دستگاه‌هايي که مجهز به پردازنده‌هاي سري x86 و يا ARM هستند، اجرا مي‌شود. همچنين اين سیستم‌عامل براي کار روي ديسک‌هاي SSD طراحي شده ‌است که به مراتب از هاردديسک‌هاي معمول سريع‌تر هستند و راندمان بهتري هم دارند. در حال حاضر شرکت‌هاي معروفي مثل

 Intel، HP، Acer، Asus، Lenovo، Toshiba، Qualcomm و Texas Instruments براي توليد سخت‌افزار با گوگل همکاري مي‌کنند.

 

مجاب کردن بازار

وقتي گوگل در سپتامبر 2008 مرورگر کروم را ارايه کرد، در واقع نشان‌دهنده عزم گوگل براي ادامه جنگ با مايکروسافت بود. هر چند تا اواخر سال 2009 همچنان مايکروسافت در زمينه سيستم‌عامل‌ دسکتاپ و نرم‌افزارهاي تجاري عمومي مثل ورد و اکسل برتري چشم‌گيري نسبت به ساير رقبا داشت، اما با رشد سيستم‌عامل کروم و توسعه برنامه‌هاي مبتني بر پردازش ابري، آينده مايکروسافت کمي مبهم است! در واقع سيستم‌عامل کروم قدم بعدي را در اين مبارزه‌ سخت برداشته است.

 

ارتباط با آندرويد (Android)

عرضه پي‌در‌پي دو سيستم‌عامل کدباز و مبتني بر کلاينت (Client-based) از سوي گوگل، يعني آندرويد و کروم، بازار را گيج کرده است! مخصوصاً که آندرويد سيستم‌عامل موفقي هم بود. مايکروسافت رقيبش را متهم مي‌کند که نمي‌تواند فکر خود را جمع کند و يک استراتژي واحد ندارد. گوگل هم اين انتقاد را جدي نمي‌گيرد و مي‌گويد که اين دو سيستم‌عامل، دو بازار متفاوت را هدف قرار داده‌اند و هم‌پوشاني ندارند. اولي براي بازار موبايل و دومي براي بازار کامپيوترهاي کوچک طراحي شده است. در واقع آندروید از ابتدا برای کار با تجهیزات کوچک و سیار، از موبایل گرفته تا نت‌بوک طراحی شده، در حالی که سیستم‌عامل کروم برای افرادی که در وب زندگی می‌کنند! طراحی شده است و خیلی ارتباطی به اندازه دستگاه ندارد، بنابراین کروم کامپیوترهایی از نت‌بوک گرفته تا دسکتاپ را هدف نهایی خود قرار داده است. هر چند در بعضی نقاط این دو سیستم‌عامل یعنی آندروید و کروم هم‌پوشانی هم دارند، مثلاً نت‌بوک‌هایی مجهز به آندروید و نت‌بوک‌هایی مجهز به کروم!

 

پنج سوال در مورد سیستم‌عامل کروم

با توجه به مطالب ذکر شده در مورد سیستم عامل کروم، این سوال مطرح می‌‌شود که آیا کروم جایگزیني مفید برای سیستم‌عامل‌های موجود خواهد بود یا اینکه صرفاً راهی است که کاربران بیشتری را به استفاده از برنامه‌ها و سرویس‌های گوگل مثل GMail، Google Docs، Google Calendar، Google Reader، Google Earth و ... سوق دهد؟

سوالات فراوانی در این زمینه وجود دارد که چند سوال مهم‌تر عبارتند از:

آیا واقعاً سیستم‌عامل کروم مناسب دستگاه‌های قوی‌تر از تجهیزات سیار دسترسی به اینترنت هم هست؟ 

به عقیده بعضی از کارشناسان تنها تجهیزات سیار دسترسی به اینترنت

 (MID-Mobile Internet Device) هستند که می‌توانند از سیستم‌عامل کروم استفاده کنند. گوگل می‌گوید سیستم‌عامل کروم به گونه‌ای طراحی شده که سریع و سبک باشد و در عرض چند ثانیه بوت شود و به اینترنت متصل شود. در عین حال نرم‌افزارهای مبتنی بر وب روی آن اجرا می‌‌شوند نه نرم‌افزارهای مبتنی بر سیستم‌عامل، به عبارت ساده‎‌تر برنامه‌هایی مثل ورد، اکسل، فتوشاپ و ... روی آن اجرا نمی‌شوند.

این یک مشکل بزرگ به نظر می‌رسد، چرا که مثلاً Google Docs نرم‌افزار خوبی برای تهیه یک متن ساده است اما به هیچ عنوان نمی‌توان برای تهیه متن‌های پیچیده‌ای که با ورد تهيه می‌شوند، از آن استفاده کرد.

از طرف دیگر گوگل می‌گوید سیستم‌عامل کروم مناسب نت‌بوک‌هاست، اما سوالی که مطرح می‌شود، این است که چرا باید از یک سیستم‌عامل ضعیف روی یک پلتفرم نسبتاً قوی استفاده کرد؟ چرا که سخت‌افزار نت‌بوک بسیار قوی‌تر از نیاز‌های سخت‌افزاری کروم است.

ضمناً گوگل می‌گوید که کروم مناسب دسکتاپ‌ها هم هست. اما آیا تمام نیازهای خانگی کاربران را فراهم می‌کند؟ شاید تنها راه‌حل این باشد که از یک سیستم‌ چند‌بوتی استفاده کرد و در مواقع لزوم کامپیوتر را با کروم بوت کرد و در سایر موارد با سیستم‌عامل اصلی دستگاه مثلاً ویندوز بوت کرد.

آیا سیستم‌عامل کروم، مایکروسافت را به عقب‌نشینی وا می‌دارد؟

عده‌ای دیگر از کارشناسان معتقدند که شرکت گوگل در حیطه سیستم‌عامل، مثل پشه‌ای مقابل مایکروسافت است که البته این پشه مالاریا هم ندارد. یعنی رقیبی است بسیار بی‌خطر و تصور اینکه گوگل در آینده نزدیک رقیبی جدی برای مایکروسافت باشد، خیلی خوش‌بینانه است.

از طرفی اگر در مورد Cloud Computing بحث شود، باز هم این دو شرکت مسیر معکوسی را طی می‌کنند. چرا که گوگل با سیستم‌عامل کروم خود سیستم‌های خانگی (Client) را هدف قرار داده و مایکروسافت هم با Azure سیستم‌های سرویس‌دهنده (Server) را در فضای Cloud Computing مورد توجه قرار داده است.

آیا سيستم‌عامل کروم واقعاً عاری از هر گونه ویروس است؟

گوگل ادعا می‌کند که یک سیستم‌عامل افسانه‌ای عاری از ویروس طراحی کرده است. واقعیت این است که هیچ سیستم‌عاملی نمی‌توان طراحی کرد که ویروسی برای آن نوشته نشود. در واقع یکی از پارامترهای مهم در تعدد ویروس برای یک سیستم‌عامل، میزان گسترش آن است. طبیعی است برای سیستم‌عامل رایجی مثل ویندوز که شاید تعداد کاربران آن از مرز میلیارد هم بگذرد، تعداد ویروس بسیار زیاد است، حال آنکه برای سیستم‌عامل مک که کاربران به مراتب کمتری دارد، تعداد ویروس‌ها هم کمتر است. در مورد سیستم‌عامل کروم هم همین موضوع صادق است. تا زمانی که کروم به یک سیستم‎عامل رایج تبدیل نشود، هکرها و ویروس‌نویسان هم به سراغ آن نخواهند آمد.

آیا دستگاه‌هایی که سیستم‎عامل کروم دارند، ارزان‌تر خواهند بود؟

اگر آندروید را به عنوان شاخص در نظر بگیریم، خیلی نمی‌توان مطمئن بود که دستگاه‌های مجهز به کروم خیلی ارزان‌تر باشند. با توجه به اینکه تولید نت‌بوک‎‌ها و تجهيزات سيار دسترسي به اينترنت نسل 3G و 4G به زودی گسترش چشم‌گیری خواهد یافت و اين محصولات بسیاری از وظايف موبایل‌ها را انجام خواهند داد، بسیاری از کاربران به دنبال دستگاه‌هایی می‌گردند که همان خدمات را به صورت ارزان‌تر ارایه دهند.

اما نکته این است که دستگاه‌هایی که کروم دارند، چقدر ارزان‌تر از دستگاه‌های مبتني بر ویندوز هستند؟ احتمالاً گوگل سیستم‎عامل کروم را در اختیار سازندگان سخت‌افزار قرار می‌دهد، مشابه همان کاری که با آندروید کرد و آن را در اختیار سازندگان موبایل قرار داد، که این باعث خواهد شد سازندگان سخت‌افزار براساس قراردادي با گوگل بتوانند به صورت رایگان از سیستم‌عامل آن استفاده کنند.

اما سوال این است که اگر آندروید رایگان است، چرا گوشی‌های دارای آندروید از قیمت بالایی برخوردارند؟ مثلاً گوشی G1 که از سیستم‌عامل آندروید استفاده می‌کند، قیمتی حدود 400 دلار دارد، حال آنکه Samsung Jack که از ویندوز استفاده می‌کند، قیمتی حدود 350 دلار دارد، ضمن اینکه از نظر کارآیی به مراتب بهتر است و حداکثر از 16 گیگابایت حافظه خارجی نيز می‌تواند استفاده کند. در حالی که G1 حداکثر از 8 گیگابایت حافظه استفاده کرده و کارآیی پایین‌تری دارد. یعنی گوشی ارزان‌تر به مراتب بهتر از گوشی گرانتر است!

البته این منصفانه نیست که در مورد سیستم‌عامل کروم براساس آندروید قضاوت کنیم، اما می‌توان این‌گونه استدلال کرد که هیچ دلیلی ندارد که دستگاه‌های مجهز به سیستم‌عامل کروم ارزان‌تر باشند.

آیا می‌توان سیستم‌عامل کروم را به راحتی دانلود کرد؟

ظاهراً پاسخ مثبت است، اما جالب است که در سایت گوگل هیچ لینک مستقیمی برای دانلود وجود ندارد! ظاهراً گوگل تمام تمرکز خود را روی سازندگان قرار داده است، نه کاربران! البته ما توانستیم از سایت‌های دیگر آن را دانلود کنیم.

 

سیستم‎عامل کروم و کاربران ایرانی

در حال حاضر دو مشکل پيش روی کاربران ایرانی استفاده کننده از سیستم‌عامل کروم قرار دارد:

• مشکل اول ناشی از محدودیتی است که شرکت گوگل برای بعضی از کشورها از جمله ایران تعیین کرده و اجازه استفاده از برخی سرویس‌های خود را به آنها نمی‌دهد. تقریباً اغلب کاربران مشکل استفاده از Google Earth را تجربه کرده‌اند که با ترفندهایی می‌توان از آن استفاده کرد و در غیر این ‌صورت حتی امکان دانلود آن هم به کاربران ایرانی داده نمی‌شود. متاسفانه این مشکل در سیستم‌عامل کروم حادتر شده و وقتی وارد سیستم‌عامل می‌شوید، اجازه استفاده از هیچ‌یک از برنامه‌های کاربردی آن را نمی‌دهد (شکل 3).

 

 

شکل 3: عدم اجازه دسترسی به سرویس‌های سیستم‌عامل کروم

 

• مشکل دوم ناشی از سرعت پایین اینترنت در ایران است. با توجه به اینکه این سیستم‌عامل کلیه پردازش‌های خود را در محیط اینترنت انجام می‌دهد، بنابراين نیاز به پهنای باند بالا و سرعت قابل قبول خطوط اینترنت دارد، یعنی همان چیزی که ما کاربران ایرانی در حسرت آن هستیم.

ما سیستم‌عامل کروم را در محیط Sun VirtualBox به صورت مجازي نصب کردیم و فایل‌هاي مربوطه در دی‌وی‌دی ماهنامه همين شماره عرضه شده است.

 

سخن پایانی

به نظر نگارنده هر چند که سیستم‌عامل کروم هنوز در ابتدای راه است، اما آینده‌ای روشن در انتظار ایده‌ آن است. شاید گوگل موفق نشود که سیستم‌عامل خود را همگانی کند، اما آنچه مسلم است، این است که سیستم‌عامل‌های آینده بر مبنای Cloud Computing خواهند بود.

 


به یک وبسایت نیاز دارید؟
فروشگاه ساز می خواهید؟